Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

S kamerou do velehor i mořských hlubin. Festival dobrodruhů startuje

Záběr z filmu Sám ve stěně (Alone on the wall) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z filmu Sám ve stěně (Alone on the wall) |

Strhující filmy, při kterých se tají dech i zkušeným cestovatelům -taková je nabídka filmového festivalu Expediční kamera. Letos se uskuteční na více než stovce míst České republiky. Za symbolické vstupné diváci uvidí snímky z horolezeckých, vodáckých či jinak dobrodružných výprav. Přehlídka startuje v některých městech už tento týden.

Filmový festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

Letos se návštěvníci mohou těšit například na vodácké expedice v Indii a Turecku, zimní výstupy v Himalájích a Karakoramu, sólovýstupy na skalní stěny či nádherné Barabášovo Mongolsko.

 Expediční kamera
-Největším lákadlem je určitě film Sám ve stěně (Alone On the Wall). Jeho hlavním hrdinou je třiadvacetiletý Alex Honnold, který zdolává ty největší stěny bez jištění. Za každou sebemenší chybu ho může potkat trest nejvyšší - smrt. Ve snímku se pokusí o rekordní sólo výstup na 600 metrů vysokou stěnu na Half Dome. Teprve tam Alex poprvé pozná, co je to strach. Film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil.

Další lahůdkou je určitě snímek Poslední lovci, v němž společně s režisérem Stevem Lichtagem navštívíte indonéskou vesnici Lamalera, kde domorodci loví velryby stejně jako jejich předkové před sto lety. "K lovu používají pouze bambusové tyče, na jejichž konec upevní hrot. Plaví se na dřevěných kánojích a často riskují holý život, vorvaň je táhne třeba i stovky metrů. Jednou je prý velryba táhla až na Východní Timor" popisuje Lichtag, který ve vesnici s místními kmeny strávil několik měsíců. "Většina z lovců navíc neumí plavat," dodal s úsměvem.Neméně zajímavý je pak Projekt Kačkar. Ten diváky zavede do východního Turecka do tajemného pohoří Kačkar. Partička kluků se rozhodne sjet místní řeky, které lákají divokými peřejemi. Na některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Svižný film vás určitě strhne stejně jako dravá řeka.Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi, pak nabídne snímek Ztracený horizont. Diváci se seznámí se třemi expedicemi a třemi osudy třech lidí. Jejich pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.Sedm nejlepších dobrodružných filmů uplynulé sezóny se bude promítat na více než stovce míst po celé České republice. Seznam míst najdete ZDEVítězné filmy z mezinárodních filmových festivalů doplní snímky českých sportovců a dobrodruhů. Dohromady tedy diváci shlédnou devět filmů.

Vstupné na festival je téměř symbolické. Za lístek zaplatíte 30 až 80 korun, záleží na místě promítání. "Každý divák si odnese zajímavé zážitky a někteří i něco navíc – los vybere výherce knih s outdoorovou tématikou, programu Zoner Photo Studio na zpracování fotografií či předplatného časopisu Lidé a hory, " slibují organizátoři.

Které filmy na festivalu uvidíte?

Mongolsko - Ve stínu Čingischána
(Slovensko, Režie: Pavol Barabáš, Producent: K2 studio; Délka 61´; 2010)

Sám ve stěně (Alone On the Wall)
(USA, Režie: Peter Mortimer/Nick Rosen, Producent: Peter Mortimer/Nick Rosen; Délka: 24´; 2009)

Brahmaputra
(ČR, Režie/Producent: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Poslední lovci
(ČR, Režie/Producent: Steve Lichtag; Délka: 51´; 2010)

Ztracený horizont
(ČR, Režie / Producent: Petr Kašpar; Délka: 52´; 2010)

Projekt Kačkar
(ČR, Režie/Producent: Vojta Hejtmánek / Petr Čivrný; Délka 10')

Entre Nós - Mezi námi
(Brazílie, Režie/Producent: Erick Grigorovski; Délka: 15´; 2010)

Jako staří Argonauti
(ČR, Režie: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Asgard Projekt
(Velká Británie; Režie/Producent: Alastair Lee; Délka: 65´; 2009)

PODÍVEJTE SE na ukázky filmů

V loňském roce se Expediční kamera konala v 53 městech, a protože účast i atmosféra předčily očekávání, rozrostla se akce letos prakticky do všech koutů země.

Více o festivalu Expediční kamera čtěte ZDE

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...