29. září 2011 15:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Washingtonův monument je pro turisty uzavřen

Washingtonův monument | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Washingtonův monument |

Washingtonův monument v metropoli Spojených států bude pro turisty uzavřen na neurčito. Památku poškodilo srpnové zemětřesení o síle 5,8 stupně Richterovy škály a oprava podle úřaů potrvá několik týdnů, informovala o tom televizní stanice CNN.

"Největší škody zřejmě jsou na samém vrcholu monumentu,... kde vznikly v kameni a v maltových spojích praskliny široké až 1,25 palce (tři centimetry)," uvedl Bob Vogel ze správy památníku. Podle něj je vidět, jak dírami v památníku prosvítá slunce.

ČTĚTE TAKÉ:

Po zemětřesení také přestal fungovat výtah uvnitř monumentu. Vogel uvedl, že podle předběžného šetření se zřejmě rozbil systém protizávaží.

Na 169 metrů vysokou stavbu nyní začnou šplhat odborníci, kteří by měli zblízka prověřit všechny škody a zahájit opravy. Správa monumentu předpokládá, že bude trvat několik týdnů, než se památník znovu otevře veřejnosti.

Stavba Washingtonova monumentu začala v roce 1848, dokončen byl až v roce 1884. U základny jsou stěny z bílého mramoru široké 4,5 metru, na vrcholu pak jenom 45 centimetrů.

Památník byl poškozen při srpnovém zemětřesení, které zasáhlo severovýchod Spojených států. Otřesy způsobily menší škody, ve Washingtonu byla kromě monumentu poškozena i katedrála, z níž se odlomily tři menší kamenné věžičky. Úřady také kvůli zemětřesení odstavily dva reaktory jaderné elektrárny ve Virginii a musely prověřit jejich bezpečnost. Žádní lidé ale nebyli zraněni.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz