Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Anglii vás nenechají bez střechy nad hlavou, říká Čech

Martin Beck | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Beck |

Martin Beck se do Anglie přestěhoval, protože si chtěl splnit životní sen. V Česku žít nechtěl, toužil se stát profesionálním zápasníkem. "Lidé si často myslí, že jsme z Polska. Nebo stále opakují Československo, také jsem slyšel párkrát severní Afriku, ačkoliv jsem bílý jak stěna. Mrzí mě, že nemají přehled o zeměpise či historii," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.


Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Byl to úžasný pocit, ze všeho jsem byl unešený - z letiště, nádraží, z angličtiny, nevěřil jsem, že jsem o tom snil celé dětství a opravdu to přišlo. A teď to žiju. Určitě to bylo nejlepší rozhodnutí mého života. Upřímně, trošku mi dělá problémy zapomenout na problémy, které následovaly o několik měsíců později.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Narazil jsem na nevděčnost, závist, zradu, chamtivost a pocity méněcennosti ze strany přátel, takže můj život byl především boj o přežití a tyto zvyky byly pro okolí nezvyklé, protože místní lidé si pomáhají a respektují jeden druhého a bylo smutné vidět, jak se lidé, z jednoho státu navzájem snaží shazovat. 

Lidovky.cz. Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Jednou, až budu starší, tak rád, je to moje rodná zem, a i když mám s naším národem především horší zkušenosti, stále věřím, že se tam najde spousta úžasných lidí. Moc bych si přál, aby Češi jako národ začali na všem hledat jen to dobré. A důvody, proč ano? Protože bych si moc přál se jednoho dne vrátit a vidět doma to, co vídám tak často tady.

Lidovky.cz. Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nevím, jestli je české jídlo zelňačka, ale tohle jídlo mi chybí. Od maminky - nikdo nevaří tak, jako ona. Přátelé ochutnali segedínský guláš a chutnal jim, myslím, že Angličané určitě už mají dost hranolek a ryb, pro nás to je obyčejné jídlo.

Lidovky.cz.  Máte děti? Učíte je česky?
Mám neteř a ano, učíme jí česky, snažíme se i anglicky a zatím zvládá oboje, já sám děti nemám.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé si často myslí, že jsme z Polska. Nebo stále opakují Československo, také jsem slyšel párkrát severní Afriku, ačkoliv jsem bílý jak stěna. Osobně mě mrzí, že nemají přehled o zeměpise či historii, protože už je to hodně let zpátky, co  je Česko samostatným státem, ale co se dá dělat. Jsem rád, že my Češi jsme proti nim vzdělaní a inteligentní lidé a alespoň máme přehled. Když zmíním Prahu, což říkám já, všichni vědí, protože k nám lítají téměř všichni Evropané za ženami a to je první věc, kterou všichni zmiňují. Krásu českých holek a naše noční kluby. 

Lidovky.cz. Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji občas. Myslím, že se zde dějí stejné věci  jako u nás, ale narozdíl od nás - Anglie se o lidi snaží postarat, především když jsou v nouzi, například když nemáte kde bydlet, dají vám byt či dům, nevyplatí se zde porušit zákon, protože vše je přísně trestané a drahé, také vám bez problému přispějí na děti či na cokoliv jiného, co potřebujete. U nás bohužel v současnosti lidem nepomáhají, naopak dělají vše horší. Hodně se mi líbí systém daní, který se snaží vyvážit vrstvy bohatých s normálními, aby si nezáviděli.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!