22. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Českém Švýcarsku se otvírá netypická rozhledna Růženka

V Českém Švýcarsku se 21. dubna otevřela návštěvníkům netypická vyhlídka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Českém Švýcarsku se 21. dubna otevřela návštěvníkům netypická vyhlídka... | foto: ČTK

RŮŽOVÁ V Českém Švýcarsku se dnes otvírá netypická vyhlídka. Stavba, na jejíž vznik přispěli místní ve veřejné sbírce, připomíná návrh Kaplického Národní knihovny. Tvar vyhlídky v obci Růžová na Děčínsku byl přitom navržen před publikováním „chobotnice“ významného architekta.

Na kopci za obcí stály kdysi tři rozhledny, které postupně podlehly požáru. Nová stavba je betonová. „Tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Ti mezitím bohužel zestárli,“ řekla už dříve starostka Helena Křížková.

Beton byl navržen pro trvanlivost a neobvyklost. „On ten beton není až tak od věci vzhledem k tomu, že území obce bylo součástí linie opevnění z druhé světové války. Bylo to celkem 12 bunkrů,“ uvedla starostka.

Práce na stavbě začaly loni v létě. Předtím se musely vyjasnit vlastnické vztahy, vytvořit územní plán obce. „A samozřejmě v neposlední řadě příprava trvala tak dlouho, protože jsem několik let jednali se zástupci Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce,“ dodala Křížková.

Původně měla mít rozhledna 12 metrů, po dohodě s ochranáři má pouze 6,2 metru. I tak z ní je výhled na České a Saské Švýcarsko, turisti uvidí třeba Lilienstein, Groser Winterberg, Papstein, Pravčickou bránu, ale třeba i Milešovku v Českém středohoří, Sokolí vrch, Sněžník, Jedlovou a další kopce.

Náklady na stavbu byly zhruba 2,5 milionu korun. Obce vyhlásila veřejnou sbírku, na její konto dárci přispěli částkou 300.000 korun.

Zpřístupnění vyhlídky je součástí zahájení turistické sezony v Českém Švýcarsku. Vedle Růžovky byl v sobotu zpřístupněn také vstup na skalní hrad Falkenštejn. V neděli se pak v Krásné Lípě budou promítat filmy z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm a uskuteční se několik besed na téma ochrana ovzduší.

ČTK