17. ledna 2012 9:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Praha: málo cyklostezek a špinavé ovzduší

Zažít město jinak. Jindy rušné dopravní tepny zaplnili cyklisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zažít město jinak. Jindy rušné dopravní tepny zaplnili cyklisté | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Praha má ve srovnání s jinými evropskými metropolemi málo cyklostezek a nedostatečnou síť městské hromadné dopravy. Potýká se s kriminalitou a znečištěným ovzduším. Vyplývá to z žebříčku kvality života, který sestavila společnost Za lepší život v Praze.

"Praha je v koncentraci oxidu dusičitého na čtrnáctém místě mezi 23 metropolemi Evropské unie, tedy mezi městy s nadprůměrným znečištěním," uvedli autoři studie. Pražané bydlí ve stále menších bytech, což může být zdrojem silného stresu. Také atraktivita Prahy pro podnikání a investice neustále klesá, zjistil průzkum.

Metropole propadla i při hodnocení počtu žen v zastupitelstvech měst. Lidem nejvíc vadí nepořádek, chátrající budovy a graffiti na fasádách. Trápí je i osud nevyužitých ploch. Čtyři procenta nezaměstnaných znamená pro Prahu třetí místo z 27 evropských měst. Nižší nezaměstnanost je pouze v Lucemburku a ve Stockholmu. Nejvíce lidí bez práce je naopak v Bruselu (21 procent) a v Berlíně (19 procent).

Levná MHD
Česká metropole se ale může pochlubit nízkou nezaměstnaností a levným cestováním v MHD. "Praha dosáhla nejlepšího pořadí v položce týkající se nákladů obyvatel na městskou hromadnou dopravu, která je ze všech metropolí nejlevnější," píše se v publikaci.

Dražší než dálnice?

V porovnání s počtem obyvatel získala česká metropole nadprůměrné hodnocení v rozsahu zeleně a dostupnosti lůžek v nemocnicích. "Počet lůžek na 1000 obyvatel je téměř 11, což Praze zajistilo šesté místo mezi 25 městy, pro která byl tento údaj dostupný," píše se ve studii.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz