Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Hromady sněhu i teplé sluneční paprsky. Kam vyrazit v Evropě těsně před jarem?

Jízda se psím spřežením (Finsko) | foto: Tomáš Hájek

Premium Doporučujeme
V době, kdy se zima láme v jaro, řada evropských měst trochu ospale čeká na letní sezonu, takže nejsou přeplněná turisty. Alpy a další hory přitom stále nabízejí dobré sněhové podmínky. Pokud vás tedy láká strávit aspoň pár dní někde za hranicemi, je právě teď ten správný čas.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Následující tipy na předjarní výlety či krátké dovolené míří do sousedního Rakouska, maďarské metropole, k pobřeží Středozemního moře, ale taky do přírodní oblasti Koillismaa v centrálním Finsku, kde se nachází lyžařský areál s názvem Ruka.

Mozartův Salcburk

Město, které stojí za vidění v jakémkoliv ročním období, je rakouský Salcburk. Jeho návštěva se dá zařadit i coby „odpočinková“ zastávka při cestě na hory či zpět, město je však zajímavé natolik, že se sem nejspíš brzy budete chtít vrátit a strávit tu delší čas. Projít si historické centrum je víceméně nutnost, už jen proto, že od roku 1996 je zapsáno na seznam UNESCO. Hlavní ulice, Getreidegasse, lemovaná nablýskanými domovními znameními, vás přivede například k domu, kde se v roce 1756 narodil W. A. Mozart.

V nedaleké kavárně Fürst pak kromě skvělé kávy nabízejí také jednu z místních specialit: originální Mozartkugeln, které se tu vyrábějí už od roku 1890. Mimochodem, zakladatel podniku Paul Fürst s cukrovinkou vyhrál zlatou medaili na světové výstavě v Paříži v roce 1905. Originál se od všudypřítomných napodobenin pozná snadno: cukrovinky nejsou dokonale kulaté, v jednom místě mají malý výstupek. Může za to dírka po špejli, později zakápnutá čokoládou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: