1. července 2014 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Singapuru vládne sterilita a na metro se čeká ve frontě, říká Čech

Pavel Röder | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Röder | foto: Archiv Pavla Rödera

Pavel Röder se kvůli práci často stěhoval. Pracoval Montrealu, Kanadě a nyní žije v Singapuru, kde ho nejvíce překvapil životní styl. „Je založen na systému zákazů a nařízení, které každý dodržuje, přestože ve městě je minimum policistů,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Přestože jsem měl o Singapuru a jeho obyvatelích nějaké informace, přeci jen mě překvapil zdejší životní styl. Je založen na systému zákazů a nařízení, které každý dodržuje, přestože ve městě je minimum policistů. Všude vládne až sterilní čistota, přitom postih například za vyplivnutou žvýkačku na ulici v podstatě neexistuje. 

Kdo je Pavel Röder?

Pavel Röder se zabývá se digitálním marketingem a investicemi do startupů. Pracoval od roku 2011 v Montrealu, Kanadě a nyní v Singapuru.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Singapur je nesmírně multikulturní, je to takový tavicí kotel všech možných zvyků a obyčejů. Žádné velké odlišnosti jsem nezaznamenal. I když jednu věc přeci jen zmíním. U nás se po příjezdu metra každý snaží nacpat dovnitř co nejrychleji. V Singapuru stojí lidé pokojně ve frontě.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Singapuru v podstatě zakládám pobočku startupu, který je zaměřen na online výuku jazyků. Jakmile se mi to podaří, vrátím se zpět. Do Singapuru se ale hodlám pravidelně vracet, a to i na delší dobu. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Svíčková. Přátelům jsem ji ale uvařil, byli nadšeni. Všechno jsem sehnal, akorát kořenový celer jsem musel nahradit čínskou variantou.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Zatím ne, ale čeština bude určitě jejich mateřštinou. Jsem ale hodně kosmopolitní, takže alespoň tři jazyky dnes považuji za základ.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Česko tady zná málokdo. Spíše Československo. A první asociací je fotbal.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
V Singapuru je v podstatě vláda jedné strany. Sice zde jsou volby, ale 90 % křesel pravidelně získává Strana lidové akce, což je třetí generace rodiny, která Singapur vybudovala. Například většina bytů je státních, takže to straně umožňuje dobře manipulovat veřejným míněním.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz