Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chios: řecký ostrov s vůní pomerančovníků

Cestování

  0:01
Pro řecký ostrov Chios je typická sladká vůně jasmínu a pomerančovníků. Příjemně slunné počasí tu panuje od května do října. Pokud ale nevyhledáváte pouze polehávání na pláži, Chios nabízí i mnoho cestovatelských možností.

ostrov Chios, Řecko foto: CK Alexandria

Chios leží v severovýchodním cípu Egejského moře a v nejužším místě je od tureckého pobřeží vzdálen jen pět kilometrů. Chios je rozdělen do tří částí - severní, hornatá část je jen řídce osídlena a najdete tu nejvyšší horu ostrova Mt. Pelinaios (1 297 m).

Centrální část tvoří plošina s hlavním městem Chiem, který je zároveň největším přístavem ostrova. V hlavním městě žije téměř polovina všech obyvatel ostrova.

ostrov Chios, Řecko

K ostrovu na severovýchodě přiléhají čtyři malé ostrůvky - Oinousses, Passas, Pontikonisi a Vatos. Na severozápadě leží ostrůvky Psara a Antipsara.

Ostrov má typické středomořské klima. Severní nebo severozápadní větry udržují v létě příjemné teploty, které nepřekračují 29 stupňů.

ostrov Chios, Řecko

Kromě mnoha písečných či oblázkových pláží nabízí ostrov po celý rok mnoho cestovatelských možností. Pokud netoužíte pouze po letní dovolené, můžete poznávat turistické krásy ostrova a jeho bohatou historii. 

Hlavní město Chios leží na východní straně ostrova a je významným přístavem i ekonomickým a kulturním centrem a je považován za rodiště největšího básníka antické doby Homéra. Prvotní zmínky pochází již z roku 6000 př. n. l., od té doby Chios prošel dobami slávy i úpadku a stal se pojítkem moderního světa s bohatou řeckou minulostí.

ostrov Chios, Řecko

Na ostrově můžete strávit celý den na pláži. Můžete se ale projít také po městě či některé z mnoha vesnic a prohlédnout si řadu památek.

KAMBOS

Jednou znejhezčích oblastí ostrova je Kambos, zelené údolí se rozprostírá tři kilometry jižně od hlavního města. Uvidíte tu růst citrusovníky a kvést nekonečné zahrady květin. Již ve 14. století si tuto půdu pro stavbu svojí rezidence zvolila místní aristokracie. Kamenná rezidence s bohatými ornamenty zůstala zachována dodnes.

NEA MONI 

Klášter Nea Moni byl postaven v 11. století. Císař Konstantin IX. poskytl klášteru značný majetek a příjmy, takže se stal nejvýznamnějším a nejbohatším klášterem v Egejském moři. Stavba trvala 12 let a císař zemřel před jejím dokončením.

Do dnešní doby se dochoval hlavní kostel, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, dva menší kostely (kostel sv. Kříže a kostel Aghia Panteleimona) a obydlí mnichů. Klášter je obehnán hradbami a střežen obrannou věží. Nejcennější součástí kláštera jsou původní mozaiky. Klášter byl v roce 1990 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
PYRGI

ostrov Chios, Řecko

Tato vesnička se vyznačuje nesčetnými kostelíky a kombinací unikátní černobílé geometrické architektury, která zdobí fasády místních domů. Domky jsou těsně přilepené jeden na druhý. Snad z důvodu nájezdů pirátů a Turků nebo snad proto, že to lépe svědčí pěstování pryskyřice.

PLÁŽ KARFAS

Město Karfas leží sedm kilometrů jižně od hlavního města a pyšní se jednou z nejhezčích pláží ostrova. Ta je oblíbená kvůli jemnému písku, který je vhodný pro plážové hry, stavění hradů a příjemné koupání. Letovisko Karfas je živé turistické centrum s hotely, restauracemi a obchody.

ANAVATOS 

Středověká vesnička, postavená na skále vysoké 450 metrů, sloužila jako opevnění s přístupem pouze ze severní strany. Tato unikátní vesnice byla vystavěna pravděpodobně za turecké nadvlády. Zahrnovala na 400 hrubě opracovaných domků, které byly těsně přimknuty jeden ke druhému. Vesnice byla opuštěna roku 1822, kdy došlo k velké bitvě, a od té doby slouží jako národní památník ostrova Chios.

Na čem si na ostrově můžete pochutnat

Ostrov Chios nabízí dokonalou souhru několika kuchyní. 
V restauracích převažuje domácí kuchyně s orientálním charakterem, zejména tureckými vlivy - mnoho olivového oleje, česnek, speciální koření. Bohatá je nabídka ovoce a zeleniny, ryby a masa jsou skoro vždy grilovány.

Předkrmy
Výběr předkrmů je veliký. K aperitivu patří malé chuťovky (rybí či z mušlí), mořští živočichové nebo rýží plněné vinné listy (dolmades) a různé saláty.

Maso 
Přednost se dává jehněčímu (arnaki) nebo skopovému (arni) masu, které se podává pečené nebo grilované. Rozšířená je pečeně na rožni (souvlaki) a gyros (maso grilované na svisle se otáčejícím rožni), které se dnes běžně připravují i z vepřového (chirino) a kuřecího (kotopulo) masa.

Zákusky
Vedle zmrzliny (pagoto) se podává mnoho druhů tuzemských plodů, a to podle ročních období: vodní melouny (karpusi), cukrové melouny (peponi), broskve (rodakino), hrušky (schadi), jablka (milo), pomeranče (portokali), vinné hrozny (stafili) a fíky (sika).

Nápoje
Nejrozšířenějším nápojem je víno (krasi). Jsou pěstovány různé druhy vinné révy pro červené víno (mavro krasi) a bílé víno (aspro krasi), lisují se suché a sladké druhy. Do tuzemských vín (retsina) se pro zlepšení trvanlivosti během kvašení přidává pryskyřice, proto mají zvláštní, trpkou příchuť, na kterou je nutno si nejprve zvyknout. Ouzo (vysl. uzo) je národní nápoj, podává se velmi často jako aperitiv, chutná výborně s plody moře. Vyrábí se různě silné, mívá příchuť anýzu. Po smíchání s vodou se tekutina mléčně zabarví. V Řecku můžete ochutnat i Metaxu (řeckou brandy). Může být tří, pěti nebo sedmi hvězdičková, která je nejlepší.

Více informací najdete na www.chios.cz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat