Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bagan, spící kráska, která se pomalu probouzí

Cestování

  14:00
Všichni jásají, jak že se v té Barmě (Myanmaru) mění časy. Vojenská vláda povoluje otěže a země se pootáčí směrem k demokracii. Nadšení vývozců demokracie z Evropy a Spojených států nezná mezí a očekává se prudký rozvoj občanské společnosti. Sedím si na břehu řeky Malše v Jižních Čechách a vzpomínám na své toulky Barmou. Duši mi svírá lítost a smutek. Další země, ve které nic nebude, jak bývalo. Další země, ze které vyprchá autentičnost a kterou pohltí komerce. Kdo chce zachytit poslední paprsky magické Barmy, měl by se tam vydat co nejdříve. A jedním z míst, které nemůžete vynechat je Bagan.

Dech beroucí chrámové moře v Baganu. Myanmar (Barma) foto: archiv CK Marco Polo

Dhammayangyi, největší chrámový komplex v Baganu. Myanmar (Barma)

Přejete si jeden západ slunce?

Poprvé jsem byl v Baganu v roce 1994. Ubytoval jsem se a šel na schůzku se Shinem. Moc jsem toho tehdy nevěděl ani o Barmě, ani o Baganu a už vůbec nic o Barmáncích. Shin seděl v recepci a čekal. Už jen tím, jak seděl, mě rozesmál. Zabíral jen nejužší možný proužek křesla. Za ním by mohli klidně sedět ještě dva další místní chlápci. Když mě uviděl přicházet, vyskočil, sepjal ruce před obličejem a hluboce se uklonil. Povídali jsme si asi hodinu a po celou dobu seděl na krajíčku křesla. Měl jsem občas strach, že sjede a posadí se na podlahu. Naplánovali jsme můj program na další den a chystali se k loučení. Shin najednou znovu vyskočil, uklonil se a položil mi záludnou otázku: „Přejete si západ slunce?“

Bagan. Myanmar (Barma)

„A co když řeknu: Ne! Slunce nezapadne? Nepřijde noc a bude den 24 hodin?“ Shin se s velkou pokorou a úctou díval do mých očí, pak uhnul pohledem na moje rameno a tam zůstal. Byl potichu. Ani se nepohoršil, ani se neusmál. Po chvilce pouze zopakoval: „Přejete si západ slunce? Mezi pagodami.“ Přál jsem si. Shin mne odvezl z naprosto opuštěné pagodě a vyvedl mne na horní terasu. Z baťůžku vyndal dvě malé otlučené porcelánové mističky a termosku. Nalil čaj, usedl na zem a usmál se. „Tady máte západ slunce.“

Dech beroucí chrámové moře v Baganu. Myanmar (Barma)

Chrámové moře

Více než čtyři tisíce chrámů, tvořících Bagan, vzniklo v období od poloviny jedenáctého století do vpádu Kublajchánových vojsk v roce 1287. Chrámy jsou postaveny na rovině na ploše 42 km2, východně od řeky Ayeyarwady. Chrámy začal stavět král Anawratha, který ke stavbě využil na 30 000 monských válečných zajatců. Některé z největších baganských staveb pocházejí právě z období jeho vlády. Jeho následníci ve stavbě chrámů pokračovali, Bagan se stal centrem théravádského buddhismu, ke kterému Barmánci v tomto období přecházeli.

Ananda Temple . Bagan. Myanmar (Barma)

Jedním z nejkrásnějších chrámů v Baganu je Ananda Pahto, který je 51 metrů vysoký a je zakončený tzv. sikharou – věží, která má tvar kukuřičného klasu. Chrám pochází ze středního období (nechal ho postavit král Kyanzittha v letech 1090-1105), má čtvercovou základnu, kterou zdobí glazované dlaždice. Podél stran stojí čtyři sochy Buddhy vysoké 9,5 metru. Všechny sochy jsou z týku. V roce 1990 byly věže chrámu při příležitosti 900. výročí založení pozlaceny.

Strážci chrámu. Ananda Temple. Bagan. Myanmar (Barma)

 Některé chrámy mají přístupnou i horní terasu, ze které se naskýtá nádherný pohled na okolí. Často sem chodí návštěvníci pozorovat východ či západ slunce. Mezi takovéto chrámy patří např. Pahtothamya, Buledi nebo Pyathada Paya.

Trocha historie

Barma, nebo Myanmar, jak ho nazývá vojenská junta, je země, kde velkolepé a starodávné buddhistické chrámy pozorují již po staletí život země. Barma má spousta památek a snad i zázraků, nad kterými zůstává dech stát- poklidné, životodárné řeky, bohaté horské pralesy a spletitá města plná tajemství a historie.

 

Myanmar je původní název země užívaný původními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro své zlaté pagody, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Geograficky je Myanmar největší zemí poloostrova jihovýchodní Asie. Sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Má celkovou rozlohu 676 577 km2, což je dvakrát více než má Vietnam nebo Velká Británie a Francie dohromady.

Šťastní Buddhové. Bagan. Myanmar (Barma)

Území Barmy je rozděleno na 7 oblastí vlastní Barmy a 7 států národnostních menšin – Kačjinský, Kajaský, Karenský, Čjinský, Monský, Arakanský a Šanský stát. Barma má téměř 50 milionů obyvatel; nejpočetnější Barmánci, tvoří 68% obyvatel. Převažujícím náboženstvím je buddhismus. Úředním jazykem je barmština.

 

Velmi originální socha Buddhy v pagodě Shwezigon. Bagan. Myanmar (Barma)

Na 400 let úplně opuštěný

Na konci 13. století však bylo město opuštěno, buď ho vydrancovali mongolští nájezdníci a nebo ho obyvatelé včetně krále prostě opustili ze strachu před Kublajchánovým vojskem. Ať tak či tak, v období mezi 14. a 18. stoletím byl Bagan opuštěný a obyvatelé se báli do této oblasti vstoupit, místo bylo považované za strašidelné území ovládané bandity a duchy (naty). Teprve až když do oblasti přišli Britové, začali se Barmánci vracet do Baganu zpět.

Buddhismus je v Barmě živým náboženstvím. Pro rodinu je ctí, když některý syn...

Pulzující turistické centrum

Je poměrně těžké udělat si představu, jak Bagan v dobách své největší slávy vypadal. Do nynější doby se zachovaly pouze kamenné stavby, ale královské paláce, kláštery nebo obytné domy byly stavěny hlavně ze dřeva a z těch se nezachovalo nic. Navíc v roce 1975 zasáhlo tuto oblast velmi silné zemětřesení (o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice) a stavby byly silně poškozeny. Opravy však začaly téměř okamžitě. V 70. letech minulého století uprostřed Baganu (nyní je toto místo nazývané Starý Bagan) vyrostla vesnice, která byla v roce 1990 během týdne přemístěna do polí o několik kilometrů dál. Nová vesnice se dnes nazývá Nový Bagan. Velká část chrámů stojí na rozlehlé pláni mezi městy Nyaung U, Starý Bagan a Nový Bagan.

Tradiční trh s rýží slouží (zatím) především místním obchodníkům. Bagan....

Rekonstrukce na některých pagodách probíhají, ale zrekonstruovat vše, co je...

 Naštěstí je Bagan tak rozsáhlý a pagod je tu tolik, že i při rychle rostoucím zájmu turistů, budete mít vždycky šanci, najít si svou vlastní pagodu a zažít ten zvláštní klid a duševní očištění, které z této památky na vás dýchne.

Jeden z nejlepších způsobů, jak se vydat za objevováním pagod a chrámů v Baganu

Let balonem nad Baganem je stále populárnější atrakcí. Není to levná věc, ale pohled z výšky stojí za to.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Monteverde, Kostarika, Lenochod tříprstý

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

Pěstování rýže je těžká práce. Téměř bez mechanizace.

Termín : 26.5. a pak každý týden do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za...

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Mys Dobré naděje za slunečného dne.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...