Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Kalifornii je nepřípustné přebalovat děti na veřejnosti, říká Čech

Miroslav Křen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Křen | foto: Archiv Miroslava Křena

Miroslav Kren se do Spojených států přestěhoval kvůli práci v roce 2008 a už zde zůstal. „Kromě již několikrát zmíněných Velikonoc se v Americe nezapíjí nově narozený potomek, asi protože z porodnice vás pošlou druhý den domů, takže nemáte čas na velkou party s přáteli,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do Ameriky jsem jezdil již před přestěhováním, ale pamatuji si na svoji první návštěvu.  Byl jsem týden v New Yorku a aerolinky mi ztratily zavazadla, takže jsem celý týden žil v tom, co jsem si koupil. Po přestěhování do San Jose mě Kalifornie velmi mile překvapila vstřícností a optimismem a orientací na rodinu. S malým dítětem vám projde snad úplně všechno. Lidé vám pomůžou s nákupem, pustí vás ve frontě před sebe. Silicon Valley je obdobou zlaté horečky, lidé sem jezdí za svým snem a doufají, že právě jejich nápad zaujme jednoho z mnoha investorů a oni změní svět. I kluk v baru má plán, jak změní svůj život. Nic není neřešitelný problém, lidé se tu odmala učí problémy řešit, ne na ně poukazovat. Všichni se tu usmívají, i když je ten optimismus někdy přehnaný, je milé pozorovat lidi kolem sebe, kteří mají dobrou náladu. Faktem je, že si tu všichni říkají kamarádi, kteří rádi pomohou, ale těch opravdových přátel najdete jen málo.

Více ze seriálu Češi v cizině najdete ZDE:

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Oblast zálivu je velmi kosmopolitní, každý si přináší kulturní tradice s sebou. Kromě již několikrát zmíněných Velikonoc se v Americe nezapíjí nově narozený potomek, asi protože z porodnice vás pošlou druhý den domů, takže nemáte čas na velkou party s přáteli. I naše roční dcera musí nosit plavky, přebalování na veřejnosti je neakceptovatelné, ale když bude potřeba, přestaví v restauraci několik stolů, abyste mohli se svým potomkem poobědvat nebo večeřet. Na základě vlastní zkušenosti bych mužům nedoporučil koupání v evropském stylu plavek, tzv. speedos. Vzbudí tak nechtěnou pozornost.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nikdy neříkej nikdy, ale v současném okamžiku jsme doma v Americe, máme tu zázemí, přátele, koníčky, kamarády. Kalifornie je velmi návyková, sluníčko nám vlívá optimismus do žil, i když manželce asi nejvíc chybí víc zelené barvy, kopce jsou tu 10 měsíců v roce spíš dohněda. Do Čech jezdíme rádi, každým rokem vozím místní amatérské hokejisty na turnaj do Plzně, letos to bylo po čtvrté. Nemohou odolat chuti a ceně plzeňského piva.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Asi jediné jídlo, respektive pečivo, které mi schází, jsou české rohlíky, vše ostatní se dá bez problémů sehnat. Pravidelně zveme naše přátele na guláš, pečenou kachnu a kolegy v práci jednou za čas pohostím bábovkou. Naši přátelé s úsměvem nechápou, jak si můžeme jako národ udržet štíhlou linii, když máme tak dobrá, ale těžká jídla. Ale vždy přijdou znovu. Manželka je Češka a výborná kuchařka, vzhledem k multikulturnímu prostředí není problém sehnat potřebné ingredience, takže když mám chuť, můžu mít svůj oblíbený guláš nebo svíčkovou.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ano, a samozřejmě chceme, aby všechny naše děti česky mluvily. Doma mluvíme česky, plus máme výhodu, že poměrně blízko máme českou školu akreditovanou Ministerstvem školství, která v sobotu vyučuje český jazyk a dějepis. Protože žijeme v globálním světě, kromě češtiny a angličtiny chceme, aby si děti osvojily další světový jazyk, například španělštinu nebo němčinu. Zejména ale chceme, ať už se naše děti rozhodnou žít v Americe, Číně nebo Česku, aby věděly, odkud jejich rodiče a prarodiče pocházejí a zachovaly si důležité tradice a úctu ke svým předkům.

Čech v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Za poslední dobu je to Tomáš Hertl. San Jose žije hokejem a Tomáš si svými výkony a milou povahou získal všechny fanoušky. Spoustu lidi nezná rozdíl mezi Czech a Czechoslovakia a lidé se dělí na ty, co Prahu znají a byli tam, a ty, co Prahu znají a chtějí tam vyrazit.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jakousi přirozenou evolucí sleduji místní politiku více a více. Po přestěhování jsem se o ni prakticky nezajímal, snažil jsem se integrovat do společnosti. Nicméně poslední volby jsem sledoval více než volby v Česku. Politické debaty mezi oponenty bývají velmi ostré, místy řekl bych vyhrocenější než v Česku, nicméně výrazně kultivovanější a slušnější. Vulgarity a urážky zůstávají za zavřenými dveřmi.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...