Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakouský Saalbach Hinterglemm. Ráj pro bikery i rodiny s dětmi

Delší variantu výletu z vrcholu Kohlmasikopf představuje tzv. Wurzel Trail,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delší variantu výletu z vrcholu Kohlmasikopf představuje tzv. Wurzel Trail,... | foto: Tomáš Rucký

Saalbach-Hinterglemm je jednou z nejatraktivnějších rakouských oblastí, a co se bikových regionů týče, řadí se na první místo. Oblast zahrnující 4 kopce a několik lanovek láká jak náročné turisty, tak rodinky s kočárem. Jedním z největších zážitků tu pro nás ale byl přejezd na laně nad údolím „na supermana“!

Na kolo se do Saalbachu mohou vydat jak nároční bikeři, kteří si chtějí zašlapat do kopce, tak i pohodáři, kteří se rádi do výšin nechají vyvézt lanovkou a pak si už jen užívají dlouhý sjezd s výhledem na alpská panoramata. My jsme v Saalbachu začali lanovkou právě na Kohlmaiskopf, která vede prakticky z centra města.

Než se z tohoto vrcholu vydáte střemhlav na kole nebo pěšky dolů, udělejte si pěknou chvíli na vyhlídce, kde nechybí posezení v podobě vyjmutých sedačkových lanovek a automat se studeným pitím, včetně piva, což v horkých letních dnech oceníte. Dolů se můžete vydat buď po Panorama Trailu, který doporučujeme hlavně těm, kteří jsou na kole poprvé, neboť jde o jednoduchou cestičku s hlavním účelem nabídnout ty nejlepší alpské výhledy.

Saalbach-Hinterglemm v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 5 h 18 min
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 37 eur
  • Provozní doba lanovky Reiterkogelbahn Každý den 9:00 – 16:30
  • Provozní doba lanovky Zwölferkogelbahn Každý den 9:00 – 16:15
  • Provozní doba lanovky Kohlmaisgipfelbahn Každý den 9:00 – 16:30 Provozní doba lanovky Schattberg X-Press Každý den 9:00 – 16:15
  • Lanové centrum www.hochseilpark.at
  • Webové stránky www.saalbach.com

Delší variantu výletu z vrcholu Kohlmasikopf představuje tzv. Wurzel Trail, který je v mapě značený číslem 25. Zpočátku vede po hřebeni, kde je potřeba i trochu zašlapat do kopce. Po nějaké chvíli se střídá lehký výjezd se sjezdem, a po celou dobu „drandíte“ po technické kořenovité pěšince. S trochou zkušeností se ale vše dá hravě zvládnout. Ke konci už trail představuje klasickou alpskou pěšinu s výhledem na zasněžené vrcholky Alp a „vyplivne“ vás u Panorama Alm, odkud už to k mezistanici lanovky co by kamenem dohodil. Z mezistanice lanovky vede trasa Milka Line, která je ideální trasou pro začátečníky, ale jízdy na ní nebudou litovat ani zkušení bikeři! Jde o velmi vyhlazenou a i dostatečně širokou „pěšinu“, která má pěkný tzv. flow, tedy jízda je na ní velmi plynulá. Precizně vytvarované klopené zatáčky a terénní vlny jsou hlavními stavebními kameny této trati, takže se na tuto trať nemusíte bát vzít ani malého prcka.

Na vrchol Kohlmaikopf můžou směle vyrazit i rodinky s dětmi. Vede odtud pohodová široká cesta, která je sjízdná i s kočárem a téměř na každém kroku tu jsou různé prolézačky nebo rozmanitá dětská hřiště. Pokud tedy vaše děti na turistiku nejsou, tohle je zaručeně naláká.

Druhá lanovka vede přímo od hlavní silnice a vyveze vás do výšky 2 018 m, tedy na Schattberg-Ost. Z tohoto vrcholu je neznámější bikovou trasou trať X-Line, která je dlouhá skoro 7 km a za celou dobu mění několikrát charakter. Její začátek je jako vystřižený z reklamních katalogů na alpské traily, protože jde o krásnou pěšinu na otevřené pláni, kdy nad vámi je už pouhopouhé nebe. Zatímco začátek tratě je jednoduchý, v prostřední části se již s technikou přitvrdí a čekají tu na vás i spletité kořeny v zatáčkách.

Jízdenka na lanovky v Saalbachu je samozřejmě platná i na lanovky v Hinterglemmu, a tak jsme další den vyrazili rovnou na tamější lanovku Reiterkogelbahn. Příhodnou tratí pro všechny výkonnostní skupiny je Blue Line, kde si užijete jednoduché klopené zatáčky a sem tam nějakou tu terénní muldu. Vše pěkně vyhlazené a v podstatě sjízdné i na pevném kole.

Na vrchol Kohlmaikopf můžou směle vyrazit i rodinky s dětmi. Vede odtud...
Příhodnou tratí pro všechny výkonnostní skupiny je Blue Line, kde si užijete...

Kousek od Hinterglemmu nás pak absolutně nadchnul Hochseilpark (www.hochseilpark.at), tedy lanové centrum, kam vás z konce údolí „Talschluss“ za hotelem Lengauer vyveze vláček na kolečkách. Vláček jezdí od 9:20 do 16:20 vždy po hodině. Lanový park má pak dle letáčku délku přes 8 km, čímž je považován za jeden z těch jedinečných v Evropě. V lanovém centru pak není výjimkou kolo, skateboard nebo sáňky na laně. Co dostalo nás, byl tzv. jump&slide park, tedy volně přeloženo jako skákací-klouzací park. Děti, ale i dospělí, tu mají možnost zaskákat si na trampolínách, skočit z dřevěných můstků do duchny, klouzat se po zadku nebo na tubingu. My si oblíbili sjezd na tubingu po strmé skluzavce se závěrečným skokem do nafukovací matrace. Zábavu si tu s námi užívali i sami rodiče malých ratolestí. Po 14. Hodině tu půlhodina v parku vyjde na příjemných 2,50 eur.

Naši největší pozornosti jsme však směřovali k tzv. „Europarutsche“, mezi jinými známá jako „Flying Fox“, nebo zkrátka přejez údolí na supermana. V hlavním zázemí si vyzvednete výbavu a delší procházkou dojdete na start, kde na vás čekají dva instruktoři – u lana nataženého přes údolí ve výšce 120 m nad zemí. Instruktoři vás do sedáku „usalaší“ tak, že ležíte prakticky na břiše. Pak už vás zkrátka pošlou na kladce na laně vstříc rychlosti přes 70 km/h a věřte mi, je to pořádný adrenalin! Tahle atrakce vás vyjde na 25 euro, tedy minimálně o polovinu méně, než ve vedlejším Leogangu. Přejezd na Europarutsche se organizuje hromadně ve skupině vždy od jedné a od tří odpoledne.

Na závěr bude určitě užitečná informace, že ve většině ubytování v Saalbachu obdržíte automaticky tzv. Joker Card, se kterou získáváte vstup zdarma na mnoho atrakcí – například jízdenku na všechny okolní lanovky, na vláček z údolí, na autobus, tenisová hřiště, minigolf,...a další.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...