Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Válkou decimovaný Afghánistán otevírá první národní park

Rezervace Bande Amír na západním předhůří pohoří Hindúkuš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rezervace Bande Amír na západním předhůří pohoří Hindúkuš | foto: ČTK

Azurově modré plochy jezer, nad kterými se rozpínají vrcholky hor. To je vůbec první afghánský národní park. Země v posledních desítkách válečných let nebyla příliš navštěvovaná. Nyní ale vláda doufá, že se tak znovu stane oblíbeným turistickým cílem. A možná bude jejich nová „atrakce“ jednou zapsána i na seznam UNESCO.

Rezervace Bande Amír na západním předhůří pohoří Hindúkuš, byla vyhlášena 22. dubna, tedy přesně v den, kdy se slaví svátek Země. Jak informovala agentura Reuters, slavnostní otevření proběhlo minulý týden ve čtvrtek. Zúčastnil se ho také velvyslanec Spojených států v Afghánistánu Karl Eikenberry, kterému prý připomněl jiný národní park – americký Grand Canyon.

Bývalý armádní generál při této jedinečné příležitosti nezaváhal a při procházce okolo jednoho jezera naskočil do šlapadla ve tvaru zelené labuti. Společnost při „plavbě“ mu přitom postupně dělalo několik místních úředníků.

Afghánská naděje
"Když se dívám na ty křišťálově modré vody usazené mezi červenými útesy a tavertinovými přehradami, vidím krásu téhle země a její naději na budoucnost,“ pronesl Eikenberry ve svém proslovu.

Velvyslance doprovázel i princ Mustafa Zahir, vnuk posledního afghánského krále. „Jen se na to podívejte. Je to poezie pro oči, mysl i duši,“ prohlásil princ při pohledu na horská plesa.

Šestici zářivých jezer, které tvoří jedenáct kilometrů dlouhou kaskádu, od sebe oddělují přírodní přehrady ze sedimentární horniny travertinu. Hráze jsou porostlé mechem, vrbami a vodními rostlinami. Voda přes ně postupně přepadává do dalších jezer. Takové vodní systémy jsou jen na několika málo místech na celém světě.

Dostat se k nim ale není vůbec jednoduché. Nacházejí se asi 310 kilometrů severozápadně od Kábulu ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Cesta z hlavního města po prašných „silnicích“ trvá více než deset hodin a není zrovna nejpříjemnější. Navíc je tato trasa pro cizince stále považována za velmi nebezpečnou. Jak informovala stanice CNN na svém serveru, americký velvyslanec měl štěstí, na místo slavnostní ceremonie ho dopravil americký armádní vrtulník. S malou skupinkou novinářů tak cestu absolvovali za něco málo přes hodinu.

Oblast rezervace Bande Amír se nachází v jedné z nejklidnějších oblastí státu, v provincii Bámján. Přitom už v sedmdesátých letech se uvažovalo o tom, že by zde byl národní park vyhlášen. Ve stínu stupňujících se konfliktů a válek k tomu ale nikdy nedošlo. V roce 2001 dokonce tehdejší vláda Talibanu nechala zlikvidovat obrovské sochy Buddhů postavené ve skalách, které byly staré více než 1500 let. Jako důvod uvedla, že jsou urážkou islámu.

Zákaz lovu ryb granátem
Afghánská vláda je na „svůj nový park“ hrdá. Projekt, který stál přibližně jeden milion dolarů, byl financován americkou Agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID). Místní obyvatelé se ale museli trochu „přizpůsobit“. Bylo jim například zakázáno „chytání“ ryb ručním granátem.

Jak ale připomíná jeden z rezidentů, „tomuto místu se nedá říkat park“. Vzpomíná při tom na to, jak všude byly stromy a pasoucí se jeleni. To tu teď chybí. I přesto místní podnikatelé očekávají již v létě zvýšený příliv návštěvníků. Doufají také, že se k nim již brzy připojí i zahraniční turisti, aby prozkoumali nový „ráj na zemi“.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...