22. května 2008 16:34 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přeprava kola? Složitý problém

Přeprava kola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeprava kola - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ne každému se podaří hned před domem nasednout na kolo a vyrazit na výlet. Přeprava kola do vzdálenější destinace přitom může být značně složitá.

Například v Praze je nejjistějším dopravním prostředkem, který bere kola, metro, kde se bicykly přepravují zcela zdarma. Prostor pro ně je na plošině u posledních dveří každého vagonu. Nově pak mohou cyklisté vzít svůj stroj i do některých tramvají na vybraných linkách - například do pražských Kobylis nebo na Barrandov.

Pokud chcete přepravit kolo po Česku autobusem, raději se předem informujte u konkrétního dopravce a případně si ihned místo pro svého dvoukolého miláčka rezervujte. Počítejte však s tím, že budete muset před cestou odmontovat obě kola, sundat řídítka a všechny součásti umístit do jednoho obalu.

Nejčastějším způsobem ale stále zůstává přeprava bicyklu prostřednictvím služeb Českých drah. Zde byste neměli narazit na žádný velký problém, počítejte ale raději s malou informovaností zaměstnanců železnic a s jistou chaotičností. „Vloni na podzim jsme se při výletě na kole potřebovali dostat do vzdálenějšího místa, a tak jsme se rozhodli využít vlak. Na internetu jsme si zjistili, které vlaky jsou vhodné, a u pokladny jsme si připlatili za přepravu kol v samostatném vagonu. Zmatený průvodčí nás ale nejdříve poslal do normálního vozu, kde je prý místo na kola v uličce u záchodu. Tam se ale stěží vešla dvě a ani dveře nešly zavřít,“ stěžuje si František Vrba z Prahy. Nakonec se jejich bicykly opravdu dostaly do poštovního vozu, kde se obvykle přepravují. „Velice mě ale překvapilo, že v tomto vagonu nebyly žádné stojany, takže nám tam kola jen tak postavili,“ dodává Vrba.

Před cestou je opravdu dobré si zjistit, v jakém vlaku je přeprava povolena nebo zda se musí udělat rezervace dopředu. Pokud je vlak označen symbolem kola, je přeprava povolena jako spoluzavazadlo a zaplatíte za ni 25 korun.

Když je vlak opatřen značkou kufru, je možné kolo uschovat ve služebním voze či oddíle. Cestující zaplatí 30 korun, musí ovšem kolo sám naložit a vyložit. Rozhodně je přitom dobré sundat z něj všechny odnímatelné součásti, protože České dráhy neodpovídají za případné ztráty nebo poškození.

Letenka plus tři tisíce
Cestování na kole je už tak oblíbené, že se čím dál častěji nabízejí zájezdy i do vzdálenějších destinací, kam je potřeba dopravit letadlem nejen samotného cyklistu, ale i jeho stroj.

„Přeprava kol v letadle není téměř nikdy bezproblémová. Některé společnosti zahrnují váhu kola do maximální povolené váhy zavazadel - po Evropě to bývá 20 kilogramů - pouze někdy je možné jej přepravit nad povolený limit,“ říká Marie Klementová z cestovní kanceláře Kudrna. V žádném případě se ovšem cestovatelé nevyhnou povinnosti kolo před cestou rozmontovat a zabalit buď do speciální „kolobrašny“, nebo do kartonové krabice.

Pokud budete nuceni poslat kolo jako běžné zavazadlo, bude to sice zdarma, ale musíte se vejít do stanovené váhové kategorie i do rozměrů. Ke kolu je ale pak možné přibalit ještě jiné věci, které nelze vzít na palubu. Při balení myslete na zaměstnance letištní správy, kteří si se zacházením se zavazadly nelámou hlavu, a tak své kolo nejen dobře zabalte, ale hlavně na obal nakreslete symbol kola a klidně ještě popište svými údaji včetně telefonu. 

Jestliže přestupujete, nechte si kolo odbavit vždy jen na jeden let a po jeho vyzvednutí na přestupním letišti ho podejte k dalšímu odbavení. Při jiném postupu je totiž více než pravděpodobné, že by se k vám kolo dostalo až za několik dní po příletu. Počítejte tedy raději s větší časovou rezervou na přestupy.

Když budete kolo přepravovat jako nadměrné zavazadlo, budete si za něj muset připlatit. „Na pravidelných leteckých linkách se za kolo platí nejčastěji kolem 3000 korun v každém směru. Problém bývá většinou v omezeném počtu kol na palubě letadla - limit je obvykle stanoven na pět kusů. Pokud tedy kola vůbec berou,“ dodává Jan Bím, ředitel cestovní kanceláře Adventura. Nejčastěji podle něj dochází ke komplikacím při dopravě kola charterovými lety nebo při letu s nízkonákladovými dopravci. „Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti ostatních je nejvíce komplikací se společností KLM, a naproti tomu si nemůžeme vynachválit Travel Service,“ upozorňuje na rozdíly mezi přepravci Marie Klementová z cestovní kanceláře Kudrna.

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.