Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autentická Francie v Marseille

Cestování

  10:38
„Marseille je turisty opomíjenou destinací. Neprávem. Kdo sem zavítá na pár dní, toho uchvátí moře, přístav, Alpy v zádech a úžasná místní kuchyně. Tak, jak se to stalo mně,“ říká Monika Vostřáková, majitelka obchodů Le Patio a bývalá vicekonzulka ve Francii.

Marseille. foto: Profimedia.cz

1 Přístav místo náměstí

Jako Středoevropance mi stále připadá neuvěřitelné, že město má místo centrálního náměstí přístav. Každý den si tam můžete na trhu koupit čerstvé ryby, mořské plody a ústřice a pak si dát v některém bistru aperitiv. Nebo zkuste jen tak vnímat místní kolorit, jako to dělávám já. Když už budete v přístavu, vydejte se po pravé straně do kopce. Narazíte na čtvrt Panier (česky košík), která si zachovala malebnou atmosféru malých galerií, lidových bister a hospůdek, typických uliček i starých paláců. Lidé tam ještě žijí tradičním francouzským stylem, ale otázkou je, jak dlouho to vydrží. Celé město totiž prochází důkladnou obnovou a tak ve Francii přišlo do módy nakupovat si tu apartmány. Ceny nemovitostí v Marseille proto za několik let vzrostly až o sto procent.

2 Nábřeží Corniche: koupání, jídlo i vojáci drsňáci

Procházkou po nábřeží Corniche až ke skalám Calanques můžete objevovat moderní část města, odkud je výhled na pevnost If, známou jako vězení hraběte Monte Christa. Přes veřejné pláže, kam si z města pohodlně odskočíte na odpolední relax, se pěšky dostanete až k liduprázdným zátokám obklopeným bílými skalami, kde je tak úžasné koupání jako byste ani nebyli v Evropě. Na trase po nábřeží Corniche také narazíte na malý přístav, který si ještě uchoval atmosféru tradiční rybářské čtvrti. Určitě zajděte do restaurace Pizzeria Chez Jeannot (129 Vallon des Auffes). Tam chodí na večeři místní Marseillané. Možná si všimnete, že po Corniche korzuje nadprůměrný počet mladých, svalnatých, opálených mužů. Čím to? Vysvětlení je snadné. Sídlí tu totiž hlavní štáb Cizineckých legií.

3 Místní smetánka

V luxusním osmém arrondismentu sídlí místní smetánka. V elegantních ulicích jsou zastoupeny všechny důležité módní značky, ale já tu mám svou tajnou lásku: Butik Terzo (1 Bd Emile Sigard), který vlastní milý obchodník Jacqui. Dováží vybrané kousky z milánských značkových kolekcí pret á porter, které jsou na českém trhu většinou neznámé. Když zazvoním, nejdřív mi Jacqui pět minut lichotí, pak uvaří úžasnou kávu a zavolá svou temperamentní manželku. Je to, jako když přijdete k někomu na návštěvu, velice privátní, přátelská atmosféra a všude jen samé báječné hadříky.

4 Podmanivý Orient

Miluji ulici rue Aubagne. Cítím se tady jako na marockém bazaru. Na každodenním trhu tu můžete nakupovat koření, ovoce, ořechy, arabskou keramiku, šperky i oblečení. Je to kouzelné voňavé místo, které v noci možná nepůsobí zcela bezpečně, ale přes den se tu pohybuji naprosto bez problémů.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...