Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Do Lisabonu za mořeplavci a Morangoskou

Cestování

  7:00
Hlavní město Portugalska Lisabon nabízí turistům opravdu mnoho. Kulturní nadšence láká na místní památky, milovníky rušného nočního života zase na populární čtvrť Bairro Alto, kde se nachází ulice plná barů a gurmáni se mohou těšit na vynikající zmrzlinu.

Památník objevitelů ve čtvrti Belém.Prvním z řady postav z portugalských dějin je Jindřich Mořeplavec. foto: Petra Fabiánová, Lidovky.cz

Ačkoli v roce 1755 zasáhlo Portugalsko zemětřesení, při kterém se v rozvaliny proměnila velká část Lisabonu, nyní město oplývá krásou. Ve čtvrti Baixa leží dvě důležitá náměstí propojená nejznámější ulicí Rua Augusta - Rossio a Náměstí obchodu. Jižní strana posledně jmenovaného dodává náměstí romantický vzhled. Je totiž orámována širokým korytem řeky Tejo.


Pohlednice z cest na větší mapě

Z Baixy se novogotickým výtahem Santa Justa dostanete do čtvrti Bairro Alto, která je hlavně v noci známá svým rušným životem. V hlavní ulici, kde je několik desítek barů vedle sebe, je každý večer přítomna hlavně lisabonská mládež. Oblíbeným pitím je Morangoska – vodka s rozmixovanými čerstvými jahodami, cukrem a limetkou.

Pokud byste měli chuť na další lisabonskou dobrotu, tak jasnou volbou je návštěva cukrárny Santini. Nabízí několik desítek příchutí zmrzliny. V základní ceně jsou zahrnuty dvě. Pokud si volbou nebudete jisti, cukráři vám rádi dají zdarma ochutnat.

Náměstí obchodu s Vítězným obloukem

Mimo centrum Lisabonu ve čtvrti Belém se nacházejí monumentální památky Belémská věž a Klášter jeronymitů, kde je umístěna hrobka Vasco de Gamy, jednoho z nejvýznamnějších portugalských mořeplavců.Hned vedle nich stojí proslulý Památník objevitelů.

Proslulé lisabonské lanovky

V metropoli najdete celkem tři žluté lanovky: Elevador da Glória, Elevador da Lavra a Elevador da Bica. Jízdu v nich by měl absolvovat každý návštěvník Lisabonu, protože v některých místech je to nezapomenutelná okamžik. S denní jízdenkou můžete jezdit do sytosti.

Za návštěvu také určitě stojí nejstarší památka města hrad Svatého Jiří, která je nejnavštěvovanější z celého Portugalska. V ceně vstupu je 1,5 hodinová prohlídka s průvodcem. Mnoho turistů o ní však neví, a tak se často stává, že má zájemce soukromou přednášku.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz