Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švédi jsou organizovaní a milují předpisy, říká Češka

Alžběta Opletalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžběta Opletalová | foto: Archiv

Alžběta Opletalová se do Švédska přestěhovala, aby se naučila švédsky a poznala, jaké je to žít v cizí zemi. „Největším šokem byla pro Švédy česká bezprostřednost. Jsou neuvěřitelně organizovaní, spořádaní, milují regule, předpisy i nepsané zvyky. Ze začátku jsem tu se svým temperamentem měla pocit jako bych byla třeba Španělka,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jelikož jsem před odjezdem ve Švédsku už strávila nějakou dobu, nebylo pro nic překvapením a nezažila jsem ani žádný šok. Pamatuji si hlavně na to, jak jsem se začínala učit švédsky a začala jsem chodit do školy. Je tu hodně imigrantů ze všech možných koutů světa, je zajímavé potkávat lidi z různých kultur. Přála bych to všem, je to neuvěřitelně přínosné. Dodnes mám nejlepší kamarádky právě ze školy. Nikdo jiný vás nepochopí, protože prostě sedíte na stejné lodi, narážíte na stejné problémy, máte podobná trápení a snažíte se vzájemně podržet.

Kdo je Alžběta Opletalová?

Alžběta Opletalová žije ve švédské Uppsale něco přes deset let. Po maturitě vystudovala ekonomii na České zemědělské univerzitě. Během studia se jí podařilo dostat stipendium a tak odjela na rok do Švédska. Zamilovala se, ale i přesto odjela a dokončila školu v Česku. Po promoci se sbalila a odjela do Švédska a už zde zůstala.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Asi naše bezprostřednost. Ale naučila jsem se s tím pracovat. Švédi jsou neuvěřitelně organizovaní, spořádaní, milují regule, předpisy i nepsané zvyky. Ze začátku jsem tu se svým temperamentem měla pocit jako bych byla Španělka. Ve švédštině existuje přídavné jméno, které v překladu znamená „bojící se konfliktu“. To je přesné. S tím souvisí i jejich počáteční rezervovanost a potřeba všechno plánovat s předstihem. Ale díky tomu funguje celá společnost i instituce tak, jak mají. A také proto jsou tak tolerantní k přistěhovalcům z celého světa. Milují rovnoprávnost v každém slova smyslu a v každodenním životě. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nikdy neříkám nikdy. A hlavně nechci říkat. Člověk nikdy neví, co se stane zítra, nebo co ho potká za rohem. To jsem se už v životě naučila. Česko je moje země a miluju ji se všemi jejími neduhy. Teď jsem tu ale spokojená.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Určitě. Nikdy jsem nebyla na klasická česká jídla, ale taková pořádná svíčková, vepřo, knedlo, zelo..ale tak jednou za rok, to mi stačí. Chybí mi chleba. Český chleba totiž chybí Čechům všude na světě. A také Lučina mi chybí. A málo se zde vaří polévky. Obecně se tady vaří málo. S kamarádem jsme udělali bramboráky a ty chutnaly všem. A všichni byli překvapení, jak dobrý může být takový bramborák.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ve většině byly reakce velmi pozitivní a na Prahu slyším jen samé ódy. Nikdy sama Prahu nikomu nevnucuju, naopak lidé za mnou chodí a říkají mi, jak krásné město Praha je. Snažím se je ale varovat, když vím, že se do Prahy chystají - před taxikáři, při placení a tak dále. Ale jinak je to pokaždé příjemný pocit, jsem pyšná na to, že můžu říct odkud pocházím. Češi tu mají pověst vzdělaných a milých lidí, tak snad se to nepokazí. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku obecně skoro nesleduji, nezajímá mě. Občas si přečtu pár článků na internetu a to mi stačí. Ale rozdíl v polické kultuře je i tak zcela markantní. Nemluví se tu o ni tak ostře. A každému, kdo je v politice se na všechno přijde, kromě omluvy je naprosto automatické, že z politiky odejde. O tom se nediskutuje. 

 

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!