Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zapomenutý poklad Šumavy? Kašperské Hory a okolí

Hrad Kašperk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Kašperk. | foto: www.kasperk.cz

Hornická historie, roubenky, kam oko dohlédne, malebná údolí a neopakovatelný pohled z Liščího vrchu. To jsou Kašperské Hory, místo, kde ještě pořád najdete typické šumavské scenérie, letní i zimní turistické cesty a příjemný klid.

Kašperské Hory jsou historicky známé především proto, že se zde těžilo zlato. Žlutý kov získávali v oblasti již Keltové. Zlato se rýžovalo se v řece Otavě a hornická těžba zlata vzkvétala ve 14. až 16. století. Na konci 20. století se uvažovalo o obnově dolování, nicméně díky masivnímu odporu obyvatel, skočil nápad jen u návrhu. Uprostřed města na náměstí stojí renesanční radnice s barokními štíty.

Hrad Kašperk

Nejoblíbenějším turistickým místem v okolí je hrad Kašperk, podle něj se také město jmenuje. Když vyrazíte z náměstí v Kašperských Horách po zelené značce směr sever, vydáte se tou nejhezčí cestou. Kopec se dá zvládnout i bez tréninku, autem se nahoru vyjet nedá. Hrad se rozhlíží do krajiny ze strmého ostrohu a kolem něj jsou jen lesy. Kašperk nechal postavit Karel IV. v roce 1356.

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Z centra Kašperských Hor vede na Kašperk zelená turistická značka. Hned za městem se před vámi rozevře výhled na šumavská údolí a na nejvýše položený hrad v Česku. dojdete k němu i v zimě, v létě je však cesta pohodlnější. 

Pokud se rozhodnete, že si uděláte do Kašperských Hor výlet, o ubytovaní si starost nedělejte. Ve městě se můžete ubytovat v hotelu Kašperk pojmenovaném po slavném hradu, v penzionech, nebo také u místních, kteří vám mile pronajmou pokoj. Pokud se rozhodnete vyrazit na Šumavu v zimě, užijete si běžkařské trasy na Ždáňově či ski areál přímo ve městě Kašperské Hory. V létě oceníte možnost vyrazit z města kamkoli. Oblíbenou trasou je Povydří či cesta z Kvidy k prameni Vltavy. K té se mimo jiné můžete vypravit i na běžkách.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...