Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Cestovat lze bez peněz i bez karty

Asie

  11:03
Cestovní šeky u nás nejsou tak oblíbené jako třeba mezi americkými turisty, přesto mají oproti hotovosti několik zásadních výhod a v jistých aspektech konkurují i platebním kartám.

Cestovat lze i bez platební karty. foto: Lidové noviny

Češi jsou národ karet: debetních, kreditních, věrnostních a mnoha dalších. Spolu s nimi pořád kraluje žebříčku oblíbenosti tradiční hotovost. Přitom karty i hotovost mají při cestách do zahraničí alternativu v podobě cestovních šeků. Popularita šeků by asi byla zcela jiná, kdybychom byli zvyklí s nimi platit i běžně doma, jako se to například děje ve Spojených státech, kde každý klient při založení účtu dostane i šekovou knížku. Američané jsou zvyklí vypisovat šek i za nákup několika potravin v supermarketu, stejně jako my jsme se naučili platit stokorunový nákup kartou.

Přesto (nebo právě proto) je zajímavé něco se o cestovních šecích dozvědět. Mohou se totiž stát vhodnou náhradou hotovosti, která je snadným terčem zlodějů, nebo platební karty, která nemusí být vždy spolehlivá. Šek je vlastně cenný papír, který opravňuje osobu v ;něm uvedenou k přijetí částky v něm určené při jeho předložení na pobočkách bank, směnáren nebo i v hotelech a obchodech. Jednou z možností je směnit papírový šek v místní bance na hotovost, druhou variantou je přímá platba šekem v obchodě či hotelu, kdy dostanete na šek stejně jako na bankovku vráceno nazpátek. Častější je první varianta, placení šeky bývá omezeno jen na určitá místa a není v každém státě stejně běžné. Na druhou stranu směna za hotovost je možná opravdu všude. Samozřejmě jste ale vázáni například otevírací dobou bank, což je problém, který u výběru z bankomatů řešit nemusíte.

ŠEKY versus KARTY

Jaké jsou plusy a minusy placení v zahraničí pomocí cestovních šeků a platebních karet? V bodech shrnujeme to nejdůležitější.

VÝHODY CESTOVNÍCH ŠEKŮ
* Neexistují limity čerpání jako u platebních karet.
* Při ztrátě či krádeži šeků může držitel cestovních šeků dostat náhradní šeky bez poplatku kdekoliv ve světě za méně než 24 hodin.
* V případě ztráty či krádeže nemusí držitel cestovních šeků hradit poplatky za stoplistaci.
* Držitel cestovních šeků nemusí mít účet u banky, která je prodává.
* Platnost cestovních šeků není nijak omezena.
* Lepší ochrana finančních prostředků na cestách oproti hotovosti, kterou vám v případě odcizení nikdo nenahradí.
* Výhodnější směnný kurz oproti hotovosti: při zprostředkování prodeje cestovních šeků za české koruny je používán kurz deviza prodej a při následném proplácení cestovních šeků je uplatňován kurz deviza nákup. Zdroj: www.kb.cz

NEVÝHODY CESTOVNÍCH ŠEKŮ * Až na výjimky platíte poplatek za vystavení i proplacení šeků ve výši 1–2 % z celkové částky, přičemž minimální výše poplatku se pohybuje okolo 100 Kč za každou požadovanou měnu.
* Přímé placení šeky je možné jen ve vybraných hotelech a obchodech a nelze na něj spoléhat.
* Při vyplacení šeku v hotovosti v bance budete platit ještě poplatek za směnu, pokud místní měna neodpovídá měně šeku.

VÝHODY PLATEBNÍCH KARET
* Za platbu kartou u obchodníka neplatíte žádný poplatek.
* I pro platby kartou v zahraničí se počítá s výhodnějším kurzem. * Platební kartu dnes uplatníte prakticky kdekoliv, v obchodech, ubytovnách, autopůjčovnách.
* Nemusíte si je pořizovat zvlášť. Kartou dnes disponuje téměř každý, kdo má běžný účet v bance.
* Užití platební karty je jednodušší než v případě šeků.

NEVÝHODY PLATEBNÍCH KARET
* V případě ztráty platíte za stoplistaci a novou kartu, někdy i v řádech tisíců korun.
* Některé typy karet nemusí obchodníci v některých zemích akceptovat.
* Výběr hotovosti kartou z bankomatu je zpoplatněn podstatně více než hotovostní výběr v ČR.

Oproti hotovosti a často i platební kartě je největší výhodou šeků jejich bezpečnost. V případě ztráty nebo krádeže šeku vám je totiž bezplatně vystaven nový, zpravidla do 24 hodin. Největším negativem jsou na druhé straně poplatky s šeky spojené a fakt, že s nimi nelze platit v obchodech na každém rohu.

