Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do kostela nebo za rytíři. Tipy na pestrý víkend

Cestování

  7:00
Pokud vás tento víkend nezláká lenošení u vody, můžete se vydat na výlet. Z pestré nabídky jsme pro vás vybrali pět akcí, na kterých se rozhodně nebude nudit, navíc máte mnohde jedinečnou možnost něco vidět či se něco nového dozvědět.

Blanický cyklorytíř - závod pro malé i velké.

DO HRUTOVA NA TISÍCE ORCHIDEJÍ

Na louce u Hrutova na Jihlavsku právě rozkvétají tisíce vzácných orchidejí - prstnatců májových. Velké fialově růžové květy v přírodní rezervaci Na Podlesích mohou lidé obdivovat v doprovodu odborníků tuto neděli. Do nitra rezervace se dostanou po provizorním povalovém chodníčku. Na louce bude pro veřejnost připraven bohatý program zaměřený na botaniku a entomologii. Zájemci si v neděli mohou vyzkoušet i kosení kosou; chráněný dvouhektarový mokřad se totiž musí pravidelně ručně kosit. Více informací ZDE.

Na louce u Hrutova na Jihlavsku rozkvétají tisíce orchidejí.

HRUTOV

BLANICKÝ CYKLORYTÍŘ
V sobotu 28.5. se v Kraji blanických rytířů koná akce s názvem Blanický cyklorytíř - cyklistický závod pro velké i malé spojený s pasováním na cyklorytíře. Start cyklistické akce bude průběžně mezi 13. a 14. hodinou od kostela sv. Josefa ve Veliši a na své si přijdou jak zdatní cyklisté, tak i rodiče s dětmi. Pro letošní ročník jsou připraveny dvě cyklotrasy, obě začínají ve Veliši nedaleko Louňovic pod Blaníkem.

Součástí jízdy "Blanický cyklorytíř" je také pasování na rytíře.

Trasa pro náročné cyklisty dlouhá 32 km vede kolem bájné hory Blaník přes stejnojmennou chráněnou krajinnou oblast. Na trase návštěvníci naleznou odpočinková místa s ilustrovanými legendami o blanických rytířích. Trasa pro rodiče s dětmi dlouhá 8 km bude doplněna zastaveními s plněním různých cyklistických i vědomostních úkolů.

Všichni účastníci, kteří cyklotrasy absolvují a do cíle dorazí s potvrzenými kartami z jednotlivých stanovišť, obdrží pamětní list a budou blanickým rytířem pasováni na Cyklorytíře 2011. V cíli, který bude umístěn rovněž u kostela, je zajištěno občerstvení včetně živé hudební produkce.

Informace o kraji a veškerých jeho turistických cílech najdete na internetových stránkách www.blanicti-rytiri.cz

DIVADELNÍ SVĚT, BRNO
Desítkami divadelních a hudebních vystoupení ožije v pátek večer brněnský Zelný trh a jeho blízké okolí. Pouliční akce Noc kejklířů zahájí druhý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět. Na Zelném trhu vyroste několik pódií, na nichž se představí brněnská i hostující divadla. Během pátečního večera projde Brnem několik kejklířských průvodů. Noc završí ohňostroj v Denisových sadech, řekli dnes novinářům pořadatelé.

Jednotlivá jeviště pod širým nebem vyrostou před divadlem Reduta, Centrem experimentálního divadla, další bude stát na severní straně náměstí. Část produkcí hostí Kapucínské náměstí a dvorana Husy na provázku.

V Biskupském dvoře postaví pořadatelé cirkusový stan, který tam zůstane po celou dobu festivalu. "Na Noc kejklířů tam připravujeme hlavně dětskou produkci, v dalších dnech bude stan centrem off-programu, zejména experimentálních forem," uvedla ředitelka festivalu Sylvie Pospíšilová.

Festival Divadelní svět potrvá do 3. června. Vystoupí umělci z 15 zemí ve stovce představení. Druhý ročník přehlídky pořadatelé věnovali britskému režisérovi Peteru Brookovi. Hlavní dramaturgická linie nabídne hry Williama Shakespeara v rozličných interpretacích. Osmidenní festival završí 3. června další velká pouliční akce - karneval Slavnost masek.

Další informace najdete na www.divadelnisvet.cz

FESTIVAL MEZI PLOTY, PRAHA
20. ročník festivalu Mezi ploty bude jednou z nejrozsáhlejších kulturních akcí letošního roku. V rámci programu se na 13 scénách představí špička tuzemské divadelní a hudební scény + několik zahraničních hostů. Celkový počet účinkujících je téměř 130. Festival je benefiční, v jeho rámci se představí i řada hudebních a divadelních souborů zdravotně postižených.

Mezi ploty 2010

V sobotu vystoupí například Žlutý pes, Mandrage, Sto zvířat nebo Jananas. V neděli s emůžete těšit na dana Bártu, Davida Kollera, Vypsanou fixu nebo Sunshine. Více na www.meziploty.cz

NOC KOSTELŮ, CELÁ ČESKÁ REPUBLIKA
Netradiční a tajemný zážitek slibují na tento pátek organizátoři druhého ročníku Noci kostelů. Během ní se široké veřejnosti otevřou křesťanské chrámy a modlitebny po celém Česku a zvát budou k návštěvě i běžně nepřístupných míst, na kulturní program i na mši.

Noci kostelů se zúčastní nejméně 921 kostelů po celém Česku, což je dvakrát tolik co loni. Jejich seznam najdete na www.nockostelu.cz.

Je to také už víc než v sousedním Rakousku, odkud se myšlenka do Česka dostala, a kde ve stejný den kostely budou také vydávat svá svědectví. Akci obě země koordinují společně a letos poprvé se zapojí i několik desítek slovenských církevních stánků. Během noci kostely nabízejí nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím, každý si přitom může vybrat míru své blízkosti.

Autor: