25. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Indii se odpadky vyhazují na ulici, nezdraví se a neděkuje se tu, říká Češka

Vendula Kyselá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vendula Kyselá | foto: Archiv Venduly Kyselé

Vendula Kyselá se do Indie přestěhovala díky neziskové organizaci a nyní zde pracuje pro startup. Jak sama říká, v Indii je jiné úplně všechno. „Indové mají všeobecně pro lidi ze západu velký respekt a většinou jim neřeknou, že jim něco vadí nebo jim připadá nezvyklé. Západní kultura je tady velmi idealizovaná. Indové žijí v představě, že všichni lidé ze západu jsou velmi bohatí, proto jim neodporují a snaží se dostat do jejich přízně,“

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Než jsem se odstěhovala do Indie, měla jsem několik blízkých přátel, kteří se tady narodili a celý život tu žili. O Indii a životě v ní jsem se s nimi bavila velmi často a myslela jsem, že jsem díky nim pár věcem porozuměla. Nemůžu říct, že jsem se mýlila, ale brzy mi došlo, že moje znalosti se v porovnáním s intenzitou indické kultury blíží nule. Překvapilo mně všechno. Moje nejčastější otázky směřovaly k sociálním tématům - proč má skoro každý vlastního řidiče a kuchaře? Proč nikdo nezdraví a neříká děkuji? Proč jsou všichni tak posedlí bělením vlastní kůže? Ale také jsem se ptala proč se odpadky vyhazují na ulici a proč se ani bohaté rodiny nezajímají o třízení odpadu a dopady svého chování na životní prostředí. Co mi asi ale utkvělo v paměti nejvíce je, že všechno co lidé dělají, dělají za účelem zalíbit se ostatním, vybudovat si dobré jméno a hlavně střežit pověst své rodiny. V Indii se věci nedělají proto, že chcete vy. Jako první se vždycky musíte zeptat „Co na to řeknou lidé?“ I Indie ale prochází generačními změnami a spousta mých přátel, mladých a vzdělaných lidí, už na to má trochu jiný pohled. I tito lidé jsou ale stále velmi silně vázáni na své rodiny, je pro ně prioritou si ve svém nabitém programu vyhradit velké množství času, které prostě jen tráví společně. I o Češích se říká, že rodina je jejich základní hodnotou, ale až v Indii jsem viděla, co to opravdu znamená - rodiny jsou si tak blízké, že často spí všichni v jednom pokoji, či dokonce v jedné posteli. Ten čas se ale většinou netráví výlety, procházkami nebo společnými aktivitami, spíše jim jde o to, být spolu v jedné místnosti a ten prostor vyplnit jídlem a velmi sporadickou škálou témat k hovoru. Indie je jiná snad ve všem, spousta věcí, které by člověk na první pohled odsoudil ale mají svůj význam a po pár měsících jim člověk porozumí a naučí se k nim chovat respekt. Co je podle mně nejdůležitější pro pochopení Indie je uvědomit si, že tady neexistuje střední třída, že jsou jen bohatí a chudí a že to způsobuje velký propad ve vzdělání a vývoji.

Kdo je Vendula Kyselá?

Vždycky jsem věděla, že chci nějaký čas strávit v zahraničí a přestože jsem měla to štěstí cestovat po světě i před mým odjezdem do Indie, nikdy jsem nebyla mimo Česko na více, než 2 měsíce. V rámci komplexních životních změn jsem se rozhodla to v únoru 2017 změnit, splnit si sen a odjet. Do Indického Hyderabadu jsem se vydala na rok přes neziskovou organizaci AIESEC. Momentálně tady pracuji pro rychle rostoucí startup, který se věnuje mezinárodnímu e-commerce businessu. V naší firmě pracuji jako Growth Hacker, což vlastně znamená, že tvořím strategii pro další rozvoj firmy a nastavuji procesy uvnitř firmy. Indii jsem si zamilovala právě proto, jak je jiná. Moje nejoblíbenější věc na Indii? Indové samotní! Jejich přátelská a nápomocná povaha v kombinaci s vysokou inteligencí mě hrozně baví.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Indové mají všeobecně pro lidi ze západu velký respekt a většinou jim neřeknou, že jim něco vadí nebo jim připadá nezvyklé. Západní kultura je tady velmi idealizovaná. Indové žijí v představě, že všichni lidé ze západu jsou velmi bohatí, proto jim neodporují a snaží se dostat do jejich přízně. Ale samozřejmě vím, že tím, že jsem vyrostla v Evropě, tak jsem zvyklá říkat, co si myslím a mít na věci vlastní názor, nesouhlasit za každou cenu s každým a ptát se na spoustu otázek týkajících se kultury, náboženství a všeho okolo mně. V Indii na tohle nejsou moc zvyklí, zvláště u žen. U cizinců je to ale naopak vítané. Většinou když se setkávám s rodinami svých přátel se často v soukromí ptám, za jsou otázky, které na ně mám v pořádku a jestli je neurazím, ale nikdy se mi nestalo, že by mi někdo doporučil se neptat, Indové jsou neskutečně přátelští a chtějí, aby se nám u nich líbilo a k veškerým otázkám, které jsem na ně měla byli otevření a to, že se o jejich kulturu zajímáme považují za milé.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Rozhodně ano. Život v Indii je zajímavý a užívám si, že je kolem mně tolik nových věcí, názorů a zvyků, ale upřímně by pro mě byl dost náročný, kdybych pro něj neměla deadline. Jsou tady věci, na které si zvykat nechci, patří mezi ně například hygiena, která tady ve spoustě oblastech není úplně ideální (i když je také ve spoustě oblastí pokročilejší, než ta naše), jídlo, které sice miluju, ale vybrat se tady dá v podstatě jen z indické a čínské kuchyně, je problém koupit si vepřové nebo hovězí maso a i na pizze najdete hromadu indického koření. Málo západních věcí je tu autentických, většina z nich je přizpůsobena Indii. A především by mi chyběla svoboda ve smyslu, že v Indii se za mou spousta lidí otáčí a člověk vždycky ví, že je „ten jiný“.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Po pár měsících mi začalo chybět jídlo, které jsem ani v Česku moc často nejedla, možná jen proto, že vím, že ho nemůžu mít. Například mi chybí guláš, který si tady nemůžu uvařit kvůli složitému shánění hovězího nebo vepřového masa a také majoránky a jiného koření. A rozhodně mi chybí vaření s troubou, tu v asijské domácnosti skoro nenajdete. Jsou tady obchody s importovanými potravinami, ale musíte si dost připlatit. V jednom takovém jsme našli hermelín a eidam, který jsem přátelům usmažila a byli z něj nadšení. Indové milují jídlo, ale starší generace není moc otevřená jinému, než tradičnímu jídlu.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Česko, alespoň tady v Hyderabadu, není známé. Někteří si myslí, že je Česká republika v Rusku a potkala jsem jen opravdu pomálu lidí, kteří si vzpomenou na Československo, natož tak Česko.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji, je to pro mě hodně zajímavé, v Indii spousta věcí funguje takzvaně na podání ruky, stejně tak i legislativa a politika. Současný ministr vlády je velmi kontroverzní politik a spousta mých přátel na něj má protichůdné názory. Snažím se to tedy sledovat a lépe pochopit situaci v zemi, politika mi pomáhá pochopit kontext celé situace, v které se Indie nachází. Co mě například také ovlivnilo bylo zavedení nové daňové politiky. To se stalo minulý týden a pro Indy to znamená zdražení luxusního zboží, importu, cigaret a alkoholu a snížení cen základních potravin, dopravy a jiných nutných věcí. Politika na mě vlastně měla vliv už od prvního dne v Indii, kdy jsem zjistila, že vláda jako boj proti praní špinavých peněz stáhla z oběhu obrovské množství bankovek, u bankomatů se tvořily několikahodinové fronty, v případě, že byl bankomat vůbec funkční, a vybrat se mohla jen omezená částka. Já jsem měla obrovské štěstí, protože jsem tu měla přátele, kteří mi pomohli peníze získat pomocí šekových knížek, jinak bych také zůstala s úplně prázdnou kapsou a peníze by ležely na nedostupném účtě. Tento deficit fyzických peněz trval dlouhé měsíce a přestože se podařilo malinko vylepšit situaci špinavých peněz, spousta lidí kvůli tomuto opatření také zemřela.

apeAlena Pecháčková

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.