Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatská řeka Zrmanja je výzvou pro raftaře

Cestování

  13:00
Jedna z nejčistších evropských řek Zrmanja se koncem dubna opět stane rájem raftařů. Pro milovníky jedinečného kaňonu Zrmanje se pořádá tradiční regata, která již tuto krasovou řeku proslavila i mimo hranice Chorvatska.

Řeka Zrmanja se nachází v severní Dalmácii na úpatí pohoří Velebit. foto: Shutterstock

Závod potrvá dva dny a samotná plavba po raftingové trase dvě až tři hodiny. Dvoudenní závod bude ukončen dobročinnou večeří s tradiční volbou královny krásy Miss Zrmanja. Kromě regaty a zábavy připravují pořadatelé také řadu zajímavých odborných přednášek o krasové oblasti, hydrologii řeky Zrmanja, ekologii krasové oblasti, speleologických objektech, okolní floře a fauně, přítocích řeky, ale také o udržitelném rozvoji kaňonu řeky Zrmanja.

Řeka Zrmanja se nachází v severní Dalmácii na úpatí pohoří Velebit. Pramení pod horou Poštak v jižní části kraje Lika. Asi dvanáct kilometrů od města Obrovac se vlévá do zálivu Novigradsko more. Zrmanja je dlouhá 69 kilometrů a kvůli blízkosti moře a středomořskému klimatu je vhodná pro rafting po celý rok.

Řeka Zrmanja je díky malebným kaňonům a vodopádům považována za nejhezčí řeku v Chorvatsku.

Zrmanja si podmaní své návštěvníky svou mimořádnou krásou. Díky jejím malebným kaňonům a vodopádům ji mnozí považují za nejhezčí řeku v Chorvatsku. Křišťálově čistá řeka se vine kaňonem hlubokým až dvě stě metrů. Vytvořila v něm travertinové bariéry, přes které se přelévají její slapy a vodopády. Nejvyšší z nich je jedenáctimetrový vodopád Veliki buk.

Řeka Zrmanja je kvůli své poloze a těžké přístupnosti často nazývána i skrytou krasavicí. Milovníci raftingu ji nazvali kráskou a zvířetem. Když její hladina stoupne, Zrmanja skýtá jeden z nejhezčích raftařských zážitků v této části Evropy. Když její hladina klesne, řeka lehce unáší vodáky krajinou, která nikoho nenechá lhostejným.

Závod potrvá od 29. do 30. dubna 2011. Více informací najdete na http://croatia.hr

Autor: