Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berounsko jako na dlani

Cestování

Série #světovéČesko / Kochat se! To bývá největší odměnou úspěšně zdolané túry. O to lepší je, když je vytouženým cílem rozhledna nebo vyhlídkové místo, kde máte krajinu jako na dlani.

Vyhlídka Paraplíčko u Křivoklátu | autor : František Ortmann foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Západně od Prahy, podél toku řeky Berounky, se rozkládá oblast přírodních krás křivoklátských hvozdů a vápencové krajiny Českého krasu. Berounsko skýtá mnoho turisticky navštěvovaných klenotů, jako je Karlštejn, Křivoklát, Koněpruské jeskyně či Skryjská jezírka. Mnoho míst však čeká na své objevení, a tak vám přinášíme tipy, kde si užít úchvatné výhledy.

Staré i nové rozhledny

Jednu z nejstarších rozhleden v Čechách naleznete na území královského města Beroun. Je pojmenována po vrcholu Děd, na němž se nachází. Vystavět ji dal Klub českých turistů již na konci 19. století v podobě historizující hradní věže.

Rozhledna Děd nad Berounem | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Jen necelých pět kilometrů od ní stojí na berounské Městské hoře – poblíž proslaveného medvědária – rozhledna, která vznikla za první republiky jako nadstavba městského vodojemu. Další technicky zajímavou rozhlednu naleznete v nedaleké Lhotce. Rozhledna zde byla vybudována na čtyřiceti pětimetrovém telekomunikačním stožáru.

Architektonicky pozoruhodné jsou rozhledny ve Velké Bukové a v Hudlicích. Na okraji obce Velká Buková nad řekou Berounkou můžete navštívit atypickou rozhlednu s betonovým podložím. Hudlická kuželovitá rozhledna Máminka je ze všech nejmladší, vybudována byla v roce 2015 na Krušné hoře, a jejím okolím vás provede naučná stezka.

Rozhledna Velká Buková | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Chcete-li se trochu zatoulat, zkuste navštívit rozhlednu na Vysokém Vrchu v Malých Kyšicích. Nevede tam totiž žádná značená turistická trasa, a tak se budete muset spolehnout na GPS či svůj orientační smysl. Rozhledny Děd, Máminka a Vysoký vrch jsou celoročně přístupné, a tak se na ně můžete vydat kdykoliv.

Vyhlídky nad řekou

Zařezávání řeky Berounky do krajiny dalo vzniknout skalním ostrohům. Už v minulosti tato místa přitahovala pozornost našich předků, neboť skýtala strategické pozice pro jejich sídla. Dnes jsou však zájmem pěších turistů, kteří rádi ocení krásné výhledy.

Půjdete-li proti proudu Berounky, za pozornost stojí vyhlídka Brdlák naproti Srbsku, dnes již poměrně známá vyhlídka na Tetíně, panorama od nižborského zámku, ve kterém si mimo jiné můžete prohlédnout expozici o Keltech, Masarykova vyhlídka ve Zbečně, výhled od zříceniny hradu Týřov či vyhlídka Na Plazích ve Slabcích s dřevěnou konstrukcí.

Zkrátka kdekoliv u Berounky budete, můžete si být jisti, že nedaleko je místo, kde se vám naskytne dechberoucí pohled.

Více tipů najdete na centralbohemia.cz.

autor : Středočeská centrála cestovního ruchu

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!