22. května 2014 18:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Děčíně otevřeli ferratu v centru města, první svého druhu v Česku

V severočeském Děčíně byla otevřena první ferrata v České republice, která se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V severočeském Děčíně byla otevřena první ferrata v České republice, která se... | foto: ČTK

DĚČÍN  Děčín má první zajištěnou lezeckou cestu, takzvanou ferratu, v centru města v zemi. Je to cesta vytyčená ocelovými lany na Pastýřskou stěnu na Labském nábřeží. Dnes byla oficiálně uvedena do provozu. Oproti lezení na obyčejné skály ji může využívat prakticky kdokoliv. Potřebné je pouze povinné vybavení a kuráž. informovala o tom mluvčí města Markéta Lakomá.

"Cesta od prvního nápadu ke konečné realizaci včetně získání všech potřebných dokumentů trvala dva a půl roku," uvedla mluvčí. Za vybudování ferraty město zaplatilo 300.000 korun a slibuje si od ní, že do Děčína přivede další turisty.

Lezecká cesta je dílem nestora českého horolezectví Karla Běliny, který má zkušenosti s budováním ferrat v italských Dolomitech. Děčínskou Pastýřskou stěnu si pečlivě prostudoval a potom i osobně vytyčil trasy tvořené ke skále připevněnými ocelovými lany, která slouží pro jištění lezců, a kramlemi na stupy. Pracovat ve stěně začal na podzim 2012 a letos na jaře ferratu dokončil. "Obtížnost jednotlivých cest je střední, pouze jedna pasáž úplně nahoře je složitější," uvedl Bělina s tím, že nahoru se může vydat prakticky kdokoliv, ovšem začátečníci by měli mít k ruce zkušenějšího lezce.

Ve střední pasáži stěny je vytvořeno pět tras, které se scházejí na hlavním pilíři, kde je umístěna kniha výstupů. Od ní vedou dvě cesty úplně nahoru. Celková výška stěny je 95 metrů, délka trasy od 150 do 170 metrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěvníci jsou povinni dodržovat bezpečnostní pravidla, především zákaz lezení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Každý lezec musí mít přilbu, horolezecký úvazek a ferratový set se dvěma karabinami, přičemž minimálně jedna je vždy připnuta k jistícímu lanu. Potřebné vybavení si lze vypůjčit v nedalekém obchodě.

Pokud by se turista přece jen dostal při výstupu do obtíží, může se obrátit na záchranné složky. Čísla tísňových linek jsou uvedena na tabuli při nástupu do stěny. Připraveni zasáhnout jsou především děčínští hasiči, kteří mají speciální lezeckou skupinu. "Ve stěně jsme už trénovali, máme ji dobře zmapovanou," řekl velitel hasičské stanice v Děčíně Jiří Hykl.

Historie vytyčených cest sahá už do první světové války, kdy si je budovali vojáci pro snazší pohyb v alpském terénu. Dnes via ferraty umožňují turistům i bez speciální průpravy poznat krásu lezení po skalách.

Vladimír Škaloud,, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)