17. listopadu 2013 7:21 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dvě města v jednom. Před 140 lety vznikla maďarská metropole Budapešť

Budapešť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budapešť | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Před 140 lety, 17. listopadu 1783, vznikla spojením do té doby samostatných měst Buda a Pest (Budína, který se dělí ještě na Starý Budín, a Pešti) maďarská metropole Budapešť.

Historie osídlení města sahá do 1 století př. n. l., kdy se na úpatí Gellértova vrchu usídlili Keltové, Maďaři vedení knížetem Arpádem, se v oblasti usadili až počátkem 10. století.

Budapešť

Jedním ze sídel uherských panovníků se stal Starý Budín na pravém břehu Dunaje, na levém břehu řeky pak vyrostla Pešť. Největší rozmach město zažívalo během vlády Zikmunda Lucemburského a poté koncem 19. století. V roce 1896 bylo v Budapešti zřízeno metro, které je druhé nejstarší v Evropě a v roce 1930 město překonalo hranici jednoho milionu obyvatel.

Dnešní Budapešť je s počtem obyvatel přes 1,7 milionu osmým největším městem Evropské unie. K bohatství města patří kromě historických památek, jako jsou neogotická budova parlamentu, bazilika svatého Štěpána nebo královský palác, také termální prameny, kterých je v metropoli celkem 123 o teplotě v rozmezí 23 až 76 stupňů Celsia.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz