9. června 2008 10:58 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Spojte golf s fotbalovým Euro

Golf už není dávno pro bohaté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Golf už není dávno pro bohaté. | foto: ČTK

Golf už se i v Česku dávno zbavil své nálepky sportu pro bohaté. Přesvědčit se o tom můžeme také při pohledu na ceny golfových zájezdů.

Abychom se ale za golfovými greeny nehnali hned do exotických zemí, můžeme prožít příjemný víkend i doma. Úplně první hřiště bylo vybudováno v proslulých Karlových Varech. V současné době se u nás již nachází celkem 74 hřišť a 132 klubů. Nejkvalitnější hřiště najdete jak u Prahy - Karlštejn a Konopiště, v Liberci nebo v již zmíněných západních Čechách - Plzeň, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, a na Moravě pak v Brně nebo Čeladné na Frýdeckomístecku. Právě nyní v Česku začíná golfová sezona, která potrvá až do listopadu. Pokud nejste členy žádného golfového klubu, připravte si za pronájem devítijamkového hřiště minimálně 10 eur, může to být ale i desetinásobek. Že si téměř všude můžete vypůjčit golfové náčiní nebo zaplatit instruktora, je snad zbytečné zmiňovat.

Vybírejte podle handicapu
Těm, kteří bez golfové hole mimo sezonu nevydrží, jsou k dispozici indoorová centra, kde se golf hraje na simulátorech. Mnohem pohodlnější je ovšem zajet si zahrát do zahraničí. „Poptávka po golfových dovolených každoročně stoupá a jezdí na ně opravdu všechny kategorie golfistů - od profesionálů přes skupiny amatérů až po úplné začátečníky s handicapem 54, kteří s golfem začínají,“ uvádí Daniel Valchovník s BDC Travel. Jedním z kritérií, podle čeho vhodné letovisko vybrat, bude určitě vzdálenost golfového hřiště od hotelu a v úvahu vezměte také váš aktuální stav handicapu. „Pro nezkušené hráče bych doporučoval Turecko, Tunisko nebo Itálii, případně golfové resorty, kde je umožněna hra na příslušném hřišti i začátečníkovi,“ doporučuje Valchovník. Pro pokročilejší golfisty je pak vhodné Portugalsko, především oblast Algarve, Španělsko nebo Spojené arabské emiráty. Na těchto místech je totiž handicap přísně kontrolován a bez něho není hráč na hřiště vpuštěn. „Je dobré ale také vědět, že právě ve Španělsku i Portugalsku se najdou výjimky, kde golfista s vyšším handicapem může hrát například jen v odpoledních hodinách,“ upozorňuje Valchovník.

Nechcete za hru golfu zaplatit „majlant“? Místo o víkendu hrajte v pracovní dny, večer nebo v jiných méně atraktivních hodinách. Mezi další oblíbené destinace patří Egypt, Tunisko, ale i vzdálenější země, jako je Mauritius, Jižní Afrika nebo Čína, kde se nachází největší golfový resort na světě. Ten je se svými 12 exkluzivními hřišti zapsaný dokonce v Guinnessově knize rekordů. „Nachází se v Shenzhenu na jihu Číny, 30 minut jízdy z Hongkongu. Luxusní resort leží v okouzlujícím prostředí asijské přírody,“ popisuje Valchovník. V poslední době roste zájem zejména o golf v Alpách, např. v okolí Lago di Garda či Zell am See.

Golfový víkend v těchto evropských velehorách v tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí a vlastní dopravou pořídíte již od 5 tisíc korun. Možná budete před dovolenou přemýšlet, jestli si vzít s sebou golfové náčiní. „Většina našich klientů preferuje vlastní vybavení, ale na místě v jednotlivých klubech není problém si je za poplatek vypůjčit,“ říká Valchovník. Některé aerolinky na to již zareagovaly a stejně jako u lyžování nabízejí přepravu golfových bagů zdarma již v ceně letenky. Ceny za golfovou dovolenou se pohybují v širokém rozpětí. Do Turecka si můžete letět zahrát golf na třech hřištích asi od 11 tisíc korun za týden, kdo chce zkusit více exotiky třeba na Seychelských ostrovech, toho dovolená přijde asi na 110 tisíc korun.

Z greenu na fotbal i bez lístku
Počátkem června se v Rakousku a Švýcarsku rozjel velký svátek fotbalu - EURO 2008. Jedinečná příležitost poznat Alpy i bez sněhu. Hrát golf v Alpách znamená vedle sportovního zážitku také možnost vychutnávat si nádhernou přírodu a úžasná panoramata. Různorodost profilů jednotlivých golfových hřišť vyžaduje samozřejmě vyšší nároky na fyzickou kondici, neboť hráči musejí při hře překonávat i desítky výškových metrů. Ovšem i ti, kteří na golfu oceňují spíše relaxační složku, si mohou vybrat hřiště s rovnějšími fairwayi či zdolávat trať na golfovém vozíku. Jen v Tyrolsku samém si můžete vybrat z 19 hřišť, přičemž všechny jsou do hodiny autem zČech si užil i golf. Innsbrucku.

Přímo v Seefeldu, kde bude probíhat soustředění české fotbalové reprezentace, jsou hřiště hned dvě. Oči rozzáří a srdce nadšeného golfisty se rozbuší v golfovém prostředí městeček Wilder Kaiser a Kitzbuehel. Zde se totiž ve vzdálenosti několika málo kilometrů nachází hned 7 kvalitních golfových areálů. Po golfu na vás samozřejmě čeká hlavní program EURO 2008, kde zažijete fotbalovou atmosféru, a to aniž byste museli mít lístek na zápas. Na Bergiselu v Innsbrucku budou totiž nainstalovány obří projekční stěny, kde bude moci sledovat zápasy až 15 000 fanoušků najednou.

, Jitka Trnková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Golf už není dávno pro bohaté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Golf už není dávno pro bohaté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Golf už není dávno pro bohaté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!