11. září 2016 6:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Švýcaři se přou o půlměsíc na alpském vrcholku

Švýcaři se přou o půlměsíc na alpském vrcholku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcaři se přou o půlměsíc na alpském vrcholku | foto: facebook/christian meier

BERN Téměř tři metry vysoký půlměsíc, který se objevil na jednom z alpských vrcholků ve východním Švýcarsku, vyvolal vášnivé diskuze. Umělec, který symbol islámu na hoře vztyčil, chtěl svým činem prý upozornit na absurditu vrcholových křížů, informovala švýcarská média.

Půlměsíc, který zdobí vrcholek 2140 metrů vysoké hory Freiheit (česky Svoboda) v polokantonu Appenzell Innerrhoden, instaloval švýcarský umělec Christian Meier. Svým dílem chtěl prý protestovat proti „absurdním vrcholovým křížům“. Na vrcholek půlměsíc dopravil vrtulník spolu se solárními panely, které zajišťují přísun energie pro jeho noční osvětlení.

Osmatřicetiletý Meier, který většinou žije v Pekingu, se podle švýcarského tisku hlásí k ateismu a svůj krok označil za protest proti zneužívání náboženských symbolů. „Vždy, když se vrátím (do Švýcarska), jdu do hor a vidím všude kolem sebe ty absurdní vrcholové kříže. Musel jsem prostě něco udělat,“ řekl.

Drzost, nebo umění?

Řada Švýcarů ale Meierův umělecký počin odsoudila. „Je to vrchol drzosti,“ řekl rádiu FM1 Today jeden z naštvaných turistů. Předseda kantonální vlády Roland Inauern uvedl, že takové divoké akce nehodlá tolerovat. Umělce prý již vyzval, aby dílo, které na vrcholek hory umístil bez povolení, do týdne odstranil.

„Chtěl jsem provokovat a to se mi povedlo,“ reagoval na kritiku Meier. Také v Bavorsku se v současnosti vede debata o patřičnosti vrcholových křížů. Rozhořela se poté, co na třech alpských vrcholcích kříže někdo uřezal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz