Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Deset tipů pro princezny a rytíře. Kam na rodinný výlet?

Cestování

  5:28
Letní rodinné výlety na hrady a zámky získají úplně jiný „šmrnc“, když zařadíte do programu speciální prohlídky pro děti. Díky nim navštívíte místa, která si můžete prohlédnout jinak: ve zkráceném čase, s pohádkami, hádankami i odměnou a třeba v doprovodu princezny nebo loupeživého rytíře. Někde jsou prohlídky pro děti novinkou, jinde se pořádají každé léto, třeba na zámku Sychrov.

Na zámku Milotice si můžete historické kostýmy pro každý věk vypůjčit a projít se v nich po zahradě či oranžerii foto: Radek Miča, MAFRA

Tady si ze seznamu prohlídkových okruhů stačí vybrat prohlídku s princeznou. Trvá necelou půlhodinu, a ačkoli projdete nejkrásnější zámecké interiéry, o historii a majitelích Sychrova se nedozvíte téměř nic. Vše je zaměřeno na nejmenší návštěvníky a na to, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo.

Z Českého ráje neodjíždějte, stačí totiž pár kilometrů a ocitnete se v Hruboskalském skalním městě, kde na rodiny s dětmi čeká hrad Valdštejn. Prohlídky mají dvě podoby: děti mohou doprovázet princeznu Kateřinu a pomáhat jí hledat ztracené šperky a poznávat postavy z pověstí Českého ráje anebo se přidat k družině loupeživého rytíře. Tahle prohlídka má dobrodružnější ráz a je spojená s hledáním pokladu a zlomením kletby. Něco málo přes půl hodiny trvá okruh nazvaný Z pohádky do pohádky, kdy si menší děti spolu s princeznou Karolínou projdou všechna nádvoří hradu Kost, kapli a princezninu komnatu.

Hrad Bouzov nabízí prohlídku s Ohnivcem

Za medvědy a ševcem

Cestu do medvědího království nabízí o letních prázdninách zámek Zákupy; zdejší obyvatel hradního příkopu medvěd Medoušek letos oslavil 25. narozeniny. Půlhodinová letní trasa je určená dětem do deseti let v přiměřeném doprovodu dospělých, zámek jim ukáže průvodkyně v pohádkovém kostýmu. V komnatách čekají plyšoví medvídci, při jejichž hledání se děti aktivně zapojí do děje. Kdo odpoví na nejvíc otázek a uhodne nejvíc hádanek, získá klíč od tajných dveří k medvědímu království. Ale nebojte, na závěr prohlídky se tam podívají všechny děti.

Rady před cestou

Prohlídky s princeznou na Sychrově: během prázdnin denně www.zamek-sychrov.cz 

Hrad Valdštejn s princeznou Kateřinou anebo s loupeživým rytířem: dle kalendáře akcí až do konce prázdnin, začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. www.hrad-valdstejn.cz 

Hrad Kost s princeznou Karolínou: do konce srpna denně www.kost-hrad.cz Cesta do medvědího království na zámku Zákupy: nutná rezervace na tel. +420 487 857 278, vstupné 60/30 Kč, www.zamek-zakupy.cz 

Hrad Bouzov s Ohnivcem: do konce srpna denně www.hrad-bouzov.cz Nové Hrady s hraběnkou Terezií: 2., 9. a 23. srpna, rezervace nutná na tel. +420 386 361 313 nebo e-mailem, www.hrad-novehrady.cz 

Zámek Frýdlant: až do konce října denně mimo pondělí www.zamek-frydlant.cz Staň se rytířem nebo princeznou na hradě Kašperk: o prázdninách denně kromě pondělí, nutná rezervace na tel. +420 376 582 324, www.kasperk.cz 

Tajemství ztracené koruny na zámku Slavkov: o prázdninách denně, www.zamek-slavkov.cz Letní pozastavení v zámku v Litomyšli: o prázdninách denně kromě pondělí www.zamek-litomysl.cz

Romantický hrad Bouzov, který znáte z pohádky O princezně Jasněnce a Létajícím ševci, nabízí prohlídku s Ohnivcem; trvá 40 minut, uvidíte spousty skvěle vybavených interiérů a děti na jejím konci získají rytířský glejt. Děti od čtyř do deseti let zve jihočeský hrad v Nových Hradech na prohlídky s hraběnkou Terezií; ta společně se svou prostořekou služkou přiblíží dětem život šlechty i poddaných a k tomu upovídaný pan purkrabí například prozradí, proč v hradním příkopu není voda. Děti si vyzkoušejí střelbu z dětské kuše a vlastnoručně si také vyrazí novohradský stříbrný, pamětní minci hradu.

Rytíři a princezny

Na malé rytíře a princezny pamatovali také na hradě a zámku Frýdlant, kde se při prohlídce mluví o tom, jak se kdysi na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se obrovské místnosti vytápěly v zimě. Během pětačtyřiceti minut si malí návštěvníci mohou řadu předmětů vyzkoušet a osahat (včetně meče!), v hodovní síni zasednout k hostině, zahrát si pár dobových her a čeká je i posezení v křesle hradního pána.

Rytířem nebo princeznou se vaše ratolesti mohou stát i na dovolené na Šumavě, když si uděláte výlet na hrad Kašperk. Děti od šesti do jedenácti let budou sedmdesát minut soutěžit a plnit různé úkoly. Inspirací k netradiční prohlídce byla výchova mladého Karla IV. ve Francii a také potomci významných středověkých osobností, připravovaní od útlého dětství na budoucí poslání.

Projít si zámek v historickém kostýmu je snem nejedné malé princezny. Pokud jej máte, přibalte si ho pro návštěvu zámku Slavkov, kde nejmenší návštěvníci pomocí indicií a příběhu řeší záhadu ztracené koruny. Kostýmy se dají půjčit přímo na zámku.

A konečně desátý tip: do Litomyšle vás pozveme příští týden, ovšem už teď nabídneme malé lákadlo v podobě letních pozastavení na zdejším zámku, kratičkých prohlídek, které vám umožní nahlédnout do soukromí každodenního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!