2. června 2014 6:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidé žijí v jednom městě, ale volí ve dvou zemích. Vítejte v Baarle

Domy v Baarle jsou odlišeny čísly v národních barvách. V tomto případě má dům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domy v Baarle jsou odlišeny čísly v národních barvách. V tomto případě má dům... | foto: ČTK

BAARLE-HERTOG/BAARLE-NASSAU Žijí v jednom městečku, přesto v nedávných evropských volbách volili ve dvou různých státech. Baarle, obec s rozhodně nejdivočejším průběhem státní hranice v Evropě, je místem, kde lidé z jednoho domu mnohdy žijí v Belgii a jejich sousedé z vedlejšího vchodu jsou v Nizozemsku.

Podle toho také letos ve městě vypadaly volby do Evropského parlamentu. Belgičtí občané tu navíc vybírali i svůj federální a regionální vlámský parlament.

Ve volebním týdnu na konci května šli jako první k urnám Nizozemci, kteří hlasovali už ve čtvrtek, belgické části městečka volily spolu se zbytkem Belgie až v neděli. "Na holandské straně byly volby vážně jednoduchá věc. Ale na belgické, tam je takový komplexní systém," usmívá se Willem van Gool, šéf místního turistického úřadu.

Belgická radnice - v Baarle má každá národní komunita svou radnici - podle něj kvůli trojímu hlasování potřebovala speciální počítač. Hranice tam prochází přímo jednacím sálem a vypadá jako bílá linka na zemi.

Hranice přímo na chodníku mezi Belgií a Nizozemskem odděluje na mnoha místech...

Hranice přímo na chodníku mezi Belgií a Nizozemskem odděluje na mnoha místech...

V Belgii jsou navíc volby povinné, hlasovat tak přišlo 93,5 procenta oprávněných voličů. V nizozemské části městečka to bylo 34,7 procenta. Ostatně už volební kampaně byly podle van Goola také zcela oddělené, otrhané plakáty politiků z obou stran hranice byly v městečku k vidění ještě týden po volbách.

Nálada belgické části městečka je podle van Goola více proevropská než nizozemská skepse. "Myslím, že to má co do činění s kvalitou politiků, kteří jsou voleni. Jít do Bruselu není v Nizozemsku vnímáno jako těžká práce," podotkl ředitel turistického úřadu.

ČTĚTE VÍCE:

Uznává ale, že hladké propojení městečka, kdy hranici, nakreslenou na chodníku či vyznačenou plechovými kolečky na vozovce, člověk přechází každou chvíli, je jistým symbolem propojení Evropy. V posledních letech obec zažívá prudký nárůst zájmu turistů, přijíždí až z Japonska či USA.

Domy v Baarle mají barevně označená domovní čísla, aby bylo jasné, ke které...

Domy v Baarle mají barevně označená domovní čísla, aby bylo jasné, ke které...

Hranice mezi belgickým Baarle-Hertog a nizozemským Baarle-Nassau. Obě...

Hranice mezi belgickým Baarle-Hertog a nizozemským Baarle-Nassau. Obě...

"Nás to nějak netrápí, je to náš denní chleba. Belgičané se starají o své části, my zase o své," vysvětlil van Gool život ve městě, kde existují vedle sebe dva státy. Problémy každodenního života prý umí v městečku řešit, jisté problémy ale existence například dvou souběžných policejních sborů s pravomocemi jen v určitých částech města prý bude přinášet vždy. Hasičský sbor mají ale obě obce společný.

22 kousků Belgie uvnitř Nizozemí

Prapodivný puzzle hranic, který se v Baarle udržel napříč dějinami od středověku, čítá 22 kousků Belgie uvnitř nizozemského vnitrozemí. V osmi větších z nich je ovšem zase vložen malý holandský "ostrůvek". Belgická část nese jméno Baarle-Hertog, nizozemská Baarle-Nassau. U vjezdu do obce jsou pod sebou oba názvy s příslušnými vlajkami.

Domovní čísla v městečku jsou také označena malými vlaječkami, aby bylo jasné, která země tvoří pozemek a kde obyvatelé domu tedy platí daně. Jeden dům má dokonce číslo v obou zemích a hranice vede přímo do jeho vchodových dveří.

V nizozemské části městečka vyhráli evropské volby jasným náskokem křesťanští demokraté, druhá ale skončila Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, který nyní v Evropském parlamentu vyjednává o společné frakci například s francouzskou Národní frontou Marine Le Penové. Vlámsky hovořící Belgičané nejčastěji hlasovali pro Novou vlámskou alianci (NVA), vítěze belgických voleb, která se také netají výraznou skepsí vůči Evropské unii.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.