17. ledna 2012 9:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Praha: málo cyklostezek a špinavé ovzduší

Zažít město jinak. Jindy rušné dopravní tepny zaplnili cyklisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zažít město jinak. Jindy rušné dopravní tepny zaplnili cyklisté | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Praha má ve srovnání s jinými evropskými metropolemi málo cyklostezek a nedostatečnou síť městské hromadné dopravy. Potýká se s kriminalitou a znečištěným ovzduším. Vyplývá to z žebříčku kvality života, který sestavila společnost Za lepší život v Praze.

"Praha je v koncentraci oxidu dusičitého na čtrnáctém místě mezi 23 metropolemi Evropské unie, tedy mezi městy s nadprůměrným znečištěním," uvedli autoři studie. Pražané bydlí ve stále menších bytech, což může být zdrojem silného stresu. Také atraktivita Prahy pro podnikání a investice neustále klesá, zjistil průzkum.

Metropole propadla i při hodnocení počtu žen v zastupitelstvech měst. Lidem nejvíc vadí nepořádek, chátrající budovy a graffiti na fasádách. Trápí je i osud nevyužitých ploch. Čtyři procenta nezaměstnaných znamená pro Prahu třetí místo z 27 evropských měst. Nižší nezaměstnanost je pouze v Lucemburku a ve Stockholmu. Nejvíce lidí bez práce je naopak v Bruselu (21 procent) a v Berlíně (19 procent).

Levná MHD
Česká metropole se ale může pochlubit nízkou nezaměstnaností a levným cestováním v MHD. "Praha dosáhla nejlepšího pořadí v položce týkající se nákladů obyvatel na městskou hromadnou dopravu, která je ze všech metropolí nejlevnější," píše se v publikaci.

Dražší než dálnice?

V porovnání s počtem obyvatel získala česká metropole nadprůměrné hodnocení v rozsahu zeleně a dostupnosti lůžek v nemocnicích. "Počet lůžek na 1000 obyvatel je téměř 11, což Praze zajistilo šesté místo mezi 25 městy, pro která byl tento údaj dostupný," píše se ve studii.

Lidovky.cz, ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz