25. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Cyklisté se letos budou moci podívat k soutoku Moravy a Dyje

Cyklisté - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Jihomoravský kraj chce místo zpřístupnit přes panelovou cestu, která vede kolem státní hranice s Rakouskem. Na veletrzích cestovního ruchu to řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.

Soutok Moravy a Dyje je místo, kam se cyklisté velmi těžko dostávají. Po delším úsilí se podařilo udělat projekt cesty, která nás na toto místo dovede," uvedl Božek.

Podle něj je projekt obtížný, protože cesta vede chráněným územím. Problémy jsou s vyznačením tras, chybí i návaznost ze Slovenska. Kraj uvažuje také o náhradě bronzové plastiky znázorňující alegorii cestovatele, která zde stála. Dnes z ní však zbyly už jen boty.

Moravská Amazonie

Oblast soutoku Moravy a Dyje leží na hranicích ČR, Slovenska a Rakouska. Je tu mimořádně zachovaný biotop lužní krajiny, který vědci nazývají Moravská Amazonie. Táhne se od Lanžhota, kde nyní leží největší polesí v zemi nazvané Soutok, zahrnuje okolí Břeclavi a sahá k Lednicko-valtickému areálu. Oblast měla být vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Tento záměr loni padl. Důvodem byl odpor lidí a samospráv proti projektu.

Jihomoravský kraj v posledních letech pokračuje v budování nových cyklostezek na jihu regionu. Často využívá cest, které používali v minulosti vojáci.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz