Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výlet na Klínovec? S dětmi na kolo i koloběžku

My jsme si vyzkoušeli dvanáctikilometrovou trasu Meluzínu, která vedla převážně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy My jsme si vyzkoušeli dvanáctikilometrovou trasu Meluzínu, která vedla převážně... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Klínovec se v létě mění v Trailpark, tedy centrum s pozvolně se svažujícími a takřka vyhlazenými stezkami, které jsou obsluhované moderní šestisedačkovou lanovkou a zvládnou je i malé děti. Klínovec nabídne i řadu různě obtížných pěších i cyklistických tras v okolí a svoje služby doplňuje i možností zapůjčení koloběžek.

V létě lanovka Prima Expres vyváží na vrchol Klínovce turisty, koloběžkové nadšence a z drtivé většiny bikery, ať už profíky, kteří trénují na sjezdové trati, nebo rekreační cyklisty včetně dětí, kteří mohou volit ze tří různě obtížných vyhlazených singltrailů. Na rozcvičení na jakoukoli trať se u výstupu lanovky nachází menší skill centrum s dřevěnými překážkami a pumptrack, tedy malý okruh složený z klopených zatáček a terénních vln.

Klínovec v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 1 h 52 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí 150 Kč
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 560 Kč
  • Zapůjčení horského kola (1 den) 750 Kč
  • Zapůjčení koloběžky 1 h + 1 jízda lanovkou 370 Kč
  • Provozní doba lanovky Prima Expres Červen:

Út-Ne 9:30 – 18 hod

Červenec + Srpen + Září:

Denně 9:30 – 18 hod

Říjen:

3.10. - 7.10 9:30 - 18:00

11.10 - 14.10 9:30 - 17:00

18.10 - 21.10. 9:30 - 17:00

25.10 - 4.11. 9:30 - 17:00

  • Webové stránky www.trailpark.cz

Nejjednodušší trasou je na Klínovci modrý trail Azur, který pozvolně klesá lemujíc převážně vrstevnici, a to až v délce 10,3 km, kdy je za celou dobu potřeba šlápnout do pedálu jen sporadicky. Na trailu nenarazíte na žádné kořeny, kameny ani prudké úseky, a tak ho může vyzkoušet i úplní začátečníci nebo děti. Hlavní slovo má plynulost, takže ani brzdy nebudete v průběhu jízdy nijak zvlášť potřebovat.

Stejně tak vyhlazenou variantou, avšak o poznání rychlejší je červený trail Rubin, startující hned vedle Azuru. Tento trail je naprosto univerzální tratí pro celou škálu cyklistů, takže v průběhu jednoho dne jsme tu zahlédli zkušené sjezdaře v integrálách, slečny, rekreační jezdce i malé prcky.

Začátečník trať bez výrazných problémů sjede, zkušený se pak na ní díky množství terénních vln a klopených zatáček dosyta zabaví. Rubin měří 8 km a v našich očích jde o jeden z nejvíc povedených a propracovaných trailů u nás.

Letošní novinkou je černý trail Baron, který je nejrychlejší a jeho podklad je tvořen čistě hlínou bez přidaného štěrku, takže kolo pěkně drží. Ačkoli jsou tu terénní vlny i klopené zatáčky větší, trasa je opět jetelná pro jakoukoli výkonnostní kategorii. Momentálně končí trail zhruba v půlce kopce, v průběhu sezony by však měl být dokončen a jeho charakter by měl být ryze přírodní.

Na Klínovci je k dispozici i typická sjezdová DH trať, na které se letos pojede dokonce MČR ve sjezdu. DH trať už je díky kořenitým a častým kamenitým sekcím technicky náročná, ale je zvládnutelná i na endurovém kole a ze všech černých sjezdových tratí v ČR nám přijde nejméně náročná. Nejtěžší kamenitý úsek v dolní části zvládnul Tom v pohodě i na svém enduro e-biku Lapierru Overvoltu.

My jsme si vyzkoušeli dvanáctikilometrovou trasu Meluzínu, která vedla převážně...
Tento trail je naprosto univerzální tratí pro celou škálu cyklistů, takže v...

U výstupu lanovky se nachází i půjčovna kol a koloběžek, které jsou vybavené opravdu tlustými pneumatikami, vhodnými pro lesní stezky. Na koloběžce se můžete vydat buď na devítikilometrový sjezd po tzv. Primáčkově trase po široké šotolině nebo přímo na pozvolný trail Azur, který na koloběžce zvládne i ten, kdo je na koloběžce úplně poprvé. Kdo se nebojí a nebrzdí, užije si na tomto trailu na koloběžce docela i slušný adrenalin.

Chcete-li se projít nebo projet po okolí, doporučujeme mapku letního Klínovce, kterou dostanete na pokladně nebo i u lanovkářů. Mapka srozumitelně zobrazuje různě dlouhé pěší i cyklotrasy, které shodně startují na vrcholu Klínovce a končí u nástupní stanice sedačkové lanovky.

My jsme si vyzkoušeli dvanáctikilometrovou trasu Meluzínu, která vedla převážně po zpevněné cestě, takže si ji můžete dát i na běžném horském nebo trekkingovém kole. Výhledy na vás čekají už krátce po startu při křižování klínoveckých sjezdovek.

Tip na e-bike

S e-bikem si dejte Meluzínu (12 km) nebo Loučenský okruh (29 km) obráceně a startujte u výstupu lanovky. Trasy jsou značené značkami (nálepkami příslušné barvy) na kulatých cedulkách. Končit tak budete na vrcholu Klínovce a za odměnu si dolů můžete dát vyhlazený trail.

Rovněž pro pěší Klínovec nabízí několik značených okruhů s použitím lanovky a se startem na vrcholu Klínovce, kde si za 25 Kč můžete vyjít na klínoveckou rozhlednu, vždy od devíti do sedmi do večera.

Na oběd nebo „českej rybník“ si můžete zajít do restaurace U staré lanovky. Že nevíte, co je českej rybník?

Stejně tak vyhlazenou variantou, avšak o poznání rychlejší je červený trail...

„Dobrý den, já bych si dala velký kafe do velkýho hrnku a hodně mlíka!“, poroučím si u obsluhy.

„Jóo, takže českej rybník?“, zeptá se empaticky postarší číšník.

„Jo, to bude ono!“

Kdo samozřejmě preferuje piccolo, dostane se mu taky.

Ač se to zvenku vzhledem k zastaralé architektuře nemusí na první pohled zdát, výběr jídla je pestrý a i chuťově na nadstandardní úrovni. Vybrat si můžete třeba ze špaget carbonara, gnocchi se špenátem a kuřecím masem nebo třeba lososa na bylinkovém másle.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!