21. června 2016 6:32 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švédi nechápou ironii ani český smysl pro humor, říká Češka

Anna Lepišová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Lepišová | foto: archiv anny lepišové

Anna Lepišová se do švédského Malmö přestěhovala kvůli studiu, nyní zde shání práci a chtěla by na severu zůstat. „Reakce, které následují po sdělení, že jsem z Čech, by se daly rozdělit do dvou kategorií. Tu první tvoří lidé, kteří o naší zemi moc nevědí a neslyšeli a stále si ji pletou s Československem nebo dokonce i s Čečnou. Druhou část zastupují ti, kteří v Čechách byli nebo o naší zemi obecně vědí,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Příjezd do Švédska pro mne navždy zůstane jedním z nezapomenutelných dní díky několika zážitkům. Po příjezdu rychlovlakem z Kodaně jsem v Malmö hledala svou univerzitu, kde jsem se měla osobně zaregistrovat ke studiu. Bloumala jsem po tom malém přístavním městě s kufry a batohem na zádech a zoufale se snažila najít dobrovolníky, kteří novým studentům měli údajně pomoci. Avšak někde se zapomněli. Na druhou stranu jsem hned z počátku měla možnost poznat okolí Malmö Centralstation, což se mi později velice hodilo.

Příjezd do Švédska pro mne navždy zůstane jedním z nezapomenutelných dní díky...
Během prvních pár dní jsem zjistila jak útulné a malé městečko to je.

Poté následovala další část stěhovacího procesu a tou bylo bydlení. Přes internet jsem měla zajištěný pronájem pokoje v jakémsi ubytovacím zařízení pro dívky s názvem Altona. Absolutně jsem neměla tušení, že jde o katolickou organizaci, která poskytuje bydlení pouze dívkám, s restriktivními pravidly, večerkou a dalšími omezeními. Tamní dřevěnou bránou jsem byla po důkladné prohlídce přes venkovní kameru vpuštěna dovnitř a uvítána jeptiškou, která mi lámanou angličtinou sdělila, že můj pokoj je připravený. Provedla mne domem a skrz kuchyň dovedla do mého pokoje. Nakonec mi tiše pověděla, že internetové kabely jsou v domě čtyři (ačkoliv slečen tam již bydlelo dohromady třináct) a bezdrátové připojení mohu využívat jedině mimo dům.

Ačkoliv jsem takové uvítání nečekala, nenechala jsem se tím tolik rozhodit a vyrazila na průzkum Malmö. Během prvních pár dní jsem zjistila jak útulné a malé městečko to je. Do školy jsem chodila pěšky, podél moře, což je pro mne jako pro středoevropana stále ještě neuvěřitelným luxusem. Ve škole jsem se hned první týden poznala s lidmi z celého světa, což dodalo mému studijnímu programu (International Migration and Ethnic Relations) úplně jiný rozměr. Velice brzy jsem si uvědomila, že prožívám něco neskutečného a znalosti nabyté v Malmö University mohu okamžitě uplatňovat za zdmi školy.

Kdo je Anna Lepišová?

Jsem studentka bakalářského programu International Migration and Ethnic Relations na švédské Malmö University. Studia jsem právě dokončila a hledám si zaměstnání v oboru v Malmö. Ve volném čase běhám, cestuji, čtu a snažím se pohybovat v kulturně rozmanitém prostředí, jelikož to považuji na úžasný způsob rozšíření si vlastních obzorů. Troufám si tvrdit, že jsem se toho nikdy nedozvěděla o světě a sobě samé, dokud jsem se neodstěhovala z České republiky.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Největší kulturní šok pro mne představoval smysl pro humor, především česká ironie a sarkasmus, se kterým jsem tedy silně narazila. Nejenže ho Švédi nedokázali dekódovat a tudíž pochopit vtip, ale brali mne naprosto vážně. Brzy jsem si uvědomila, že si musím dávat pozor na to, co a jak říkám. Jsem zvyklá vtipkovat v podstatě neustále, avšak to mi na začátku přinášelo spoustu podivných sociálních situací a trapného ticha. Švédi mají smysl pro humor, ale je jiný a projeví se až po jisté době. Trvá trochu déle, než se s nimi člověk blíže pozná a pak se sladí na stejnou humornou vlnu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Letos v červnu jsem dokončila svá bakalářská studia v Malmö University a momentálně si hledám ve Švédsku zaměstnání. Život v Malmö se mi líbí, protože je rozmanitý, blízko u moře a město má dle mého názoru ideální velikost a složení populace. Zhruba polovinu obyvatel tvoří cizinci, takže se pohybuji ve velice multikulturním prostředí, avšak stále to není obrovská metropole srovnatelná s jinými světovými městy. Vzhledem k mým zájmům je to pro mne ideální místo k životu. Myslím, že se do Čech jednoho dne vrátím, ale sama netuším kdy k tomu dojde.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Reakce, které následují po sdělení, že jsem z Čech, by se daly rozdělit do dvou kategorií. Tu první tvoří lidé, kteří o naší zemi moc nevědí a neslyšeli a stále si ji pletou s Československem nebo dokonce i s Čečnou. Obvykle se jim snažím ukázat naší geografickou lokaci na mapě, zmínit pár historických událostí a po zmínce o pivu, Kafkovi a Praze si často uvědomí, že o nás vlastně vědí. Druhou část zastupují ti, kteří v Čechách byli nebo o naší zemi obecně vědí. Většinou se rozzáří a začnou vzpomínat na nádhery Prahy, skvěle chutnající pivo a krásy českých vesniček. Také mi k mému překvapení často říkávají, jak jsme jako národ milí, přátelští a pohostinní. Je úžasné sledovat, jak jsou mé vlastní dojmy z rodné země v naprostém rozchodu s těmi švédskými. Na druhou stranu, díky těmto rozhovorům si často uvědomuji, jak negativně Čechy vnímám a že je můj názor založen pouze na jedné perspektivě – že jsme postkomunistická země plná stěžujících si občanů, kteří požadují změnu, ale nejsou schopni pro to nic udělat. To ovšem vůbec není pravdou.

ČEŠI V CIZINĚ

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz