Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alsasko: největší muzeum aut i výjimečná vína

Cestování

  7:00
Historie Alsaska je spojena s příběhem sjednocující se Evropy. Region je plný prastarých měst a staveb, nabízí ale pozoruhodné památky i mnohem mladšího data, třeba ve světově největší sbírce automobilů nebo muzeu železnic.

Největší muzeum aut na světě
Ve skvěle upravené budově někdejší přádelny v Mylhúzách je nejpozoruhodnější a největší sbírka automobilů na světě, Colléction Schlumpf (www. collection-schlumpf.com). Přes 400 vozů – téměř výhradně jde o evropské značky, mezi nimi 80 luxusních limuzin Bugatti. Také Benz Viktoria z r. 1893, stejný, jakým liberecký baron Liebig, držitel prvního řidičáku v Čechách, tehdy jel svoji dálkovou cestu do Paříže. Na vlastní oči se přesvědčíte, že restaurování automobilů je skutečné umělecké řemeslo.
Největší muzeum aut na světě

Největší skanzen ve Francii
Nedaleko obce Ungersheim stojí rustikální komplex Ecomusée d’Alsace (www.ecomuseealsace. fr), do něhož bylo dosud přeneseno a znovu postaveno 72 lidových staveb z celého Alsaska. Návštěvník spatří živou fungující  expozici s ukázkami tradičních řemesel, s kovárnou, pekárnou i hostincem. Interiéry jsou zařízené dobovým nábytkem, nádobím a nářadím, k vidění jsou tradiční oděvy. Život v největším skanzenu ve Francii doplňují folklorní vystoupení, ochutnávky a výstavy.
Největší skanzen ve Francii

Kouzlo starých železnic
Na 20 000 m2 někdejšího nádraží vMylhúzách se rozkládá úžasné železniční muzeumCité du Train (www.citedutrain. com). Lokomotivy a vagony doplňuje nejmodernější audiovizuální prezentace: snadno podlehnete iluzi skutečného nádraží. Vývoj železnice od 40. let 19. století, salonní vozy, lůžková kupé, jídelní vůz s křišťálovým nápojovým servisem–mají tu ale i vagon s dřevěnými lavicemi a v něm sedláka, který veze na trh husu a pytel brambor.  
Železniční muzeum Cité du Train

Po stopách vína
Vzhůru do svahů pohoří Vogézy šplhají vinice. Od nejjižnějšího koutu Alsaska, městečka Thann  (jeho kostel je mistrovské dílo francouzské gotiky), jimi až kamsi ke Štrasburku běží Alsaská vinná cesta. Vede malebnými vesnicemi a městečky – nesmíte vynechat Riquewihr a Ribeauvillé – se staletými hrázděnými domy v záplavě květů, kde se dosud mluví germánskou alsaštinou. Alsaská vína koupíte téměř v každé usedlosti. Jejich kvalita patří k nejlepšímu, co Francie nabízí.
Kostel ve městě Thann

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!