Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Fascinující brána do pekel - Danakil v Etiopii

Cestování

  7:22
Klasická představa pekla s železnými kotli, ve kterých se smaží hříšníci, zastarala. Postavte se na okraj Danakilské prolákliny, sundejte si z hlavy čepici nebo klobouk, přimhuřte oči a čekejte. Za pár minut vás slunce rozpálí natolik, že se vám před očima začnou zjevovat obrazy hříšníků vařících se v pestrobarevných solných jezírkách Danakilu. Tohle peklo je mnohem drsnější a fantasknější.

Po výbuchu sopky Dallol se okolní poušť Danakil rozzářila barvami. foto: archiv CK Marco Polo

Srážka zemských desek otevřela bránu

Země se pohnula. Podmořské zemské desky v Rudém moři a v Adenském zálivu vrazily do Východoafrického zlomu a odrazem odskočily zpět. Tak spatřila světlo světa Danakilská proláklina. Je hluboká až 155 metrů pod úrovní hladiny moře. I v legendách kočovného kmene Afarů, kteří Danakil obývají, byla některá místa prolákliny pokládána za vstup do podzemí. Pekelná brána tu určitě někde je. Legendy tvrdí, že tou skutečnou bránou do pekla je nejjižnější kráter sopky Erta Ale, která je součástí Danakilu.

V Danakilu naprší jen asi 100 mm srážek za rok. Část vody je zadržováno solnými...

Erta Ale nepřetržitě činná sopka

Naposledy byla aktivní 3. ledna letošního roku. Naštěstí to tentokrát bylo bez lidských obětí. V lednu 2012 ale zemřelo několik turistů a vědců, kteří kempovali nedaleko lávových jezer. Lávová jezera jsou velkou atrakcí. Je jenom pět míst na světě, kde je můžete pozorovat. Ta na sopce Erta Ale přetrvávají už od roku 1906. To, že poslední dvě erupce proběhly v lednu, se zdá být jako náhoda, protože předchozí erupce byly v jiných měsících (září 2005, listopad 2007, srpen 2008).

Danakil není příliš často součástí poznávacích zájezdů do Etiopie. Je to škoda,...

Solná jezírka by klidně mohla být náhradou pekelných kotlů.

Jedno z nejteplejších míst v Africe

Solné jezero Dallol má celoroční průměrnou teplotu téměř 35 °C.  Patří k nejníže položeným místům na světě. Někdy se uvádí, že je 116 metrů pod úrovní moře, někdy dokonce 133 metrů. Ať už je pravda jakákoli, bude vám to při návštěvě Dallolu úplně jedno. Budete totiž uchváceni krajinou a na čísla si ani nevzpomenete. Oranžová, žlutá, sněhově bílá, zelená. Nádherné barvy rozzáří měsíční krajinu nehostinné pouště.

Sopka Erta Ale je jednou z pěti činných sopek, které mají stálé lávové jezírko.

Dílo sopky Dallol

Před výbuchem sopky Dallol v roce 1926 vypadala krajina kolem jako zbytek prolákliny Danakil. Poušť. Spíše hnědošedá barva než žlutá nebo oranžová. Nehostinné místo, které působilo hodně depresivně. Po výbuchu se ale vše změnilo a svět kolem sopky Dallol se rozzářil barvami. Vrchol sopky je přitom 48 metrů pod úrovní moře.

Obdivuhodný kmen Afarů dokáže žít i v tak nehostinných podmínkách, jako je...

Afarové

Zdálo by se, že měsíční krajina s alkalickou půdou téměř bez šance na pěstování čehokoli nemůže být domovem lidí. Kmen Afarů ji ale obývá od nepaměti. Žije nejen na území Etiopie, ale i sousední Eritree a v Džibutsku. Aktivita sopky Dallol byla pro Afary božím darem. Nově vzniklá zásobárna soli jim dala šanci obchodovat, a získat tak potřebné prostředky na všechno, co k přežití potřebují. Kromě tradičního pastevectví začali Afarové těžit sůl a jejich karavany ji dovážely i do hodně vzdálených míst.

Sůl z Danakilu se na dlouhé vzdálenosti vozí formou velbloudích karavan tak...

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

Termín: 27.9. a pak každou sobotu

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Indie - Dillí + Ladakh

Poznávací zájezd s českým průvodcem.

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny.Ladakh je oblast na hranici tří světů - Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce nad 3500 m n.m.

Přečtěte si o Ladakhu zajímavý článek: Téměř nepoznané Himaláje - indický Ladakh

Ladakh

Termín: 15.9. 2014

Cena: 56.400,-

Více informací o zájezdu

Autor: