Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pivo ve švédské hospodě? Zaplatíte tak dvě stě korun, říká Češka

Eva Wichsová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Wichsová | foto: Archiv Evy Wichsové

Třiadvacetiletá Eva Wichsová pobývá na studijním pobytu ve švédském Stockolmu. Ráda vzpomíná na pocit, který měla, když do Švédska přiletěla. „Cítila jsem se úplně bezpečně, i když pro mě bylo všechno nové. A to hlavně díky lidem, kteří jsou tu hodně nápomocní a vždy, když potřebuju poradit, vím, že to nebude problém,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Žiju tady přesně tři měsíce, takže si vzpomínám docela dobře. Nejradši vzpomínám na to, že jsem se cítila úplně bezpečně, i když pro mě bylo všechno nové. A to hlavně díky lidem, kteří jsou tu hodně nápomocní a vždy, když potřebuju poradit, vím, že to nebude problém. Taky asi díky tomu, že naprostá většina populace tady mluví anglicky.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Myslím, že tak velké kulturní rozdíly nevnímám, pořád nejsem od České republiky tak daleko. Myslím, že jediný zvyk, který tady není tak obvyklý, je pití alkoholu. Češi jsou opravdu zvyklí pít o dost víc než lidé tady. Hlavně asi kvůli cenám - v barech je alkohol extrémně drahý (pivo cca 200 korun) a pokud chcete koupit lahev tvrdšího alkoholu, musíte do státního specializovaného obchodu (kde jsou ceny taky poměrně vysoké).

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Myslím si, že se vrátím, ale asi by mi nevadilo zůstat tady nebo kdekoliv jinde v Evropě. Nejsem tolik vázána na místo, ale spíš na lidi a příležitosti.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vzhledem k tomu, že skoro nejím maso ani knedlíky a další typická česká jídla, nic mi tady nechybí. Pro kamarády jsem připravila česnekovou a rybičkovou pomazánku a taky českého Kubu (kroupy s houbami) a všechno mělo obrovský úspěch.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo. Praha.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji i tady, i u nás. Kolik stránek mam na srovnání rozdílů? (:-)) Ne, dám jeden příklad, který o politice hodně vypovídá: lidé tady jsou na svůj stát opravdu pyšní. Na stát i na jeho politické představitele. To já moc říct nemůžu, i když bych opravdu ráda.

Čech v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...