Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Berlíně mají muzeum Hasselhoffa, pomáhal strhnout nenáviděnou zeď

Takhle si ho všichni pamatují. David Hasselhoff jako Mitch Bouchannon ze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle si ho všichni pamatují. David Hasselhoff jako Mitch Bouchannon ze... | foto: NBC

BERLÍN V podzemí nenápadného berlínského hotelu se ukrývá jediné muzeum herce, zpěváka a producenta Davida Hasselhoffa na světě. Představitel nezapomenutelných seriálových rolí má v srdcích Berlíňanů speciální místo - zpíval jim o svobodě, když padala berlínská zeď.

„David Hasselhoff je jediný superhrdina, který skutečně existuje,“ hlásí pyšně v jediném hercově muzeu na světě. Hostí ho ve svých útrobách berlínský hotel The Circus vedle rušného náměstí Rosenthaler Platz ve čtvrti Berlin-Mitte (Berlín střed). Skryté místo povětšinou není v průvodcích ani na turistických mapách, přitom se do něj neplatí vstupné a je pro veřejnost otevřené prakticky nepřetržitě.

David Hasselhoff jako Michael Knight.
David Hasselhoff.

Ve slovníku

Němci mají lidový výraz gehassellhoft, který v překladu znamená něco jako "být opilý jako Hasselhoff". Výraz vznikl poté, co se na internetu objevilo virální video, ">ve kterém opilý herec jí na koberci hamburgr a jeho dcera ho prosí, aby už nepil.

Podle samotných zaměstnanců hotelu na muzeum návštěvnici narazí spíše náhodou, když jdou hledat záchody. Je to velká škoda, protože jde o opravdu důstojnou oslavou Hasselhoffa, který se kromě legendárních rolí Mitche Bouchannona (Pobřežní hlídka), Michaela Knighta (Knight Rider) a jedné poměrně úsměvné pěvecké kariéry stal i berlínským hrdinou v pravém slova smyslu. 

Pohled do muzea Davida Hasselhoffa.

Pohled do muzea Davida Hasselhoffa.

Podobizna Davida Hasselhoffa na zdi. Jeho podpis je vkusně chráněn skleněnou...

Podobizna Davida Hasselhoffa na zdi. Jeho podpis je vkusně chráněn skleněnou deskou.

Muzeum mezi své exponáty řadí například originální mužské plavky, ve kterých Hasselhoff natáčel Pobřežní hlídku. Model auta Kita ze seriálu Knight Rider je zase dobový sběratelský model, který dnes stojí malé jmění. Svatyni „Hoffa“, jak se hercovi občas familiárně přezdívá, vévodí jeho obrovská podobizna na zdi a také upřený pohled ze zarámovaného obrazu. Tady svého idola neberou na lehkou váhu. 

Anna Chapmanová, barmanka a kurátorka muzea, spustila na internetu kampaň pro pojmenování ulice, ve které se hotel s muzeem nachází (ulice Weinbergsweg), po Davidu Hasselhoffovi. Ačkoliv to myslí vážně, projekt kvůli menšímu počtu podporovatelů stále působí poněkud recesisticky. 

Mimochodem, v roce 2017 David Hasselhoff svoje muzeum navštívil a podepsal se pod svou podobiznu. Jeho podpis nyní zakrývá skleněná tabule. Pochopitelně proto, aby se takový poklad nepoškodil. 

Hrdina sjednoceného Berlína


Mnoho Berlíňanů má v roce 1989 pád nenáviděné zdi a sjednocení Německa spojeno právě s Davidem Hasselhoffem. Ve večer pádu vystupoval v přímém přenosu německé televize u Braniborské brány a milionům Němců zpíval svou trefně nazvanou píseň Looking for Freedom (Hledání svobody). Není tedy divu, že si lidé ve městě ještě dnes herce velice váží. V muzeu mají přesnou kopii šály se vzorem klavíru, kterou na sobě Hasselhoff v památný večer měl. 


V roce 2013 se herec angažoval i za záchranu takzvané East Side Gallery, nejdelšího neporušeného kousku berlínské zdi, který dnes slouží jako galerie pod otevřeným nebem. „Tento poslední kousek zdi by měl skutečně být nedotknutelný,“ řekl  Hasselhoff na společné tiskové konferenci s představiteli spolku Zachraňte East Side Gallery! „Je důležité, abychom si uchovali tuto vzpomínku,“ prohlásil.

Muzeum Davida Hasselhoffa


The Circus Hotel

Otevřeno denně 24/7, stejně jako samotný hotel

Vstupné zdarma


Rosenthaler Straße 1

10119 Berlin

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...