Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Americe mi nejvíce chybí patka chleba a rohlík s paštikou, říká Češka

Anna Berová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Berová | foto: Archiv Anny Berové

Do americké Virginii se přestěhovala v 19 letech a začala zde pracovat jako au-pair. Nyní je sama matkou v domácnosti. „V Americe bydlím skoro čtyři roky a každý den mi chybí Česká republika. Ze začátku jsem si to neuvědomovala, ale po pravdě nás zdravotnický a školský systém je opravdu na skvělé úrovni. A hlavně se tu člověk nezadluží už ve 20 letech,“ říká Anna Berová.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Přestěhovala jsem se z Litoměřic, tedy malého města, do obrovské Ameriky. První dny jsem trávila v přelidněném New York, než jsem se přemístila do zelené Virginie. Ihned jsem také zaregistrovala jinou mentalitu lidí. Na ulicích všude pospíchají, nosí sebou papírové kelímky s kávou, mají mobily u ucha. V obchodech jsou obrovské tzv. family packs s jídlem, tedy opravdu veliké balení různého jídla od cereálií po hygienické potřeby. Po přemístění do krasného Fairfaxu ve Virginii jsem také zjistila, že tu chybí chodníčky. Pokud se rozhodnete jít na procházku, počítejte s tím, že na předměstí končí chodník po pěti minutách chůze. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Americe bydlím skoro čtyři roky a každý den mi chybí Česká republika. Ze začátku jsem si to neuvědomovala, ale po pravdě nás zdravotnický a školský systém je opravdu na skvělé úrovni. A hlavně se tu člověk nezadluží už ve 20 letech. S manželem se o Česku bavíme - že bychom se tam jednou mohli přestěhovat. Ale těžko říct, co bude za pár let. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Česká kuchyně mi určitě chybí. Nejvíce asi knedlo vepřo zelo, svíčková a hlavně rohlík s paštikou a patka chleba! Jednou jsem udělala trdelníky pro známé a kamarády. bylo jich asi dvacet, zaprášilo se po nich během hodiny. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé se většinou jen zamyšleně dívají a pak se zeptají jestli je to někde blízko Ruska. Nejčastější otázka je také, jakým jazykem se u nás mluví. Pokud ale řeknu, že jsem bydlela blízko Prahy, tak už vědí. 

Anna Berová s přítelem
Anna Berová

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám dvouměsíční holčičku. Jsem s ní doma, mluvím na ní česky každý den. Naštěstí příležitost si povídat s rodinou mám. Takže miminko slyší češtinu opravdu denně. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!