Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinci nedokážou pochopit, že ženy dostávají výprask pomlázkou, říká Čech

Cestování

  6:24
Ondřej Janeček pracuje v Argentině jako učitel češtiny v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce, po skončení plánuje návrat do rodné země. „České jidlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samořejmě guláš,“ říká.

Ondřej Janeček foto: Archiv Ondřeje Janečka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Druhý den po mém příletu měla projev prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Do Buenos Aires se sjelo obrovské množství sympatizantů a celé město bylo téměř odříznuté od dopravy. Třída 9 de Julio, která byla den předem plná aut, se stala obrovskou pěší zónou, na níž se potulovaly stovky lidí s vlajkami a bubny.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pracuji především s českými krajany, takže jsou částečně znalí velké části našich zvyků, ale téměř nikdo nechápe naši oslavu Velikonoc. Je to i tím, že v Argentině zrovna probíhá intenzivní kampaň proti násilí na ženách, což způsobuje rozčarování, když vysvětluji, že v Česku si muži „upletou pomlázku a následně s ní bijí ženy”.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se plánuji vrátit. Projekt je pro mě časově omezený a zatím nemám v úmyslu po jeho skončení zde zůstávat. S největší pravděpodobností se vrátím domů.

Ondřej Janeček

Narodil se v Praze v roce 1986, vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Pracoval nejprve na několika českých školách jako učitel češtiny a španělštiny, v současné době působí druhým rokem jako učitel češtiny u krajanských komunit v Argentině (Buenos Aires, Rosario, Santa Fe) v rámci projektu Domu zahraniční spolupráce.

Ondřej Janeček

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V rámci své práce pořádáme pravidelné kurzy vaření a několikrát jsem vařil i s dalšími přáteli. Takže si po českém jídlo moc nestýskám. Chybí mi jen české točené pivo. České jídlo má v Argentině úspěch. Především bramboráky, zelí, knedlíky všech druhů, langoše a samozřejmě guláš.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. A pokud je budu mít, tak si nedovedu představit, že by nemluvily česky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Kafka, Kundera, pivo, Československo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přestože jsem původně politiku sledovat nechtěl, nakonec jsem byl v podstatě donucen. Přijel jsem v roce prezidentských voleb, navíc v roce, kdy se po 12 letech dostal k vládě (pro někoho možná překvapivě) někdo jiný, než manželé Kirchnerovi. Politika byla a je v Argentině na každém rohu. Politická kultura je dost odlišná. Přestože se Argentinci považují za takové latinoamerické Evropany, politika je více latinoamerická. Občané mají tendenci všechny problémy svalovat vládu a politiky a při změně očekávají, že se vše ze dne na den změní.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat