Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švédi nechápou ironii ani český smysl pro humor, říká Češka

Anna Lepišová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Lepišová | foto: archiv anny lepišové

Anna Lepišová se do švédského Malmö přestěhovala kvůli studiu, nyní zde shání práci a chtěla by na severu zůstat. „Reakce, které následují po sdělení, že jsem z Čech, by se daly rozdělit do dvou kategorií. Tu první tvoří lidé, kteří o naší zemi moc nevědí a neslyšeli a stále si ji pletou s Československem nebo dokonce i s Čečnou. Druhou část zastupují ti, kteří v Čechách byli nebo o naší zemi obecně vědí,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Příjezd do Švédska pro mne navždy zůstane jedním z nezapomenutelných dní díky několika zážitkům. Po příjezdu rychlovlakem z Kodaně jsem v Malmö hledala svou univerzitu, kde jsem se měla osobně zaregistrovat ke studiu. Bloumala jsem po tom malém přístavním městě s kufry a batohem na zádech a zoufale se snažila najít dobrovolníky, kteří novým studentům měli údajně pomoci. Avšak někde se zapomněli. Na druhou stranu jsem hned z počátku měla možnost poznat okolí Malmö Centralstation, což se mi později velice hodilo.

Příjezd do Švédska pro mne navždy zůstane jedním z nezapomenutelných dní díky...
Během prvních pár dní jsem zjistila jak útulné a malé městečko to je.

Poté následovala další část stěhovacího procesu a tou bylo bydlení. Přes internet jsem měla zajištěný pronájem pokoje v jakémsi ubytovacím zařízení pro dívky s názvem Altona. Absolutně jsem neměla tušení, že jde o katolickou organizaci, která poskytuje bydlení pouze dívkám, s restriktivními pravidly, večerkou a dalšími omezeními. Tamní dřevěnou bránou jsem byla po důkladné prohlídce přes venkovní kameru vpuštěna dovnitř a uvítána jeptiškou, která mi lámanou angličtinou sdělila, že můj pokoj je připravený. Provedla mne domem a skrz kuchyň dovedla do mého pokoje. Nakonec mi tiše pověděla, že internetové kabely jsou v domě čtyři (ačkoliv slečen tam již bydlelo dohromady třináct) a bezdrátové připojení mohu využívat jedině mimo dům.

Ačkoliv jsem takové uvítání nečekala, nenechala jsem se tím tolik rozhodit a vyrazila na průzkum Malmö. Během prvních pár dní jsem zjistila jak útulné a malé městečko to je. Do školy jsem chodila pěšky, podél moře, což je pro mne jako pro středoevropana stále ještě neuvěřitelným luxusem. Ve škole jsem se hned první týden poznala s lidmi z celého světa, což dodalo mému studijnímu programu (International Migration and Ethnic Relations) úplně jiný rozměr. Velice brzy jsem si uvědomila, že prožívám něco neskutečného a znalosti nabyté v Malmö University mohu okamžitě uplatňovat za zdmi školy.

Kdo je Anna Lepišová?

Jsem studentka bakalářského programu International Migration and Ethnic Relations na švédské Malmö University. Studia jsem právě dokončila a hledám si zaměstnání v oboru v Malmö. Ve volném čase běhám, cestuji, čtu a snažím se pohybovat v kulturně rozmanitém prostředí, jelikož to považuji na úžasný způsob rozšíření si vlastních obzorů. Troufám si tvrdit, že jsem se toho nikdy nedozvěděla o světě a sobě samé, dokud jsem se neodstěhovala z České republiky.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Největší kulturní šok pro mne představoval smysl pro humor, především česká ironie a sarkasmus, se kterým jsem tedy silně narazila. Nejenže ho Švédi nedokázali dekódovat a tudíž pochopit vtip, ale brali mne naprosto vážně. Brzy jsem si uvědomila, že si musím dávat pozor na to, co a jak říkám. Jsem zvyklá vtipkovat v podstatě neustále, avšak to mi na začátku přinášelo spoustu podivných sociálních situací a trapného ticha. Švédi mají smysl pro humor, ale je jiný a projeví se až po jisté době. Trvá trochu déle, než se s nimi člověk blíže pozná a pak se sladí na stejnou humornou vlnu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Letos v červnu jsem dokončila svá bakalářská studia v Malmö University a momentálně si hledám ve Švédsku zaměstnání. Život v Malmö se mi líbí, protože je rozmanitý, blízko u moře a město má dle mého názoru ideální velikost a složení populace. Zhruba polovinu obyvatel tvoří cizinci, takže se pohybuji ve velice multikulturním prostředí, avšak stále to není obrovská metropole srovnatelná s jinými světovými městy. Vzhledem k mým zájmům je to pro mne ideální místo k životu. Myslím, že se do Čech jednoho dne vrátím, ale sama netuším kdy k tomu dojde.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Reakce, které následují po sdělení, že jsem z Čech, by se daly rozdělit do dvou kategorií. Tu první tvoří lidé, kteří o naší zemi moc nevědí a neslyšeli a stále si ji pletou s Československem nebo dokonce i s Čečnou. Obvykle se jim snažím ukázat naší geografickou lokaci na mapě, zmínit pár historických událostí a po zmínce o pivu, Kafkovi a Praze si často uvědomí, že o nás vlastně vědí. Druhou část zastupují ti, kteří v Čechách byli nebo o naší zemi obecně vědí. Většinou se rozzáří a začnou vzpomínat na nádhery Prahy, skvěle chutnající pivo a krásy českých vesniček. Také mi k mému překvapení často říkávají, jak jsme jako národ milí, přátelští a pohostinní. Je úžasné sledovat, jak jsou mé vlastní dojmy z rodné země v naprostém rozchodu s těmi švédskými. Na druhou stranu, díky těmto rozhovorům si často uvědomuji, jak negativně Čechy vnímám a že je můj názor založen pouze na jedné perspektivě – že jsme postkomunistická země plná stěžujících si občanů, kteří požadují změnu, ale nejsou schopni pro to nic udělat. To ovšem vůbec není pravdou.

ČEŠI V CIZINĚ

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!