Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Ruční papírna ve Velkých Losinách vyrábí i díky turistice

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi... | foto: ČTK

VELKÉ LOSINY Rekordních 51 000 návštěvníků zavítalo loni do Ruční papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku, která je nejstarší funkční ruční papírnou ve střední Evropě. Ruční výroba papíru je velmi nákladná a prosperujeme právě díky turistickému ruchu, řekl provozní ředitel historické manufaktury ve Velkých Losinách Petr Fouček.

„Snažíme se otevřít víc veřejnosti, protože doba pro nás není zrovna ideální. Výroba ručního papíru není schopna pokrýt náklady, které zčásti financujeme pomocí příjmů z turistiky. Jedno bez druhého nemůže fungovat,“ uvedl Fouček. Ruční papírna ročně pořádá několik akcí, které jsou tematicky zaměřené například na Velikonoce či svátek svatého Valentýna, aby přilákala další návštěvníky. Zhruba pět procent hostů pochází ze zahraničí, především z Německa a Polska.

Papírna ve Velkých Losinách

Papírna ve Velkých Losinách je nejstarší dosud pracující ruční papírnou ve střední Evropě. Dal ji vybudovat na konci 16. století Jan mladší ze Žerotína. Její ojedinělost spočívá v tom, že se tam ruční papír vyrábí nepřetržitě více než 400 let.

I na proslulou Ruční papírnu ve Velkých Losinách, jejíž budova byla prohlášena národní kulturní památkou, dolehla hospodářská krize. Podniky a podnikatelé šetří a méně investují do prezentace, jejíž součástí jsou kvalitní vizitky či firemní listiny z ručního papíru. Zatímco dříve manufaktura vyráběla osm až deset tun ručního papíru, v posledních letech se její produkce ustálila na pěti až šesti tunách.

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi hlavní odběratele patří univerzity, radnice a úřady. „Univerzitám dodáváme ročně tisíce listů ručního papíru s jejich znakem. Používají je hlavně jako diplomy pro své studenty. Obcím pak ruční papír zpravidla slouží jako podklad pro různá přání,“ řekl Fouček. Na seznamu zákazníků manufaktury je i úřad vlády, několik ministerstev a parlament.

Drtivou většinu ručního papíru společnost prodá na tuzemském trhu, kde mezi...

Státní a obecní úřady podle Foučka tvoří stabilní pilíř prodeje, který odolává nenadálým výkyvům poptávky. Ruční papírna se ale snaží získat také nové zákazníky z podnikatelské sféry, například z řad provozovatelů hotelů či golfových hřišť. „Hotely mohou svým klientům jako součást uvítací sady nabídnout luxusní dopisní sadu s naším papírem. Golfové kluby pak mohou ruční papír používat jako diplomy pro své členy,“ míní Fouček. Papírna nyní jedná s firmou Kostka-kolobka z Hanušovic o dodávce papírových certifikátů ke špičkovým modelům koloběžek. 

Ruční papírna ve Velkých Losinách. Budova byla prohlášena národní kulturní...
I přes výkyvy poptávky má ručně vyráběný papír budoucnost

„Spolupracujeme i s firmou Velkolosinská pralinka, které dodáváme papírové krabičky a obaly pro čokoládové výrobky,“ řekl Fouček. Manufaktura už vyráběla vizitky, jež zdobily sklenice s výběrovými marmeládami i láhve kvalitního vína. Nedávno zahájila spolupráci s pražskou zoo, která chce vybudovat manufakturu na výrobu papíru ze sloního trusu. Loni zahrada s pomocí odborníků z Ruční papírny Velké Losiny vyrobila z trusu první archy přírodního papíru.

I přes výkyvy poptávky má ručně vyráběný papír podle Foučka budoucnost. „Při použití kvalitního psacího pera a inkoustu garantujeme životnost našeho papíru stovky let. Uchováváme u nás papír s průsvitkou, který je starý téměř 400 let, a i po těch dlouhých letech ho můžeme bez obav vzít do ruky. Ruční papír je proto ideální pro mezinárodní smlouvy,“ podotkl.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Randstad HR Solutions s.r.o.
Optometrista/Optometristka

Randstad HR Solutions s.r.o.

nabízený plat: 27 400 - 30 000 Kč