Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turisty od výletu na nově otevřené hrady neodradil ani sníh

Hrad Lipnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Lipnice | foto: Reprofoto

HUMPOLEC (PELHŘIMOVSKO) Necelá desítka skalních příznivců památek a turistiky vyrazila z hradu Orlík v Humpolci na Pelhřimovsku na dvanáctikilometrovou trasu na nedaleký hrad Lipnice na Havlíčkobrodsku. Nízkou účast zřejmě ovlivnilo nepřetržité sněžení, řekl kastelán na Orlíku Pavel Koubek. Akcí Otvírání hradů aneb z Orlíka na Lipnici po svých si lidé připomněli zahájení nové turistické sezony na hradech a zámcích.

"Každý z účastníků dostal kromě teplého čaje startovací kartu s mapou vyznačující turistické zajímavosti na trase," řekl Koubek. Karta také majitele opravňuje k volnému vstupu do areálu hradu Orlík a prohlídce části expozice.

Na Lipnici pak lidé díky kartě získali slevu na vstupném do hradních interiérů. Zpáteční cestu mohli projít po stejné trase, nebo okolo opevněného raně gotického kostela v Řečiči přes tvrz v Proseči až do Humpolce.

Turisté, kteří si chtěli na Lipnici vychutnat vyhlídku z věže Samson, museli použít kvůli probíhajícím stavebním pracím v prvním patře Thurnovského paláce okliky přes druhé patro, do něhož návštěvníci běžně přístup nemají.

Viděli také hradní vlajku symbolizující jeden ze šlechtických rodů, jemuž hrad historicky patřil. Letos při sobotním zahájení sezony tamní kastelán vyvěsil vlajku burgundského rodu Vernier de Rougemont, který přišel do Čech v 17. století v souvislosti s třicetiletou válkou.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...