14. dubna 2009 14:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Průvodce po místech dotčených nacisty

Pohled na historické centrum Salcburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na historické centrum Salcburku. | foto: Shutterstock

V rakouském Salcburku vyšel nový cestovní průvodce, který se vůbec poprvé zaměřuje na objekty a místa spojená s nacistickým režimem. Publikace představuje turistům celkem jedenašedesát takových budov a míst.

Autoři dali svému „Průvodci hnědou topografií Salcburku“ název „Ve stínu Mozartových koulí“. Odkazují se tak na barvu nacistických uniforem a na oblíbené salcburské pralinky.

Jeden z trojice autorů, Christian Strasser, při představení knížky uvedl, že Salcburk byl po Berlínu druhým Hitlerovým „centrem moci“. Němci mnohé budovy v Salcburku zabavili a využívali je například k reprezentačním účelům.

Takový byl osud zámku Klessheim. Ve vile Trapp se zas usídlil šéf SS Heinrich Himmler. Knížka přibližuje nejen místa ve městě Salcburk, ale i ve spolkové zemi Salcbursko, v Horních Rakousích a Bavorsku. Připomíná i místa odporu proti nacistům.
ČTK

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na Lidovky.cz