Nyní se podíváme na cestovní šeky podrobně od momentu jejich vydání až po jejich použití na cestách nebo jejich ztrátě.

1. krok: NÁKUP ŠEKŮ

V České republice se nejčastěji setkáte s cestovními šeky American Express, které lze zakoupit na pobočkách Komerční banky, ve směnárnách American Express v Praze i u dalších prodejců, jako například společnosti Travelex. Vydavatelů cestovních šeků je ovšem po celém světě mnoho – v zahraničí jsou například časté šeky společností Thomas Cook, Citicorp, Mastercard vlastní cestovní šeky vydávají i některé velké zahraniční banky.

Šeky jsou vydávány v nejobvyklejších světových měnách, nejčastěji v eurech a amerických dolarech. Ideální je samozřejmě zakoupit šeky již v té měně, která se v dané zahraniční destinaci používá. To znamená, že do Evropy vyrazíte nejspíše s eurovými cestovními šeky, v Jižní Americe a Asii uplatníte lépe šeky dolarové. Šeky se vydávají v různých hodnotách, nejčastěji 20, 50, 100, 200 apod. Praktičtější je mít více šeků na nižší částky, které v zahraničí snáze uplatníte. Za počet „papírků“ se navíc poplatky neplatí, rozhoduje celková částka.

Vydání šeků se tedy většinou neobejde bez poplatku, který se pohybuje okolo 1–2 % z požadované hodnoty a bývá vázán určitou minimální i maximální výší. Například Komerční banka si za prodej šeků účtuje 2%z částky, minimálně 100 Kč a maximálně 2000 Kč za každou cizí měnu. Šeky si může koupit kdokoli, tedy i klienti jiných bank.

Jakmile šeky obdržíte, musíte si každý z nich jednou podepsat, a to do horního řádku , který je v případě šeků American Express označený nápisem „Sign here immediately upon receipt of this cheque“. Je třeba, abyste se podepsali vaším podpisovým vzorem, jako například na účtenku při platbě kartou. Podruhé pak budete šek podepisovat až v okamžiku proplácení. Je velmi důležité, abyste si po zakoupení cestovních šeků uchovali prodejní účtenku, kde je poznamenáno sériové číslo každého šeku, neboť o to budete požádáni v případě nahlášení ztráty nebo odcizení cestovního šeku. Tento doklad je logicky nutné založit někam jinam než šeky jako takové.

2. krok: POUŽITÍ ŠEKŮ
Jak již bylo řečeno, šeky uplatníte v některých hotelích a obchodech, kde s nimi zaplatíte jako s hotovostí, a tedy bez nutnosti úhrady dalších poplatků. Pokud se ovšem šeky rozhodnete přeměnit na hotovost v bance nebo směnárně, můžete se setkat s poplatkem ve zhruba stejné výši jako při nákupu. Na webových stránkách vydavatele šeků, tedy například na stránkách www.americanexpress.com, však najdete seznam obchodních míst, kde si lze po celém světě nechat šeky proplatit bez poplatku. Zatímco v Londýně budete například takové místo hledat jen těžko, v centru Paříže nebo Říma jich naleznete okolo deseti. Při vyhledávání zvolíte stát, do kterého cestujete a vypíšete název města v destinaci.

Pokud vám po zahraniční cestě nějaké šeky zbydou, nemusíte se ničeho obávat, jejich platnost není omezená, jako je tomu třeba v případě karty. Na druhou stranu trvá kurzové riziko. Měna, ve které jsou šeky vystaveny, může oproti domácí měně, za kterou byly nakoupeny, poklesnout v hodnotě.

3. krok: ZTRÁTA A NÁHRADA ŠEKŮ
Pokud cestovní šeky ztratíte nebo vám je někdo ukradne, musíte co nejrychleji telefonicky kontaktovat oddělení služeb zákazníkům vydavatele šeků, tedy například společnosti American Express. Tato oddělení vydavatelů vyřizují náhrady za ztracené nebo odcizené šeky 24 hodin denně. Telefonní kontakty pro takovou situaci byste měli obdržet již při nákupu šeků. Náhradní šeky vám potom budou vystaveny bez poplatku za méně než 24 hodin.

Zcizené šeky jsou dány na černou listinu, stejně jako se to děje s kartami. Na rozdíl od karet ovšem v tomto případě za zablokování a nové šeky neplatíte. Při oznámení ztráty však musíte znát sériová čísla zmizelých šeků a na požádání předložit účtenku dokládající jejich zakoupení.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...