Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Fialové, zelené a černé. Tahitské perly patří k unikátům

Ženy se jimi zdobily už ve starověku a oblibě se těší dodnes. A pokud je máte... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy se jimi zdobily už ve starověku a oblibě se těší dodnes. A pokud je máte... | foto: Tahiti Tourism

V odstínech černé, modré fialové a dokonce i zelené. Symbolizují věrnost a věčnou lásku. Tahitské perly patří k unikátům, kterým jen málokdo odolá.

Perly jsem tobě vybírala, slzy jsem sobě utírala…“ mnozí z vás si jistě vzpomenou na verše Karla Jaromíra Erbena z balady o vodníkovi. U nás se dlouho tradovalo, že perly přinášejí člověku neštěstí, a jak jsem zjistila, v Polsku se tato vlastnost přisuzuje pouze perlám bílým. V Orientu mají naopak darované perly obdarovanému zaručit dlouhověkost.

V každém případě se jimi zdobily ženy už ve starověku a oblibě se těší dodnes. A pokud je máte rády i vy, měly byste je nosit a ne opatrovat doma v šuplíku. Teprve na Tahiti jsem se totiž dozvěděla, že perly potřebují neustále dodávat energii a vodu, bez kterých ztrácejí lesk. A ty se do perly dostávají právě z lidského těla.

-

Přestože James Cook nazval perlou Polynésie ostrov Bora Bora, my jsme se vydali na perlovou farmu na ostrov Raiatea. Když to poněkud přeženu, v duchu jsem si představovala perletí vyzdobený salón a v něm alchymistickou dílnu. Ve skutečnosti jsme přešli po molu do plechové chaloupky nad vodou, ve které se válely sítě a za stolem seděl mladík, který prováděl očkování. Na něm závisel veškerý úspěch procesu umělé kultivace perel této farmy. Je to náročný a děsně zajímavý proces, srovnatelný s jemnou prací chirurga.

„Tahitská černá perla“ vzniká pouze ve vodách lagun Francouzské Polynésie“, vysvětluje nám průvodce. „Kromě černé ale produkujeme perly v široké barevné škále, téměř ve všech barevných odstínech, jaké si jen umíte představit“. Na pracovním stole měl mladík svěrák a v něm upnutou perlotvorku, která byla vypěstovaná z larvy ve vodách laguny. Škeble co možná nejméně rozevřel a do pohlavního orgánu vložil kuličku vyrobenou z lastury sladkovodní perlorodky a také kousek tkáně jiné perlotvorky, která ovlivňuje barvu vzniklé perly.

V Orientu mají naopak darované perly obdarovanému zaručit dlouhověkost
Ženy se jimi zdobily už ve starověku a oblibě se těší dodnes. A pokud je máte...
Tahitské pery patří k nejvzácnějším
Tahiti

Takže celý den mladík „vyrábí“ třeba jen zelené perly, zvané paví. Pak mladík ploché škeble opět uzavřel a jeho kolegyně je následně provrtala a navlékla na lano, které se odvezlo na moře a zavěsilo v koších do laguny. Začal probíhat proces obalování kuličky perletí, který trvá asi tři roky. Perly, které se již podařilo vykultivovat, jsme obdivovali v místním obchodě na břehu moře a později v Muzeu perel Roberta Wana.

Perly nejrůznějších barev, tvarů a kvality byly k mání buď jako polotovary, anebo již zakomponované do šperku. A bylo těžké vybírat, protože místní umělci mají neuvěřitelnou fantazii a jejich umělecká díla vypadají nádherně, nevšedně a netuctově. Mnohé perly jsou téměř bezcenné a tak se za pakatel prodávají v Papeete před tržnicí. Pokud nemáte na Tahiti perly, nezoufejte a ozdobte se květinami, které rovněž září všemi barvami a mnohé z nich ještě omamně voní. Nejvíce tiare. A pokuste při tom proniknout do tajů pravidel pro jejich nošení.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...