28. února 2011 18:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švejkova Přemyšl: brána na východ a lyžování na pevnosti

Přemyšl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přemyšl. | foto: Reprofoto

Bývalá největší pevnost Rakouska-Uherska na hranicích Polska a Ukrajiny okouzluje svou monarchistickou tradicí. Tu připomíná také Švejk, který tudy „Z Hatvanu na hranice Haliče“ projížděl, a město na něj dodnes nezapomnělo. Na jeho okraji si ale můžete i slušně zalyžovat.

Nedobytná pevnost
V roce 1915 se podařila carskému Rusku velká ofenziva západním směrem a ruští vojáci došli nejen na Slovensko, ale oblehli i Přemyšl. Město, které bylo největší pevností monarchie, bráněnou více než stovkou tisíc vojáků, se Rusům dobýt nepodařilo. Kapitulovalo až po měsících obléhání kvůli nedostatku potravin, ale už v roce 1915 dobyli Rakušané Přemyšl zpět. Vojenskou minulost dodnes připomínají impozantní trosky opevnění.

Přemyšl

POLSKO
Vzdálenost z Prahy: přibližně 760 km

Brána na východ
Do města ležícího na dnešních hranicích Polska s Ukrajinou jezdí z Prahy přímý vlak, který končí v Kyjevě. Že je Přemyšl bránou na východ, potvrzují nejen řecko-katolické kostely, ale i nabídka místních tržišť, kde nakoupíte ukrajinskou vodku, cigarety i potraviny, aniž překročíte hranici procházející východním okrajem města. A z místních návrší, například Tatarského kopce, kde je pochován tatarský chán, je vidět až k ukrajinskému Lvovu.

Švejk
Přemyšl dodnes dýchá monarchistickou tradicí. Chvílemi se tu cítíte podobně jako na pražských Vinohradech nebo na Žižkově. Česko je tu ostatně oblíbené a české pivo seženete na každém rohu. Tím ale blízkost s naší kulturou nekončí. Přemyšl se totiž hlásí i ke Švejkovi. Do tohoto města a jeho haličského okolí zasadil Hašek část děje svého slavného románu. Švejk tu má nejen bronzový pomník a společnost přátel, jeho jméno nese také ulice nebo jedna místní pizzerie.

Lyžování na pevnosti
Lyžařský areál je zřejmě největším překvapením města. Začíná na kopci u trosek největší z pevností dřívějšího opevnění, jeho součástí je vedle klasického lyžařského vleku i lanovka a nabízí na polské poměry slušné tři kilometry sjezdovek lehčí obtížnosti. Z historického centra města se sem dostanete i pěšky, pokud pojedete autem, na vrcholu, hned u pevnostního areálu, najdete parkoviště. Polské zimy bývají tuhé, takže o sníh se tu nemusíte bát ani v březnu.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz