Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zničené Kartágo? V Tunisku překvapí zachovalá Hannibalova čtvrť

Pozůstatky Kartága. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozůstatky Kartága. | foto: Lidovky.cz

TUNIS Kartágo, koloseum El-Džem či velkolepé římské lázně. Na světě není moc míst, které by bylo tak bohaté na starověké památky. Evropanovi navíc může připadat zvláštní jejich zasazení. Stačí se na chvíli odpoutat od antických sloupů a kousek poblíž zahlédne domy s jemným orientálním nádechem.

Slavné město Kartágo bylo během Punských válek kompletně zničeno. Římané troskami posetou zemi prosolili, aby tam řadu let nic nevyrostlo. Že je místo nyní pusté? Po takovém historickém popisu by se asi návštěvník ani nedivil. Z Kartága však zbyla Hannibalova čtvrť. Třeba tam kdysi žil slavný vojevůdce, který převedl slony přes Alpy. 

I když z domů zůstali jen rozvaliny. Pozorovatel si může alespoň lehce představit, jak vypadala architektura civilizace, která se střetla se samotným Římem.

Na cestě po památkách se vryje do paměti i koloseum El-Džem, v jehož troskách se může kdokoliv volně pohybovat, vlézt i na nejvyšší tribuny, nebo se podívat do podzemních chodem, kde přečkávala divoká zvířata a gladiátoři se připravovali na brutální souboje. Díky zachovalosti stavby není divu, že El-Džem posloužil jako kulisa pro oscarový film Gladiátor.

Tuniská města mají jiný ráz, než ta evropská.

Tuniská města mají jiný ráz, než ta evropská.

Tunisko je zvláštní zemí i z hlediska architektury. Střídání mocných civilizací stvořilo mix promítající do sebe fénickou, římskou, arabskou ale i francouzskou kulturu. Starodávná města obklopená vyprahlou krajinou mají navíc pro Evropana specifickou atmosféru. Nadšený fanoušek Hvězdných válek si zajisté nejednou vzpomene na město Mos Eisley na rodné planetě Luka Skywalkera.

Nebyl by to orient, i když s trochu specifickým rázem, kdyby úzké uličky nevyplňovaly stánky se zbožím a nos nepotěšila vůně koření a sladkostí. Na rozdíl od Česka místní posedávají v čajovnách a se zadumaným výrazem pokuřují vodní dýmku. Čaj pak popíjejí v malých sklenicích s čerstvě natrhanými listy máty dodávající silnému moku intenzivní chuť.

Hrobka, ve které leží první tuniský prezident Habíb Burgiba.

Hrobka, ve které leží první tuniský prezident Habíb Burgiba.

Zemi však nedávno srazil brutální teroristický útok na muzeum Bardo, při kterém zemřelo 21 lidí. Vláda kvůli tragédii posílila razantně bezpečnost. Všude jsou tak přítomní vojáci a policisté, auta se u strategických objektů kontrolují a sem tam jízdu po nekonečných silnicích zpomalí stanoviště hlídky.

Koloseum El-Džem

Koloseum El-Džem

Nervozita je vidět i na místních. Nebojí se útoků, ale úbytku zahraničních návštěvníků. Tunisko je na turismu poměrně závislé a země si ekonomicky nevede již delší dobu nejlépe. Přesto patří v severní Africe mezi nejbohatší státy s nejdemokratičtějším režimem.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!