Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Amsterdamu lidé moc nevaří, jídlo si objednávají, říká Češka

Barbora Polachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Polachová | foto: Archiv Barbory Polachové

Barbora Polachová se do nizozemského Amsterdamu přestěhovala kvůli práci. „Všude se pohodlně dostanete na kole do 20 minut, ale je to metropole mimořádně kosmopolitní a multikulturní. Místní ale i obyvatelé, které se sem přistěhovali milují A-dam právě pro ten pocit svobody – lidé jsou zde totiž velmi liberální, proto asi ani nepřekvapí, že jsem se nesetkala s ničím, co by ostatním mohlo nějak vadit. Naopak pro mne byla velkým a milým překvapením nizozemská přímost,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Zcela jistě to bylo mé ubytování ve čtvrti De Pijp, což je takový amsterodamský Kreuzberg, kde seženete cokoliv a v jakoukoliv denní nebo noční hodinu. Svůj první byt jsem si tam našla přes AirBnB a v bytě jsem na uvítanou kromě typických nizozemských medových sušenek našla i balíček marihuany s cedulkou „Welcome to Amsterdam, Barbara!“ Na to se vážně nedá zapomenout.  Co mě ale uchvátilo nejvíce, byl imigrační – nebo chcete-li usazovací – settling proces, který byl neskutečně jednoduchý a hlavně přátelský. Přijdete do Expat Centra, kde každý mluví minimálně anglicky. Nabídnou vám nejenom cappuccino, ale dostanete balíček na uvítanou s knížkou o Amsterdamu. Nechybí v ní rady jak se usadit (dokonce jsem v ní našla i číslo na instalatéra nebo elektrikáře).

Kdo je Barbora Polachová?

Barbora Polachová stála, jako marketingová manažerka u začátků Uberu v Praze a v místní pobočce strávila dva a půl roku. V únoru letošního roku se ale přesunula na evropskou centrálu do Amsterodamu, kde má na starosti strategická partnerství pro Evropu, Blízký východ a Afriku.

Barbora Polachová

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Bydlím v Amsterdamu, který je sice co do rozlohy relativně menším hlavním městem, všude se pohodlně dostanete na kole do 20 minut, ale je to metropole mimořádně kosmopolitní a multikulturní. Místní ale i obyvatelé, které se sem přistěhovali milují A-dam právě pro ten pocit svobody – lidé jsou zde totiž velmi liberální, proto asi ani nepřekvapí, že jsem se nesetkala s ničím, co by ostatním mohlo nějak vadit. Naopak pro mne byla velkým a milým překvapením nizozemská přímost. Tím jsou Nizozemci známí, že vám řeknou, tak jak se věci mají a nemažou vám med okolo pusy – a to jak v byznyse, tak v osobních vztazích. Jediný nezvyk, který jsem zaregistrovala, bylo, když jsem vařila české jídlo pro mé nizozemské kolegy. Byli velmi překvapeni, že jsem guláš a řízky uvařila sama a neobjednala z donáškové služby. Místní lidé si totiž moc nevyváří. Taky tu holky moc nenosí podpatky a vůbec móda je tu velmi ležérní – do práce ne zřídkakdy kolegyně dorazí v legínách a tričku. To je naopak trochu nezvyk pro mne.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Za ten půl rok, co žiji a pracuji v Amsterdamu, jsem samozřejmě byla v Čechách několikrát za rodinou a přáteli. Naštěstí to není tak daleko a co se týče návratu, ten zatím neplánuji, ale kdoví.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Přiznávám bez mučení, chybí mi česká hospodská klasika – úplně obyčejný, ale poctivý, smažený sýr. Jo, a taky česká hrubá mouka, která se tu shání skutečně hodně těžko.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale pokud budu mít s partnerem, který je cizinec, děti tak je budu určitě učit česky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ptají se samozřejmě na Prahu a pak taky na fotbal. Ti starší potom na pana prezidenta Havla a spisovatele Kunderu. Jako rodilého Pražáka mi ale rve srdce, když slyším, že je při návštěvě české metropole okradli ve směnárně nebo v taxíku. Naopak mě moc těší, že spousta Nizozemců jezdí škodovkami a vědí, že jsou od nás, z Česka.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Možná vás překvapím, ale sleduji pečlivě obě politické scény. Bohužel musím říct, že ta nozozemská je přece jen o kus dál. A to nejen ve spektru a hloubce problémů, které tu řeší, ale i ve větší uvědomělostí místních politiků, kteří s odstoupením z funkcí nedělají takové cavyky jako v Česku.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!