Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
9. dubna 2009 14:02 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velké změny pro turisty má jen Chorvatsko

Chorvatsko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko - ilustrační foto. | foto: Foto Profimedia.cz

Chorvatsko se v loňském roce s více než 600 tisíci českých turistů umístilo na pomyslném stupni vítězů v oblíbenosti zahraničních destinací.

Letos by tomu tak možná nebylo. Stačilo by, aby dále trvala povinnost vybavovat děti do 18 let notářsky ověřeným písemným souhlasem zákonných zástupců, kdykoli budou do této země cestovat bez doprovodu svých rodičů. Zavedení povinných formulářů totiž vzbudilo vlnu protestů nejen u nás, ale i v sousedním Německu nebo Rakousku. Od 8. dubna se ale systém navrátil do starých kolejí. Chorvatský parlament povinnost formulářů pro děti schválením novely cizineckého zákona zrušil. Lze tak předpokládat, že tento krok usnadní cestování do Chorvatska nejedné škole či sportovnímu oddílu.

„Turisté by ovšem neměli zapomenout na omezení, které zde od loňského roku stále trvá, tedy že se do země nesmí dovážet mléčné a masné výrobky přesahující jeden kilogram na osobu,“ upozorňuje Tomio Okamura, mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

V Černé Hoře pak dokonce platí zákaz jakéhokoli dovážení těchto výrobků.
Aby byl výčet změn země na Jadranu kompletní, je nutné dodat, že v loňském roce doznal úprav také chorvatský zákon o bezpečnosti silničního provozu.

Nejzásadnější novinkou je zřejmě to, že řidič může skončit až na dva měsíce ve vězení. Stačí, aby usedl za volant s více než 1,5 promile alkoholu v krvi, popřípadě jel v obci rychlostí, která povolený limit přesahuje o více než 50 km/h.

Konečně týdenní známky
Kdo letos plánuje cestovat za letním odpočinkem vlastním automobilem, a jeho trasa povede přes Slovinsko, na toho čeká dobrá zpráva. Slovinsko nově zavádí týdenní dálniční známky, které přijdou na 15 eur.

Dosud bylo možné zakoupit si zde pouze známku na dobu minimálně šesti měsíců, což výrazně omezovalo hlavně turisty, kteří přes tuto zemi projížděli právě směrem do Chorvatska.

Kdo se vlastním autem vydá i jinam do Evropy, měl by pamatovat nejen na odlišná pravidla silničního provozu, ale rovněž na emisní poplatky při vjezdu do center měst, tzv. EcoPass. Platí zejména v německých městech, ale třeba také v italském Miláně.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Chorvatsko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Chorvatsko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Chorvatsko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!