Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Dánsku prodávají se solí i mouku, říká Češka

Gabriela Bláhová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Bláhová | foto: Archiv Gabriely Bláhové

Gabriela Bláhová žije v Dánsku již deset let. Na sever se přestěhovala kvůli svému bývalému příteli a už zde zůstala. Kvůli dceři návrat do Česka ani neplánuje. „ Naučila jsem se říkat Československo, to zná každý. Sále mají ale představu, že v Česku nic nemáme, přitom máme větší výběr zboží než v Dánsku. Boduje levné pivo a dobré jídlo,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám. Odlet z Prahy do Kodaně, neznámá řeč, všechno nové. Pak jsme museli stihnout vlak, který jsme zmeškali. Pohovor, který měl můj bývalý dánský přítel, a příjezd jeho rodiny, aby nás vyzvedli. Pak cesta do restaurace a já jako blázen jsem hledala něco, co by připomínalo české jídlo. Bingo. Kuře na paprice. Ale nebylo takové jako v Česku, takže zklamání, ale snědla jsem ho. Příjezd k nové rodině. Všichni seděli a koukali jsme na sebe jako kdybych přiletěla z Marsu. Komunikace žádná. Nikdo neuměl anglicky. Pak jsem šla utahaná spát. Nikde žádné kopce a skoro všichni lidé jezdí na kolech. To jsou mé dojmy.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Je toho hodně. Možná jazyk. Nikdo moc nechtěl mluvit anglicky, přestože se to učí ve škole. Velikonoce jsou pro Dány divný zvyk. Český humor, který nepřekládám, ale často používám. Naše stravovací zvyky. A největší náraz? Úřady.

Kdo je Gabriela Bláhová?

Gabriela Bláhová se narodila v Děčíně. Od srpna 2005 ale žije v dánském městě Nykøbing Mors. Do Dánska se přestěhovala se svým dánským přítelem, teď již bývalým. Žije sama s dcerou a od roku 2010 tak prý poznává život svobodné matky.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Jestli se vrátím do Česka? To nevím, možná jednou. Až budu v penzi. Mám tady dceru a tak se jen tak vrátit nemůžu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Česká jídla mi chybí moc. Tady prodávají vše se solí. A tak to potom i tak chutná. Mouka se solí, máslo a tuky na vaření se solí. Z Česka si vozím hrubou mouku, oplatky, čaje, bonbony a další věci. Česká jídla vařím. Největší úspěch měly obložené chlebíčky.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám dceru, které je šest let. Učím ji česky a mám štěstí, že může i sama strávit nějaký čas v Česku u mých rodičů. Jinak mluví dánsky. Čeština je pro mě důležitá, je to můj jazyk.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Někteří stále neví, kde Česko leží. Je to pro ně východní Evropa. Legrační je, že Česko se v dánštině řekne skoro stejně jako Turecko. Naučila jsem se říkat Československo, to zná každý. Sále mají ale představu, že v Česku nic nemáme, přitom máme větší výběr zboží než v Dánsku. Boduje levné pivo a dobré jídlo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji. Je přece důležité mít přehled, co se děje v zemi, kde žiji.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč