15. února 2015 6:13 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zapomenutý poklad Šumavy? Kašperské Hory a okolí

Hrad Kašperk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Kašperk. | foto: www.kasperk.cz

Hornická historie, roubenky, kam oko dohlédne, malebná údolí a neopakovatelný pohled z Liščího vrchu. To jsou Kašperské Hory, místo, kde ještě pořád najdete typické šumavské scenérie, letní i zimní turistické cesty a příjemný klid.

Kašperské Hory jsou historicky známé především proto, že se zde těžilo zlato. Žlutý kov získávali v oblasti již Keltové. Zlato se rýžovalo se v řece Otavě a hornická těžba zlata vzkvétala ve 14. až 16. století. Na konci 20. století se uvažovalo o obnově dolování, nicméně díky masivnímu odporu obyvatel, skočil nápad jen u návrhu. Uprostřed města na náměstí stojí renesanční radnice s barokními štíty.

Hrad Kašperk

Nejoblíbenějším turistickým místem v okolí je hrad Kašperk, podle něj se také město jmenuje. Když vyrazíte z náměstí v Kašperských Horách po zelené značce směr sever, vydáte se tou nejhezčí cestou. Kopec se dá zvládnout i bez tréninku, autem se nahoru vyjet nedá. Hrad se rozhlíží do krajiny ze strmého ostrohu a kolem něj jsou jen lesy. Kašperk nechal postavit Karel IV. v roce 1356.

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Z centra Kašperských Hor vede na Kašperk zelená turistická značka. Hned za městem se před vámi rozevře výhled na šumavská údolí a na nejvýše položený hrad v Česku. dojdete k němu i v zimě, v létě je však cesta pohodlnější. 

Pokud se rozhodnete, že si uděláte do Kašperských Hor výlet, o ubytovaní si starost nedělejte. Ve městě se můžete ubytovat v hotelu Kašperk pojmenovaném po slavném hradu, v penzionech, nebo také u místních, kteří vám mile pronajmou pokoj. Pokud se rozhodnete vyrazit na Šumavu v zimě, užijete si běžkařské trasy na Ždáňově či ski areál přímo ve městě Kašperské Hory. V létě oceníte možnost vyrazit z města kamkoli. Oblíbenou trasou je Povydří či cesta z Kvidy k prameni Vltavy. K té se mimo jiné můžete vypravit i na běžkách.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.