Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

S kamerou do velehor i mořských hlubin. Festival dobrodruhů startuje

Záběr z filmu Sám ve stěně (Alone on the wall) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z filmu Sám ve stěně (Alone on the wall) |

Strhující filmy, při kterých se tají dech i zkušeným cestovatelům -taková je nabídka filmového festivalu Expediční kamera. Letos se uskuteční na více než stovce míst České republiky. Za symbolické vstupné diváci uvidí snímky z horolezeckých, vodáckých či jinak dobrodružných výprav. Přehlídka startuje v některých městech už tento týden.

Filmový festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

Letos se návštěvníci mohou těšit například na vodácké expedice v Indii a Turecku, zimní výstupy v Himalájích a Karakoramu, sólovýstupy na skalní stěny či nádherné Barabášovo Mongolsko.

 Expediční kamera
-Největším lákadlem je určitě film Sám ve stěně (Alone On the Wall). Jeho hlavním hrdinou je třiadvacetiletý Alex Honnold, který zdolává ty největší stěny bez jištění. Za každou sebemenší chybu ho může potkat trest nejvyšší - smrt. Ve snímku se pokusí o rekordní sólo výstup na 600 metrů vysokou stěnu na Half Dome. Teprve tam Alex poprvé pozná, co je to strach. Film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil.

Další lahůdkou je určitě snímek Poslední lovci, v němž společně s režisérem Stevem Lichtagem navštívíte indonéskou vesnici Lamalera, kde domorodci loví velryby stejně jako jejich předkové před sto lety. "K lovu používají pouze bambusové tyče, na jejichž konec upevní hrot. Plaví se na dřevěných kánojích a často riskují holý život, vorvaň je táhne třeba i stovky metrů. Jednou je prý velryba táhla až na Východní Timor" popisuje Lichtag, který ve vesnici s místními kmeny strávil několik měsíců. "Většina z lovců navíc neumí plavat," dodal s úsměvem.Neméně zajímavý je pak Projekt Kačkar. Ten diváky zavede do východního Turecka do tajemného pohoří Kačkar. Partička kluků se rozhodne sjet místní řeky, které lákají divokými peřejemi. Na některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Svižný film vás určitě strhne stejně jako dravá řeka.Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi, pak nabídne snímek Ztracený horizont. Diváci se seznámí se třemi expedicemi a třemi osudy třech lidí. Jejich pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.Sedm nejlepších dobrodružných filmů uplynulé sezóny se bude promítat na více než stovce míst po celé České republice. Seznam míst najdete ZDEVítězné filmy z mezinárodních filmových festivalů doplní snímky českých sportovců a dobrodruhů. Dohromady tedy diváci shlédnou devět filmů.

Vstupné na festival je téměř symbolické. Za lístek zaplatíte 30 až 80 korun, záleží na místě promítání. "Každý divák si odnese zajímavé zážitky a někteří i něco navíc – los vybere výherce knih s outdoorovou tématikou, programu Zoner Photo Studio na zpracování fotografií či předplatného časopisu Lidé a hory, " slibují organizátoři.

Které filmy na festivalu uvidíte?

Mongolsko - Ve stínu Čingischána
(Slovensko, Režie: Pavol Barabáš, Producent: K2 studio; Délka 61´; 2010)

Sám ve stěně (Alone On the Wall)
(USA, Režie: Peter Mortimer/Nick Rosen, Producent: Peter Mortimer/Nick Rosen; Délka: 24´; 2009)

Brahmaputra
(ČR, Režie/Producent: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Poslední lovci
(ČR, Režie/Producent: Steve Lichtag; Délka: 51´; 2010)

Ztracený horizont
(ČR, Režie / Producent: Petr Kašpar; Délka: 52´; 2010)

Projekt Kačkar
(ČR, Režie/Producent: Vojta Hejtmánek / Petr Čivrný; Délka 10')

Entre Nós - Mezi námi
(Brazílie, Režie/Producent: Erick Grigorovski; Délka: 15´; 2010)

Jako staří Argonauti
(ČR, Režie: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Asgard Projekt
(Velká Británie; Režie/Producent: Alastair Lee; Délka: 65´; 2009)

PODÍVEJTE SE na ukázky filmů

V loňském roce se Expediční kamera konala v 53 městech, a protože účast i atmosféra předčily očekávání, rozrostla se akce letos prakticky do všech koutů země.

Více o festivalu Expediční kamera čtěte ZDE

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...