Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Bruggy jsou město pro gurmány

Evropa

  10:22
Během čtyř let, kdy jsem v Bruselu pracovala pro EU, jsem Bruggy navštívila mnohokrát – nejčastěji se svými návštěvami. Žádná z nich si totiž nechtěla nechat ujít projížďku po kanálech a kouzelnou atmosféru této středověké perly.

Bruggy. foto: Reprofoto

Mentální příprava u televize
Než se do Brugg vydáte, zajděte do půjčovny a pusťte si film „V Bruggách“ od režiséra Martina McDonagha (2008). V britském thrilleru s prvky černého humoru hraje toto belgické město hlavní roli. Kromě něj excelují také Colin Farrell a Brendan Gleeson v rolích nájemných zabijáků, kteří se v Bruggách schovávají po jedné nepodařené akci. Udělejte si šálek horké čokolády a představujte si, jaké to bude, až budete po dlážděných uličkách bloudit sami.

Nákupní horečka
Z Brugg si můžete odvézt čokoládové bonbony nebo belgickou krajku – krámků je v městských uličkách nepřeberné množství, ačkoli většina zboží zřejmě nebude mít původ v rukodělných dílnách belgických mistrů. Pro nákupní nadšence je tu ulice Steenstraat. Knihomolové mohou zkusit knihkupectví De Striep (Katelijnestraat 42), kde se můžete celé odpoledne probírat různými druhy komiksů, které jsou pro Belgičany národní vášní.

Hlavní atrakce
Do Dvora bekyní (Beguinage, Begijnhof) se vydejte pokud možno na konci března nebo v dubnu, kdy rozkvétají narcisy – dvůr totiž tvoří kostelík a útulné domečky se zahrádkami uspořádané kolem tichého parku. Bekyně byly zbožné ženy, ale na rozdíl od jeptišek neskládaly řeholní slib a žily ve svých vlastních domácnostech. Poslední sice opustily Bruggy v roce 1928, klidnou atmosféru ale dodnes udržují benediktinky. V rozjímání by vás nemělo nic rušit
 – hlasitý hovor a vyzvánění mobilů je tu zakázáno. Pokud se na město chcete podívat seshora, vyšplhejte na věž zvanou Belfry na Tržním náměstí. Z výšky 83 metrů trů vypadá městské centrum (od roku 2000 na seznamu UNESCO) jako městečko pro panenky. Měděná zvonkohra, která z věže hraje každou čtvrthodinu, se na noc zastavuje, aby nerušila spánek obyvatel.

Něco na zub
Obyvatelé Brugg jsou vyhlášení gourmeti. Ve městě jsou dokonce dvě restaurace, které byly oceněny třemi hvězdičkami Michelin. V jedné z nich, De Karmeliet (dekarmeliet.be, Langestraat 17), si můžete dát menu s poetickým názvem Plochá země nebo Podzimní menu. Po dobrém jídle by byla škoda vynechat chat jediný stále fungující rodinný pivovar v centru, De Halve Maan, an, česky Půlměsíc (halvemaan.be, Walplein 26). Pivo se tu vaří už od roku 1564. A teď čokoláda! Z nabízených příchutí vám bude přecházet een zrak. Nejlepší je vzít si od každého druhu pralinek jeden kousek a nechat si kostičky rozplývat na jazyku při procházce podél omalebných kanálů (nad jedním z nich se klene kamenný můstek - pojmenovaný po českém světci Janu Nepomuckém).

Autor: