Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V nizozemských supermarketech se to hemží polotovary, říká Češka

Alžběta Tichá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžběta Tichá | foto: Archiv Alžběty Tiché

Alžběta Tichá se do Nizozemska přestěhovala kvůli studiu nového cirkusu. Do Prahy se ale pravidelně vrací. „Jediné, co mě v Nizozemsku dost zaráží, je, že si můžete koupit v supermarketu hodně polotovarů. Vím, že je to v Čechách taky, ale ne v tak velké míře,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Cestou do Rotterdamu jsem se těšila na nový život, nové lidi, novou zemi a na studium, o kterém jsem vždy snila. V prvních dnech jsem byla překvapená, jak moc je Rotterdam industriální město. Na druhou stranu je tamější moderní architektura neuvěřitelná. Vůbec se to nedá porovnat s moderní českou architekturou. Tančící domy jsou v Rotterdamu úplně všude. Jediné čeho jsem se ze začátku trochu bála, bylo, že jsem nevěděla, kde budu bydlet. Našla jsem si ubytování u mého spolužáka, ale jen na dva měsíce, pak jsem se musela přestěhovat. V podstatě až teď, po půl roce, jsem našla pokoj, kde můžu zůstat po celou dobu studia. Pokud jste student, není tak jednoduché najít levné ubytování v Rotterdamu.

Kdo je Alžběta Tichá?

Vystudovala taneční konzervatoř Duncan centrum. Působila v žonglerské skupině „MixTrix“ a kočovné skupině „Žebřiňák“. V roce 2015-2016 účinkovala jako akrobatka a žonglérka ve Státní opeře v inscenaci „Jeníček a Mařenka“ v režii Matěje Formana. Působila jako lektorka ve sdružení „Roztoč“ - místo pro rozvoj kulturního prostředí a v CIRQUEONU – Centrum pro nový cirkus. V současné době se věnuje novému cirkusu. Studuje na univerzitě Codarts (novocirkusový obor) v Nizozemsku. Její hlavní cirkusová specializace je závěsné vertikální lano. Je členkou a zakladatelkou „Feel the Universe Circus Company“ a organizátorkou a performerkou letního projektu 2016 "Cirkus Laboratorium“. Před studiem v Nizozemsku Alžběta své dovednosti získávala na různých workshopech a kurzech v závěsné akrobacii, žonglování, tanci a v herectví v Čechách i v zahraničí.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Musím přiznat, že oproti Čechům jsou Nizozemci velmi organizovaný národ. Všechno běží přesně na minuty, všechno má své místo a řád. Vedení naší školy nás vždy o každém kroku školy informují a mají vypracovaný přesný plán. V Nizozemsku na všechno musíte mít papír a povolení. Co mě ale mile překvapuje, že jsou ve vyřizování úředních dokumentů docela rychlí. Jen se stačí vyznat v systému. Co se mi na Nizozemsku líbí, a to je celkem známé, že lidi jezdí do práce a do školy na kole, což v Čechách ve velkých městech není možné.

Lidovky.cz: Kdy se plánujete do České republiky vrátit?
Do Čech se vždy ráda vracím, protože v Praze mám velké zázemí. Vždy, když jsem v Čechách, chodím trénovat do Cirqueonu, kde se cítím jako doma. Mám také hodně ráda Prahu. Nevím, kdy přesně bych se chtěla vrátit do Čech. Ráda bych cestovala s cirkusovou skupinou po Evropě a po světě, ale rozhodně bych chtěla mít stále zázemí v Čechách a vždy se vracet. Mám Čechy hodně ráda.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi náš pravý český chléb. V Nizozemsku mají jenom měkký toustový chleba. Pokud si chcete koupit v Rotterdamu náš chléb, stojí tak osm až deset euro. Jinak mi v Nizozemsku nic moc nechybí. Bohužel nemůžu říci, jaká je nizozemská kuchyně, protože si vaříme se spolužáky navzájem a ti jsou z celého světa. Každý máme jiné zvyky. Jediné, co mě v Nizozemsku dost zaráží, je, že si můžete koupit v supermarketu hodně polotovarů. Vím, že je to v Čechách taky, ale ne v tak velké míře. V oboru nového cirkusu se pohybuje hodně vegetariánů a lidí s bezlepkovou dietou. Takže si dokážete představit, jak náročné je uvařit nějaké tradiční české jídlo. Jednou jsem ale uvařila tvarohové ovocné knedlíky. Pro mé kamarády to byla docela těžké a sladké jídlo. Vnímali to spíše jako dezert.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé se mě ptají, zda Češi rozumějí ruštině a vůbec nás rádi s Ruskem srovnávají. Jinak slýchávám velké chvály na Prahu. Hodně se lidem líbí a říkají, že je to nejkrásnější romantické staré město. Sama se musím přiznat, že čím více cestuji, tím víc se mi Praha líbí. Taky jsme jako Češi propojováni s dobrým a levným pivem. Nikdo nemůže uvěřit, že pivo v Čechách stojí jen 30 korun.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Vím, že se v Nizozemsku vznikají konflikty ohledně imigrace Turků a cizinců vůbec. V dnešní době je ve velkých městech v Nizozemsku více přistěhovalců než tamních lidí. Jinak bych řekla, že se naše politika příliš neliší. Mluvila jsem s mou spolužačkou o politice v Nizozemsku. Řekla mi zajímavý poznatek, že zdejší obyvatelé hodně věří v Evropskou unii. Nevím, jestli se to v dnešní době lze říci o ostatních zemí v Evropě.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!