17. srpna 2014 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Umělá se stává skutečnou. Z Krymské se stala mekka pro mladé

Strojovna v Krymské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strojovna v Krymské | foto: Lidovky.cz

PRAHA Každé město má svou „Stodolní“. V Praze pulzuje nočním životem Krymská ve Vršovicích. Bývá připodobňována ke slavným boulevardům v zahraničí. Žádný genius loci v tom ale není, říká kavárník Ondřej Kobza, který se do velké míry zasloužil o rozvoj tohoto místa.

A skutečně. Krymská se zprvu nejeví jako ulice, která by zasloužila větší obdiv, než kterákoli jiná vršovická třída. Domy vypadají omšele, dojem kazí i nahusto zaparkovaná auta. Když ale člověk pokračuje v náročném sestupu ze svahu pod Vinohrady, objevuje její kouzlo.

Krymské na přitažlivosti dodává i to, že jedna hospoda (či kavárna nebo bar) střídá druhou a že všechny tyto prostory společně fungují v jakési symbióze. To potvrzuje i Ondřej Kobza. „Je skutečně nezvyklé, aby v jedné ulici bylo tolik podniků. Spíš mi to ale přijde jako náhoda. Na začátku tam byly dva, tři podniky, kolem nichž se scházelo docela dost lidí. Ty se uchytily a pak se na ně nabalovaly další prostory,“ sdělil s tím, že i když je místo „lehce umělé, stává se skutečným“.

Není Stodolní jako Stodolní

Přirovnávat Krymskou k ostravské Stodolní by ovšem bylo pošetilé. Přestože obě ulice začínaly docela podobně, jejich současný charakter se velmi liší. Pokud ale pojmem „Stodolní“ rozumíme ulici, ve které to skutečně žije, pak je takové označení pro Krymskou příhodné.

„Přes jaro a podzim tu ale bývá více živo,“ zoufá si Kobza, který zde provozuje Café v Lese. Ani jeho podnik teď nezažívá zlaté časy. Po opakovaných stížnostech lidí z blízkého okolí na hluk musí Café v Lese vždy po 22. hodině ukončit hudební produkci a zajistit klid ve venkovních prostorech.

Nejsou to ale jen bary, hospody a kavárny, které dělají z Krymské živý prostor. V ulici fungují také umělecká studia, galerie i knihkupectví. V podzemních sálech se pravidelně konají poetické večery či koncerty. Krymská se tak stala útočištěm hlavně pro lidi, kteří se chtějí podílet na zlepšování a oživování veřejného prostoru a vytvořit zde kreativní atmosféru.

Krymská bývá nejčastěji popisována jako „malá East Village, Kreuzberg, Kastanienalle, Camden nebo Brick Lane (názvy světových ulic s podobným charakterem jako Krymská - pozn. red.). Právě díky srovnání s ulicemi z jiných zemí se vršovický svah stává místem, které vyhledávají i cizinci.

Vršovický eintopf

Ačkoli by se mohlo zdát, že Krymská splňuje všechna kritéria, aby byla označena za hipsterskou baštu, tak jednoduše definovatelná není. „Tamhle se scházejí lidé tak do 25 let, především studenti, tamhle zase o něco starší společnost.Tamten bar je pro takovou smetánku, zatímco do téhle hospody chodí skoro všichni bez rozdílu. Schází se tu i řada umělců,“ ukazuje prstem na různé podniky číšník z místní restaurace. Krymská je tedy spíše takový eintopf pro všechny bez rozdílu věku či životního stylu.

A co v Krymské najdete?

 • kavárnu Café v Lese
 • klub Strojovna
 • vegetariánskou a veganskou restauraci Plevel
 • hospodu Sběrné suroviny
 • kavárnu Café Sladkovský
 • bar Shooters
 • galerii, knihkupectví a nakladatelství ilustrovaných knih Baobab
 • kavárnu a bufet Zenit spisovatelky Petry Hůlové
 • pivotéku a vršovickou galerii piva
 • kreativní studio Družina
 • restauraci Lepší časy
 • nonstop
skŠárka Kabátová

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz