Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
20. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stavění rozhleden vnímám jako projev radosti ze života, říká architekt Rajniš

Rozhledny, které navrhuje ateliér Huť architektury, bývají vždy dřevěné a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledny, které navrhuje ateliér Huť architektury, bývají vždy dřevěné a... | foto: David Kubík

Je 33 metrů vysoká, 96 schodů, 606 metrů nad mořem. To jsou čísla spojená s novou rozhlednou, která byla slavnostně otevřena v pátek 26. června v 10 h po osmi letech příprav na Krušné hoře na Křivoklátsku. Jmenuje se Máminka a stojí na místě staré triangulační věže, na jejíž vrchol podnikali odvážlivci výpravy už před sto lety.

Má tvar trojbokého jehlanu s korouhví na špici. Autorem rozhledny jsou architekti Martin Rajniš, David Kubík, Martin Kloda a Tomáš Kosnar z ateliéru Huť architektury, kteří společně dotáhli projekt do zdárného konce.

Rozhledny, které navrhuje ateliér Huť architektury, bývají vždy dřevěné a...

„Když jsem nad Máminkou přemýšlel, vzpomněl jsem si na dětská léta a na jeden triangulační bod, kam jsem rád lezl. Při její stavbě použili trojbokou konstrukci, která je jednoduchá a racionální,“ vysvětluje Martin Rajniš. Právě tady pak čerpal inspiraci pro tvar Máminky. Ten je přesvědčený, že rozhledny jsou jedny z mála staveb, které jsou v Čechách veřejností přijímány velmi pozitivně. „Je to hlavně služba lidem. Jste venku, v přírodě, díváte se kolem sebe, všude je ticho, a když je krásný výhled, pak je člověku dobře. Vyhlídka z rozhledny je mimořádná,“ říká Martin Rajniš.

Základní údaje k rozhledně Máminka:

Autor: Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Martin Kloda, Tomáš Kosnar, David Kubík

  • nadmořská výška: 606 m.n.m.
  • výška vyhlídkové podesty: 21 m
  • výška korouhve: 33 m
  • půdorysný rozměr základny: 10,8 m
  • průměr kulatého dubového schodiště: 1,8 m; výška schodiště 21 m; počet schodů 96
  • zastavěná plocha rozhledny 50 m2
  • obestavěný prostor rozhledny 538m3

Místo stavby - vrcholový palouk Krušné hory (606 m.n.m.), na místě stavby bývalého vojenského triangulačního bodu. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z modřínové hloubkově impregnované kulatiny, horizontální prvky jsou kryté klempířskými detaly. V této konstrukci je zavěšený štíhlý válec točitého dubového schodiště. Vyhlídková podesta je ve výšce 21 m nad terénem, celková výška jehlanu je 33 m. Vrchol rozhledny je zakončen žerdí, která nese větrnou korouhev. Kulatina je pospojovaná ocelovými žárově zinkovanými styčníky. Zastřešení podesty, lehkým kruhovým rám o poloměru 2,5m, potažený průhlednou PVC membránou.

Rozhledna Máminka si ale musela na svou výstavbu osm let počkat. Vedení obce Hudlice hledalo vhodný způsob financování a nakonec se stavbu podařilo zakomponovat do dotačního titulu Zvyšování atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu, ze kterého bude kromě výstavby rozhledny financována i naučná stezka okolo Krušné hory, mobiliář domku Josefa Jungmanna a jeho elektrifikace a budou zpevněny přístupové cesty v Hudlických skalách.

„Dlouho se nic nedělo a pak se dít začalo. Projekt rozhledny ožil a my jsme byli znovu osloveni, abychom se do toho pustili,“ vypráví Martin Rajniš. Díky tomu, že jeho tým nasbíral za uplynulé roky řadu zkušeností s dřevěnými stavbami, mohli Máminku ještě více vylepšit. „Přepočítali jsme statiku a zrevidovali konstrukci. Vybrali jsme kvalitní materiál – hloubkově mořený modřín a doplnili celou řadu prvků, které rozhledně pomáhají, aby déle vydržela,“ doplňuje. 

Do rozhledny umístili architekti kulaté dubové schodiště, které dle Rajniše precizuje jeho tým už řadu let. „Je to rychlá, levná a dobře vypadají konstrukce. Jejím středem prochází závitová tyč, použili jsme dub a schody pověsili seshora. Jsou vysoké přes dvacet metrů. Nad nimi je kulatá vyhlídka, kterou chrání průhledná membrána. Ta má ochránit schodiště před deštěm a zaručit tak rozhledně dlouhodobý suchý život,“ upřesňuje Martin Rajniš. „Na špici jsme dali korouhev. Je to takový symbol našich staveb, hlavně rozhleden. Dává signál, odkud fouká vítr, udává směr, je spolehlivá, přesná a přitom živelná.“

Rozhledna Máminka si ale musela na svou výstavbu osm let počkat.
Do rozhledny umístili architekti kulaté dubové schodiště, které dle Rajniše...

Rozhledny, které navrhuje ateliér Huť architektury, bývají vždy dřevěné a průhledné. Působí jednoduše, přitom jsou postaveny tak, aby vydržely povětrnostní podmínky a dokázaly vzdorovat velkým silám. „Když se díváte do koruny stromu, je také průhledná. Stejně tak jako naše rozhledny. Přirozená krása, přírodní materiály, jednoduchost a lehkost. A taková je i Máminka,“ doplňuje uznávaný český architekt.

Cílem snažení jeho ateliéru je, aby se veřejnost a moderní architektura potkali. Aby si lidé našli ve stavbách, co je jim blízké a milé. „Mým velkým plánem a cílem je, přehodit výhybku architektury a vrátit ji k lidem. Jsme ale na začátku,“ dodává Martin Rajniš.

 

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč